WordPress 4.7 “Vaughan”

Přesně podle plánu (a možná takto naposledy) dnes oficiálně vyšel nový WordPress 4.7 “Vaughan”. Společně s novou šablonou Twenty Seventeen přináší mnoho funkcí užitečných zejména pro uživatele.

Dosud přísně utajované jméno slavné hudební legendy, podle které je nová verze tradičně pojmenována, bylo tentokrát oznámeno o několik dní dříve a zvolena byla významná americká jazzová zpěvačka Sarah Vaughan.

Základní představu o nové verzi WordPressu opět nejlépe získáte po shlédnutí úvodního prezentačního videa (v pozadí uslyšíte i zpěvačku Vaughan), kam se i tentokrát podařilo doplnit české titulky.


Společně s novou šablonou Twenty Seventeen přináší WordPress 4.7 mnoho příjemných změn, které uživatelům pomohou s nastavení webu. Kompletní přehled novinek naleznete přímo v dokumentaci (anglicky), nejdůležitější změny si stručně představíme.

Nová šablona Twenty Seventeen (2017) je tentokrát není určena pro klasické blogy, ale spíše pro prezentační weby drobných podnikatelů. Těžko říci, jak si povede v Česku, přece jen mají v Americe trochu jiný vkus, ale myslím, že místní podnikatelé spíše preferují trochu jiné šablony. Každopádně velké obrázky a video v záhlaví u nás zatím nejsou moc běžné. Šablona je pochopitelně zcela responzivní, takže by měla správně fungovat na každém zařízení a v každé situaci. Twenty Seventeen se mi osobně docela líbí a vývojáři v rámci její přípravy museli do WordPressu 4.7 implementovat hned několik důležitých funkcí, aby ji mohli uživatelé také snadno nastavit (např. úvodní stránku) a upravovat (menu, záhlaví).

WordPress 4.7: Twenty Seventeen

Pokud máte nějaké zkušenosti s placenými šablonami, tak jste už určitě narazili na import demo dat, který je téměř podmínkou k tomu, abyste mohli na svém webu napodobit propagovaný vzhled. A něco podobného nově obsahuje i WordPress 4.7, což by mohlo vést do budoucna k mnoha změnám i u ostatních šablon. Konečně je totiž způsob importu ukázkových dat nějakým způsobem standardizován a není nutné instalovat žádný importní plugin a hledat v instalačním balíčku XML soubor s potřebnými importními daty, protože bude všechno přímo součástí šablony. Abych byl přesný, tak je to dokonce součástí WordPressu a šablony mohou tento ukázkový obsah používat a případně ho trochu modifikovat. Ale uvidíme, jak tuto změnu autoři šablon (zejména prémiových) ocení, možná to bude v oficiálním adresáři časem vyžadováno.

Ukázkový obsah však není pouze několik stránek, ale i nastavené menu či widgety, které jsou dokonce rozmístěné na příslušných místech. Pokud šablonu aktivujete, tak máte prostě všechno připravené a už můžete pouze provádět potřebné úpravy (změnit texty, barvy či obrázky). Šablona Twenty Seventeen také umožňuje speciální nastavení úvodní stránky, takže si můžete zvolit, na kterém místě úvodní stránky bude zobrazen obsah nějaké jiné stránky (úvodní stránka se tak vlastně skládá ze čtyř různých stránek).

Možnost nastavení videa v záhlaví je další z nových funkcí, kterou sice nemají mnozí uživatelé moc rádi, zejména když se jim při načítání webu začne video rovnou přehrávat se všemi dostupnými zvuky, ale novodobé trendy jsou jasné. Lidé to prostě chtějí používat a budou to na svých webech nastavovat, protože se jim to líbí. A když to nyní podporuje i přímo WordPress, tak se s tím budeme setkávat stále častěji :-) Stejně jako jste zatím mohli zvolit obrázky pro záhlaví, tak nyní nastavíte i video (pokud to šablona samozřejmě podporuje). A ani ho nemusíte nahrávat do knihovny médií, protože stačí vložit odkaz na YouTube.

