WordPress 4.8 “Evans”

Původně mělo jít o přelomovou novou verzi s radikálními změnami, ale nakonec přináší WordPress 4.8 jen pár drobností (téměř přesně půl roku po minulé verzi) a skoro ani není o čem psát.

Nová verze je tradičně pojmenována po slavné hudební legendě, tentokrát byl zvolen slavný americký jazzový pianista Bill Evans.

Abychom ale vývojářům nekřivdili, tak plánované úpravy editoru, widgetů a vlastně by se dalo říci kompletní změna práce s obsahem není možná bez pečlivých příprav a nějaká menší verze s opravami a drobnými změnami se určitě hodí. Opět to trochu vypadá, že až kulatý WordPress 5.0 přinese něco většího :-)

Práce na novém editoru s příhodným názvem Gutenberg postupně pokračují, ale zatím se přesně neví, jak to nakonec dopadne a jak to bude celé fungovat. Snad to nebude trvat tak dlouho jako REST API :-) Nějaké náznaky v rámci dlouhých diskuzí už se objevují, zajímavý je např. už jen samotný výběr budoucího JavaScriptového frameworku. Každopádně stávající editor bude určitě nahrazen “něčím” novým, což asi přinese mnoho problémů různým placeným editorům typu Visual Composer, Divi, atd. Ale na druhou stranu tím dojde ke sjednocení práce s obsahem, což bude pro uživatele velké plus. Uvidíme…

A co je tedy nového ve WordPressu 4.8? Máme tam 3 nové mediální widgety (pro snadné vložení obrázku, audio či video souboru), přehlednější práci s odkazy ve vizuálním editoru (snadno uvidíte, zda upravujete odkaz nebo jen okolní text) a … to bude vlastně asi všechno.


A zapomněl jsem, že do textového widgetu byl doplněn ještě vizuální editor, což se občas hodí. A na nástěnce najdete nový speciální widget, kam si můžete zadat polohu (každý uživatel svou vlastní) a následně se tam budou zobrazovat nejbližší komunitní akce. V našich podmínkách se tam tedy asi jednou ročně objeví WordCamp v Praze? No, nevím, jestli to muselo být zrovna součástí WordPressu, ale asi to nikoho nebolí a widget můžete případně bez problémů schovat.

WordPress 4.8: Mediální widgety

Pokud nezmíním mnoho různých drobností a úprav důležitých zejména pro vývojáře, tak si asi ničeho dalšího nevšimnete (podrobnosti). Doplněním nových mediálních widgetů bylo potvrzeno, že REST API funguje a bude přínosem i pro další pluginy, vizuální editor v textovém widgetu zase využívá nové API pro editor (bude potřeba zejména do budoucna pro komplexní změny editoru).

Aktualizace se asi není třeba moc obávat, i když došlo k aktualizaci TinyMCE (z verze 4.5.6 na 4.6.3), což by mohlo u některých pluginů a placených šablon způsobit potenciální problémy. Ale osobně si myslím, že riziko je dost malé a zájemci mohou novou verzi vyzkoušet (osobně s aktualizací u větších webů raději čekám na první opravnou verzi, tedy 4.8.1). Pokud došlo po aktualizaci na WordPress 4.8 k nějakému problému, tak ho neváhejte nahlásit v místním fóru.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

8 thoughts on “WordPress 4.8 “Evans””

 1. Kde je česká verze?
  Už pár dní se mi ukazuje aktualizace ale zatím čekám než se mi nabídne v administraci česká mutace ale pořád nic :-/ Pořád se tam zobrazuje jen en_US

 2. Ok.

  A neví se kdy bude i ke stažení cz verze? Potřeboval bych za nějaký čas vytvořit novou instalaci a chtěl bych rovnou použít nejnovější instalátor, ale bohužel je zatím dostupný jen ten anglický :-/ Dříve to bylo skoro hned ale u v4.8 se to nějak táhne.

 3. Nevíte proč ve woocomerce není do CZ přeloženo v pokladně to ” I’ve read and accept the terms & conditions * ” Jinak všechno je ale proč tohle ne???

 4. A druhý dotaz, potřebuji do instrukce o platebním převodu dostat v administraci nějak Číslo objednávky jako variabilní symbol

 5. Dobrý den, od včera se nemohu přihlásit a stále se jen objevuje:
  Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, object given in /www/doc/www.marzicake.cz/www/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php on line 316

  Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/www.marzicake.cz/www/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php:316) in /www/doc/www.marzicake.cz/www/wp-login.php on line 396

  Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/www.marzicake.cz/www/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php:316) in /www/doc/www.marzicake.cz/www/wp-login.php on line 409
  Marzicake

 6. @marzicake: Nesouvisí problém s aktualizacemi? Pokud jste aktualizovala WordPress na nejnovější verzi 4.8.1, tak je třeba následně ještě aktualizovat plugin bbPress, alespoň na verzi 2.5.12 (podrobnosti).

 7. S tou wordpress verziou 5.0 nie som si moc istý, či sa naňu mám tešiť – lebo som čítal nejaké zahraničné fóra a diskusie a s tym Gutenbergom to vyzerá pomerne zaujímavo a ževraj má kvôli tomu byť veľa problémov s kompatibilitou a zvažujú sa aj také riešenia že sa wordpress.com oddelí od wordpress.org apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *