Archiv rubriky: Akcie

Hospodářské výsledky Vítkovic za rok 2008

Konečně se objevily první informace o hospodářských výsledcích společnosti Vítkovice, a.s. za rok 2008. Netuším, kde je pan Motejlek sehnal, ale ocituji pouze tu nejdůležitější část: “Strojírenská společnost dokázala loni udržet zisk po zdanění vysoko nad hranicí jedné miliardy korun. Čistý zisk 1,37 miliardy korun je čtvrtým nejlepším dohledatelným výsledkem. Meziroční pokles (výsledky za rok 2007 naleznete zde)představoval pouhých třináct milionů. Vlastní kapitál Vítkovic se přiblížil částce 8 miliard korun.” Znamená to, že za loňský rok je zisk na akcii opět mírně nad 100 Kč, celkově se pak zisk na akcii pohybuje hrubým odhadem kolem 600 Kč (při aktuální ceně akcie cca 400 Kč). Zatím nejsou známy konsolidované výsledky za všechny dceřinné firmy, ale je zřejmé, že výsledky budou velmi podobné těm předloňským (tak jak na loňské valné hromadě očekávalo představenstvo). Finanční a ekonomická krize se ve firmě tedy projeví asi až letos, bližší odhady budou asi opět prezentovány na valné hromadě. Podle mého soukromého odhadu se sníží zisk i tržby v roce 2009 maximálně do 20 %, ale spíše bych to viděl kolem nuly (viz optimistické komentáře pana Světlíka).

Článek bude postupně aktualizován…

Pokračování textu Hospodářské výsledky Vítkovic za rok 2008

Vítkovice a.s. – krize není, úpis je mrtev. Ať žije úpis!

Po necelých dvou letech nakonec došlo k nevyhnutelnému – padlo soudní rozhodnutí o tolikrát diskutovaném úpisu. A výsledek? Plánovaný úpis akcií byl nakonec soudně zrušen. Co to vlastně znamená? Nebudu tu již opakovat mnohokrát omílaná fakta o úpisu, která lze najít v sérii dřívějších podrobných příspěvků a zaměřím se už pouze na shrnutí nových informací.

Pokračování textu Vítkovice a.s. – krize není, úpis je mrtev. Ať žije úpis!

Valná hromada Vítkovice, a.s. v roce 2008 – výborné hodpodářské výsledky zastiňují pochybnosti o chystaném úpisu

Podle očekávání se na valné hromadě nic zásadního nestalo, ale rozhodně nešlo pouze o věcnou debatu se zvídavými dotazy minoritních akcionářů, na které konstruktivně odpovídali zástupci představenstva, jak by se mohlo zdát např. z některých příspěvků diskuzního fóra. Do podrobností se příliš nezabíhalo, trochu se mlžilo a z některých okamžiků (zejména týkajících se úpisu) mě místy mrazilo v zádech. Je však třeba opět předem zdůraznit, že jde pouze o můj subjektivní pohled.

Pokračování textu Valná hromada Vítkovice, a.s. v roce 2008 – výborné hodpodářské výsledky zastiňují pochybnosti o chystaném úpisu

Co můžeme opravdu očekávat od chystané valné hromady Vítkovic?

Objevují se sice mnohá očekávání, která by mohla výrazně pohnout dlouhodobě stabilní cenou akcie, ale raději to řeknu hned na začátku: “Od valné hromady Vítkovice, a.s. v roce 2008 neočekávám kromě zveřejnění velmi dobrých hospodářských výsledků téměř nic nového.” Po téměř roční pauze se tak vracím se svým názorem k situaci ohledně ceny akcií této firmy. Proč tak dlouhá pauza? Kromě toho, že jsem měl spoustu jiné práce, se totiž vlastně skoro vůbec nic nového nestalo.

Pokračování textu Co můžeme opravdu očekávat od chystané valné hromady Vítkovic?

Americká hypoteční krize podle britského bankéře

Pokud moc nerozumíte příčinám americké hypoteční krize a nechcete studovat rozsáhlé odborné články na toto téma, pak určitě pomůže následující video, které sice zjednodušeně a se satirickou nadsázkou (což bohužel neznamená, že není pravdivé) vysvětluje alespoň její britskou část, která vypukla při krizi britské banky Northern Rock.

Video je v angličtině, obsahuje i české titulky a trvá asi 7 minut. Jde o pravý anglický humor, takže se pohodlně usaďte a přesuňte se do světa “velkých” peněz. Nemám sice moc rád “zábavná” videa z Youtube, ale tohle stojí opravdu zato! 

httpv://www.youtube.com/watch?v=jUrC5yd7_F0

A ještě jedno aktuální video, které je snad ještě vtipnější:

httpv://www.youtube.com/watch?v=YbD-omir4c0

Valná hromada Vítkovic schválila úpis a co bude dál?

Poté, co 29. června proběhla valná hromada společnosti Vítkovice a.s., lze dnes už s časovým odstupem alespoň trochu zhodnotit několik spekulativních názorů týkajících se chystaného úpisu, ačkoliv celá jeho logika nám prozatím asi ještě zůstane utajena. Každopádně byl úpis schválen a pokud nebude třeba ještě soudně zastaven, tak si asi uděláme všichni výlet do Ostravy. A co nás bude čekat dál?

Pokračování textu Valná hromada Vítkovic schválila úpis a co bude dál?

Vítkovice a.s. – chystá se podivný úpis akcií

Poměrně nedávno (25. května 2007) vyšel v Hospodářských novinách inzerát (text, obrázek) upozorňující všechny stávající akcionáře na chystanou valnou hromadu společnosti (VH) Vítkovice, a.s., která se bude konat 29. června 2007. Na programu je však nejen zveřejnění (určitě více než dobrých) hospodářských výsledků, ale také se zde překvapivě objevil jeden poměrně nejasný bod celého programu, a to podivný úpis nových akcií. Hned vzápětí se také objevilo mnoho spekulací, z nichž některé mohou být pravdivé a jiné zase ne. V tomto příspěvku se pokusím tuto změť protichůdných názorů alespoň trochu roztřídit a shrnout.

Pokračování textu Vítkovice a.s. – chystá se podivný úpis akcií