wordpress_47_video_v_zahlavi

Další z velmi příjemných novinek je možnost vytváření obsahu během práce s menu. Stalo se mi to už mnohokrát, začal jsem připravovat menu a najednou jsem si uvědomil, že ještě vlastně nemám hotové příslušné stránky, abych je mohl do menu vůbec přidat. Marně jsem pokaždé hledal nějaké tlačítko, které by to umělo aniž bych musel uložit rozpracované menu, přesunout se v administraci mezi stránky, vytvořit několik nových (prázdných) stránek a pak se zase potupně vrátit k rozpracovanému menu, abych mohl dokončit jeho nastavení. V rámci aktuálních možností nastavení (Customizer) nyní můžete snadno vytvořit nový obsah, takže nastavení menu v klidu a s přehledem dokončíte a až potom přijde na řadu obsah jednotlivých stránek (podrobnosti). Šikovné, opravdu se tím zbavíte zbytečného klikání, zejména pokud každou chvíli nastavujete nějaký jiný web.

wordpress_47_tvorba_obsahu_v_ramci_menu

Obrovským hitem bude určitě možnost přímo upravovat kaskádové styly (CSS). Funguje to zcela stejně jako to děláte v nástrojích pro vývojáře v prohlížeči (F12), jen to nyní můžete dělat přímo ve WordPressu a provedené změny pak rovnou uložit. A opravdu se náhled webu okamžitě změní podle toho, co tam zrovna doplníte :-) Pokud jste dříve museli vytvářet odvozenou šablonu (child theme) jen kvůli tomu, že jste chtěli změnit velikost a barvu písma, tak už nemusíte! A dokonce jsou ukládány i starší verze provedených úprav (i když zatím nemají v administraci žádné pořádné UI).

wordpress_47_aktualni_moznosti_css_uprav

A aby toho nebylo málo, tak se v rámci aktuálních možností nastavení objevily v náhledové části nové modré ikonky, které názorně označují části webu, které je možné rovnou upravit. Stačí na ně kliknout a ihned se v levé části zobrazí související nabídka. Asi nejlépe je to vidět na přiloženém videu. Už před několika lety něco podobného fungovalo s widgety (ve WordPressu 3.9), ale málokdo si toho všiml, protože to byla nechtěně trochu utajená funkce. WordPress 4.7 to ale definitivně zvýraznil, rozhodně užitečná funkce, možná jedna z nejlepších.

A ještě tu máme pro uživatele něco dalšího :-) Nově si můžete změnit jazykové nastavení administrace pouze pro svůj uživatelský účet. Mnoho uživatelů (zejména vývojáři) si zvyklo používat originální anglickou verzi WordPressu, ale nastavenou chtějí mít na webu češtinu, a to hlavně kvůli frontendu a šabloně. Dalším důvodem je pak fakt, že při řešení případných problémů s WordPressem či pluginy se prostě lépe dohledává zobrazená chyba v angličtině než třeba nepřesný překlad v češtině. Dříve bylo nutné používat různé pluginy (mnohokrát jsme to řešili i na místním fóru), ale nyní je to už přímo součástí WordPressu na stránce s profilem. Takže můžete nechat celý web v češtině, ale zároveň si pro sebe aktivovat angličtinu. Celou administraci tedy uvidíte v původní (anglické) podobě, ale redaktoři (a hlavně čtenáři) budou mít všechno přeložené do češtiny.

wordpress_47_jazykove_nastaveni_pro_uzivatele

Pokud jste dříve nahráli nějaký PDF soubor, tak se zobrazil v knihovně médií v ošklivé šedivé podobě jenom s názvem. Nově by měly být automaticky vygenerovány náhledové obrázky pro tento soubor a následně i automaticky používány v administraci i na webu. Už tedy nemusíte marně vzpomínat (a podle nepřesného názvu odhadovat), co vlastně soubor obsahoval, protože právě jednoduchý náhled pomůže rychle připomenout i to, co již bylo dávno zapomenuto. A samozřejmě to i mnohem lépe vypadá.

wordpress_47_nahledy_pro_pdf_soubory

A nakonec tu máme ještě pár drobností z vizuálního editoru, kde zmizely ikony pro zarovnání do bloku a podtržení a některé další ikony byly zase přemístěny, takže se nelekněte :-)

A hlavní novinky pro vývojáře? Sice zmíním jen některé, ale obecně došlo k mnoha různým vylepšením.

  • Až do poslední chvíle se zvažovalo, zda se stanou přístupové body (endpoint) ke stávajícímu obsahu pro REST API součástí WordPressu. Nakonec to dobře dopadlo a uvidíme, zda to zase trochu pomůže s rozšířením této technologie mezi vývojáře (a uživatele).
  • Pokud provedete nějakou změnu v rámci nastavení webu (Customizer), tak se to bude nově ukládat (a to včetně ID uživatele), aby šlo později dohledat, kdy a kdo provedl konkrétní změnu (podrobnosti). Zatím nemá tato funkce žádné speciální UI (pouze můžete odkazovat na navržené změny), ale určitě se brzy objeví pluginy, které tuto možnost přinesou. A i vývojáři budou určitě vědět, kam sáhnout, aby potřebné informace získali.
  • Opět tu máme nové třídy, tentokrát např. WP_Hook a WP_Taxonomy.
  • Společně s novými možnostmi nastavení šablon pro uživatele se objevily i nové funkce a hooky pro autory šablon (podrobnosti).
  • Šablony stránek určitě znáte, používají se hlavně pro odlišné úvodní stránky. Ve WordPressu 4.7 byla tato možnost rozšířena i pro další typy obsahu (podrobnosti).
  • Registrace možností nastavení (settings) pomocí funkce register_settings() byla doplněna o mnoho nových možností určených pro vývojáře, zejména pro využití v rámci REST API (podrobnosti).

Osobně bych opět raději doporučoval počkat s aktualizací na první opravnou verzi (tedy 4.7.1), zejména pokud používáte nějakou starší placenou šablonu nebo mnoho různých pluginů. Pokud ale máte po ruce zálohu a jste připraveni řešit případné problémy, tak není třeba váhat. Pokud došlo po aktualizaci na WordPress 4.7 k nějakému problému, tak ho neváhejte nahlásit v místním fóru.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

9 thoughts on “WordPress 4.7 “Vaughan””

  1. Z uživatelského hlediska se toho moc neměnilo, takže asi odklikneme vydání české verze, i když není 100% hotová.

    Hlavní změny tam jsou kvůli REST API a ukázkovému (demo) obsahu. Jenže nedávno jsem si trochu hrál s REST API a nedokážu si představit, že bych dostával místo informací a chybových hlášek v angličtině jejich českou verzi :-( Různé výrazy jako “changeset”, “endpoint”, “identifier”, “route” a chybové hlášky typu “Invalid JSONP callback function.” podle mě zcela postrádá smysl překládat do češtiny. Uživatel se k nim většinou nijak nedostane a pokud už ano, tak spíše v případě chyby a mnohem lépe pak nalezne na internetu řešení s anglickou podobou chyby než nějakým naším překladem, který naopak spíše znepříjemní práci vývojářům.

    A to samé platí pro ukázkový obsah, který bude v případě Twenty Seventeen importován v angličtině. Sice ho určitě přeložíme, ale stejně si ho budou muset uživatelé změnit, takže je asi vcelku jedno, jestli bude zatím v angličtině nebo češtině.

  2. Fatal error: Call to undefined function is_wp_error() in /data/web/virtuals/100922/virtual/www/wp-includes/load.php on line 434
    Tohle se mi objecilo při aktualizaci nového WordPressu.Můžete mi prosím někdo poradit co s tím mám udělat? Jsem samouk.

  3. Neprováděl jste před aktualizací WordPressu ještě aktualizaci nějakých pluginů? Proběhla aktualizace bez problémů (a do konce)? Zkusil bych stáhnout instalační balíček a ještě jednou ručně nakopírovat všechny soubory na FTP (nahradit stávající), vypadá to, že se mohly při aktualizaci nějaké soubory poškodit/nezkopírovat, nevím, těžko říci, musel byste detailně prozkoumat soubory na FTP. Podobný problém (s jinou hláškou) se řešil zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *