Během několika dní se objeví nový WordPress 4.7, což však může být na delší dobu verze poslední.
Několik posledních let jsme si zvykli na pravidelný vývoj, kdy se každý rok objevily tři nové verze (duben, srpen, prosinec), a to bez ohledu na to, zda se stihne implementovat nějaká plánovaná funkce. Prostě byl předem stanoven termín, kdy musí být nová verze hotová a přes to nejel vlak. Nestihlo se to a není to otestované? Nevadí, dáme to k ledu a zkusíme to příště. Nejdůležitější byl jednoznačně termín. Sice jsem to moc nechápal, protože se mnohokrát řešily zbytečnosti (nebo na poslední chvíli odebíraly téměř hotové funkce) jen kvůli tomu, že “nešlo” termín o týden posunout, ale byl to patrně důsledek toho, že se dříve termíny zase tak moc neřešily, což způsobovalo také problémy (měsíční zpoždění nebylo výjimečné).
Tento způsob sice přinášel mnohé výhody, kdy docházelo k pravidelným změnám, takže se nikdy nečekalo s důležitými funkcemi a opravami déle než pár měsíců, ale bohužel měl také mnoho nevýhod. Uživatelé trochu rezignovali na poměrně časté aktualizace a začali je ignorovat a provádět třeba jen jednou ročně. Po každé aktualizaci je totiž třeba vždy zkontrolovat celý web i použité pluginy, zjistit zda všechno funguje a řešit různé nekompatibility, neaktualizované pluginy a problémy s placenými šablonami, které měly s každou novou verzí obvykle mnoho drobných problémů.
Nejdůležitějším problémem byl ale podle mě fakt, že se nikdy nestihla implementovat (a vlastně ani pořádně definovat) žádná opravdu důležitá změna. Pokud sledujete vývoj WordPressu v posledních letech trochu pozorněji, tak jste si toho museli všimnout. Když už se o něčem začalo přemýšlet a diskutovat (občas třeba i zkoušet), tak bylo stejně potřeba splnit termín a vše se zase odložilo. Sice došlo během posledních let k implementaci mnoha různých novinek, ale pokud šlo o větší změny, tak se musely provádět postupně během několika následných verzí (uživatelsky příjemná instalace/aktualizace pluginů a šablon, integrace REST API, změny v oblasti taxonomií) a docházelo ke zbytečnému roztříštění tolik potřebného “tahu na branku”. Jednotlivé funkce se nejdříve objevily v podobě samostatných pluginů a teprve následně mohly být integrovány. Právě kvůli tomuto postupu však nemohlo vzniknout nic opravdu “velkého”, ale šlo spíše o doplňkové (i když třeba důležité a pro uživatele přínosné) funkce. Samotný vývoj WordPressu se tak začal postupně přibližovat např. prohlížečům, kde už novou verzi ani pomalu nepoznáte (jen se občas někde něco nenápadně změní) a aktuální verze jsou vydávány v případě potřeby. Nikoho z běžných uživatelů už pak v podstatě nezajímá, co se vlastně v nové verzi konkrétně změnilo.
WordPress ale do budoucna čekají velké změny, kdy tento postupný vývoj už nebude možné použít. Matt Mullenweg (jeden ze zakladatelů WordPressu) v rámci amerického WordCampu každoročně prezentuje (pod názvem State of the Word) aktuální stav WordPressu a o víkendu oznámil, že dochází k radikální změně. Definoval tři základní oblasti, se kterými musí vývojáři “pohnout” a další nová verze se objeví až ve chvíli, kdy se podaří něco realizovat. Může se tedy klidně stát, že se v roce 2017 dočkáme jen jedné (nebo dokonce žádné) nové verze. Zatím těžko říci, zda nás nebude čekat každý měsíc nějaká drobná aktualizace, která bude opravovat různé problémy, protože si nedokážu moc představit, že budeme na každou změnu čekat třeba rok. Ale uvidíme, osobně si spíše myslím, že dojde postupně k posílení menších verzí, které budou instalovány zcela automaticky.
A na co se tedy bude WordPress do budoucna soustředit?
- REST API (jednoduchá autentifikace, API by měl používat i přímo WordPress v administraci)
- Podoba administrace a způsob fungování editoru (TinyMCE)
- Customizer (aktuální možnosti nastavení webu a jeho náhled)
Sice jde o tři (na první pohled) různé projekty, ale když se nad tím trochu zamyslíte, tak by mohlo jít spíše o jednu velkou změnu, která vlastně zahrnuje všechny dohromady. Pokusím se to trochu shrnout, ale nevyhnu se už několika (spíše osobním) spekulacím, kam by se mohl vývoj ubírat (a jak by se mi to asi i líbilo).
Customizer bude v samostatné podobě (tak jak ho známe nyní) postupně zcela odstraněn a dojde k propojení administrace, editoru a frontendu. A co to vlastně znamená? Představoval bych si to asi tak, že když budete psát nový příspěvek, tak rovnou uvidíte jeho aktuální podobu na webu (na základě použité šablony), kdy se z klasického editoru vlastně stane frontendový kontextový nástroj (možná tam bude i nějaká částečná podoba s dnešními page buildery), kde uvidíte aktuální podobu webu. Vyřešil by se tím zásadní problém, kdy podoba příspěvku v editoru (TinyMCE) je často zcela odlišná od opravdového zobrazení na webu. Velkou roli tu bude hrát patrně i Calypso (JavaScriptová podoba administrace fungující právě na základě REST API), což je projekt z dílny WordPress.com a mohl by třeba časem zcela nahradit klasickou administraci.
WordPress sice neustále posiluje svůj tržní podíl, ale postupně dochází k určité stagnaci vývoje, kdy jsou sice přidávány nové funkce, ale bez nějakých zásadnějších změn (a vizí). A jako v jiných oborech je jednou za pár let potřeba trochu radikálnější změna, protože se mění nejen používané technologie, ale i samotná společnost (a tedy i uživatelé a konkurence). Podobná změna samozřejmě přináší i mnohá rizika, zejména pokud se nepovede ke spokojenosti dosavadních uživatelů, ale i tak je potřeba to zkusit, protože se můžeme posunout zase o kus dál.
Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz
3 thoughts on “Nová budoucnost pro WordPress?”