WordPress 4.0 “Benny”

Po téměř 5 měsících dnes oficiálně vychází nový WordPress 4.0 a přináší několik zajímavých novinek. Vzhledem k velkému očekávání v souvislosti s pěkně kulatým číslem verze sice může zpočátku nastat trochu zklamání (zejména při srovnání s důležitými změnami ve verzi 3.0), ale pořád je to náš starý dobrý WordPress, jen zase trochu vylepšený. Na druhou stranu by se tak alespoň neměly objevit žádné zásadní problémy s aktualizací :-)

WordPress 4.0 je pojmenovaný podle legendárního swingového (a později jazzového) muzikanta, klarinetisty, skladatele a herce Benny Goodmana. Nejdůležitější novinky si můžete prohlédnout v následujícím povedeném videoklipu.

Hlavní novinkou bude pro většinu uživatelů asi přehlednější správa mediálních souborů, která postupně opouští obecný koncept známý např. z přehledu příspěvků či stránek a přesunuje se ke graficky povedeným Javascriptovým oknům (znáte z vkládání mediálních souborů do editoru). Nahrané soubory (v menu Média – Knihovna médií) mohou být zobrazovány v podobě pravidelné a nekonečné mřížky (bez nutnosti stránkování). Po kliknutí na zvolený soubor se během okamžiku objeví nové okno s dalšími podrobnostmi a ihned tak můžete upravovat dostupné informace (a případně se snadno posunovat mezi jednotlivými položkami).

WordPress 4.0: Knihovna médií

Náhled pro externí mediální obsah je určitě také velmi šikovná funkce. Stačí zkopírovat URL adresu videa (např. z YouTube), vložit ji na nový řádek vizuálního editoru a rovnou se automaticky objeví aktuální náhled. Zkoušeli jste třeba Twitter? Nemusíte už zbytečně ztrácet čas a kontrolovat, jak se bude vložený externí obsah zobrazovat na webu, protože vše podstatné uvidíte už v rámci aktuálního náhledu přímo v editoru.

WordPress podporuje mnoho oblíbených služeb, odkud mohou uživatelé snadno získávat a sdílet externí mediální obsah. Doplněny byly některé další služby, např. vtipná videa z CollegeHumor, seznamy z YouTube (nejen samostatná videa) nebo přednášky z TED.

Příprava samotného textu je zase trochu pohodlnější, protože se vizuální editor nyní automaticky roztahuje podle aktuální délky a nabídka možností pro formátování textu tak bude stále dostupná. Podrobněji jsem se odebrání zbytečného posuvníku věnoval zde.

V oficiálním adresáři existuje již více než 30 tisíc pluginů, které jsou zdarma dostupné pod svobodnou licencí GPL. Ve WordPressu 4.0 můžete rychleji najít potřebný plugin, protože bylo nejen vylepšeno vyhledávání (a relevance výsledků), ale i samotné procházení pluginů je uživatelsky přívětivější a zdůrazňuje některé důležité informace. Stránka určená pro instalaci pluginů je graficky hezčí a lépe zapadá do designu administrace (za pozornost stojí také náhledové ikonky). Zmizela také záložka s nejnovějšími pluginy, ale objevila se možnost instalovat nově chystané funkce WordPressu v podobě samostatných pluginů.

Instalace nově obsahuje první stránku s možností výběru jazyka, což je sice hezké, ale zatím tak trochu zbytečné, zejména pokud si stáhnete lokalizovanou verzi. Když už si někdo stáhne třeba českou verzi, tak lze předpokládat, že chce také českou verzi instalovat. Ale k této problematice se ještě dostaneme, distribuce lokalizačních souborů prochází velkými změnami. Na uvedeném screenshotu zatím čeština chybí, protože nemá 100 % přeložených řetězců.

WordPress 4.0: Výběr jazyka při instalaci

Došlo samozřejmě také k mnoha dalším drobným změnám, které uživatelé možná ani nepostřehnou, ale pro vývojáře a administrátory jsou velmi důležité (kompletní přehled):

  • Vyřešeny SEO problémy se souborem robots.txt (podrobnosti).
  • Pro dotazy prováděné prostřednictvím WP_Query mohou vývojáři upřesnit podmínku ORDER BY.
  • Nástroj pro snadné přizpůsobení šablony nově sleduje aktuální kontext, podporuje samostatné záložky a nabízí další ovládací prvky (textové pole, číslo a rozmezí).
  • Funkce like_escape() už není nadále podporována (podrobnosti).
  • Aktualizované knihovny: TinyMCE 4.1.3, jQuery 1.11.1 a MediaElement 2.15.

A co čeština pro WordPress 4.0? Postupně se na překladu pracuje, hotová je např. už celá stránka o novinkách (viz screenshoty). Díky všem za doplněné návrhy překladů, někdy sice nejsou zcela ideální, ale občas i tak pomáhají při kompletaci konečné verze překladu. Postupně dochází k jejich schvalování či úpravám a prosím o trpělivost.

WordPress 4.0: Čeština (ukázka 1)

Rozhodně ale zatím můžete bez obav aktualizovat přímo na nejnovější anglickou verzi, protože naprostá většina informací zůstane v češtině (angličtina se místy objeví pouze na stránce se správou mediálních souborů). Nehledě na to, že se čeština asi časem doinstaluje automaticky sama, aniž byste o tom věděli :-)

WordPress 4.0: Čeština (ukázka 2)

A co nás čeká ve WordPressu 4.1? Nejdůležitější by měla být asi integrace nového WP API (postupně nahradí stávající protokol XML-RPC) a další vylepšení v oblasti lokalizace, na které zatím nezbylo dost času (např. vyhledávání pouze lokalizovaných šablon a pluginů zní velmi dobře). Ale uvidíme, zda se WordPress 4.1 objeví podle původního plánu ještě do konce roku 2014 s novou šablonou Twenty Fifteen.

Pokud se s novou verzí objeví nějaký problém, tak neváhejte použít místní fórum. A jak se vám “Benny” líbí?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

13 thoughts on “WordPress 4.0 “Benny””

  1. Video v tomto příspěvku se nedá maximalizovat (Mozilla Firefox 33b1, Win 7 x64), to na wordpress.org se dá, takže myslím, že tady máte něco nedobře nastavené.

  2. Omlouvám se všem uživatelům, kteří čekají na novou verzi češtiny, ale vzhledem k nečekané kombinaci osobních a zdravotních problémů, nebyl zatím bohužel čas (ani myšlenky) na její dokončení (i když byl překlad docela dobře nastartován). Doufám, že tento týden dojde k nějakému pozitivnímu posunu. Zatím se prosím nebojte aktualizovat na aktuální anglickou verzi, rozdíl je opravdu nepatrný…

    Pan Smrcek: Díky, podívám se na to, čím by to mohlo být způsobeno.

  3. Taky jsem aktualizoval na novou verzi 4.0 a mám teď problém. Při úpravě menu jsem mohl technologií “drag and drop” přetahovat jednotlivé položky menu pod sebe nebo je vnořit do sebe. Po aktualizaci se místo přetáhnutí položky jen označuje text položky a k přesunu nedojde. Nevíte v čem by mohl být problém?
    Ještě by mě zajímalo zkrácení příspěvku. Vím že se to dělá tlačítkem MORE a vím i kde, ale jak to udělat když chci schovat jen část textu na stránce (např. 1 stránka s nadpisy hry, programy, ostatní a pod nadpisy odkaz více, po kliknutí se rozbalí seznam např. her)

  4. Lukáš G.: Zkuste deaktivovat všechny pluginy a nasadit výchozí šablonu Twenty Fourteen. Obvykle jsou podobné problémy způsobeny nějakým pluginem (či šablonou), který nebyl aktualizován pro novou verzi WordPressu.

    Pokud jde o další problém s tlačítkem pro pokračování textu (aneb MORE), tak si nejsem jist, zda jsem to správně pochopil. Zkuste to prosím podrobněji popsat přímo do našeho fóra.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *