Už třetí setkání pořádá skupina nadšenců z Brna a širšího okolí, tentokrát to bude ve středu 14. ledna 2015 od 18 hodin v SKØG Urban Hub (Dominikánské náměstí 187/5). Jedná se o bezplatnou neformální akci určenou pro WordPress komunitu a zájemci jsou vítáni. Součástí programu bude přednáška na téma “Automatizace a efektivnější vývoj frontendu” (např. představení nástrojů Grunt, Bower, RequireJS či Yeoman) a samozřejmě nebude chybět ani následná diskuze s posezením.
Archiv rubriky: Krátké zprávy
Náš WordPress aneb co se děje v komunitě
Nedávno vznikl nový web, jehož cílem je pravidelně informovat o novinkách z české komunitní scény. Kromě existující skupiny na Facebooku je Náš WordPress zcela veřejný zdroj informací pro všechny uživatele. Pokud se chcete nějakým způsobem angažovat, nebo třeba jen zjistit, zda se nechystá zajímavá akce v blízkém okolí, tak ho určitě nezapomeňte sledovat. Aktuálně bych asi doporučil zejména plánovanou konferenci v Hluboké nad Vltavou (17. května 2014). Ještě tam několik volných míst k registraci najdete a celá konference je zdarma (sponzoruje Wedos).
Třetí slovenský WordCamp proběhne v Bratislavě
Za necelý měsíc se uskuteční třetí ročník slovenského WordCampu, a to 26. dubna 2014 (sobota) v Bratislavě. Zúčastnit se mohou běžní uživatelé i profesionální vývojáři. V rámci letošního ročníku slovenského WordCampu se plánují zajímavé přednášky, osobně mě zaujal zejména Marko Heijnen (jeden z občasných vývojářů WordPressu) a nebudou chybět ani Ján Bočínec či Peter Nemčok (oba jste mohli osobně poznat na prvním českém WordCampu v Praze). Kapacita je cca 200 míst a cena vstupného byla stanovena na 15 EUR (v ceně je občerstvení). Pro naše čtenáře máme od pořadatelů k dispozici dva volné lístky, takže pokud byste chtěl někdo vyrazit, tak se neváhejte ozvat v komentářích.
WordPress oslaví 10 let od svého vzniku
V pondělí 27. května 2013 uplyne 10 let od chvíle, kdy byla oficiálně vydána první verze WordPressu 0.70 (můžete si projít přehled starších verzí). Matt Mullenweg a Mike Little jednoduše převzali kód existujícího blogovacího systému b2 (opensource), vydali se s vývojem trochu jinou cestou a po deseti letech je WordPress nejpoužívanějším redakčním systémem na světě. Asi nemá cenu k tomu psát něco víc. Na různých místech se uskuteční setkání uživatelů a vývojářů a pokud vím, tak se něco chystá i v Praze, takže pokud máte čas a chuť, tak se neváhejte připojit a pořádně to oslavit. A jen pro zajímavost – s jakou verzí WordPressu jste začínali? :-)
Slovenský WordCamp 2013 bude v Bratislavě
Již za měsíc se uskuteční druhý ročník slovenského WordCampu, což je v podstatě neformální konference zaměřená na WordPress a vše, co se ho týká. Tentokrát se uskuteční 20. dubna 2013 v Bratislavě a účastnit se mohou běžní uživatelé i profesionální vývojáři. Letošní ročník slovenského WordCampu bude mít hlavní téma “WordPress jako multifunkční nástroj pro tvorbu webu” a vítán je každý, kdo má nějaké zkušenosti s tímto redakčním systémem a chtěl by se o ně s ostatními podělit (vlastní přednáškou nebo jen účastí v diskuzi). Pro naše čtenáře máme od pořadatelů k dispozici dva volné lístky, takže pokud by se chtěl někdo přidat (od nás pojednou patrně dva účastníci), tak se neváhejte ozvat v komentářích. Pokud bude zájemců více, tak bude následovat losování. Třeba se nám na podzim podaří “spáchat” nějakou podobnou akci…
WordPress 3.4 v podobě první beta verze
Po několika měsících vývoje dnes vyšla první beta verze WordPressu 3.4 (stáhnout), takže nastal čas pomalu probudit ze zimního spánku i tento web. Na podrobnější představení novinek se blíže podíváme v samostatném článku, takže zatím pouze velmi stručně. Pro běžné uživatele budou největší změny viditelné patrně u šablon. Zcela přepracována byla totiž zastaralá funkce náhledu webu ve zvolené šabloně a nově můžete v náhledu přímo upravovat vzhled webu. Těžko se to vysvětluje jednou větou, ale funguje to výborně. Dále bylo vylepšeno vyhledávání šablon a pro záhlaví a pozadí můžete vybírat obrázky přímo z Knihovny médií. Velikost obrázků v záhlaví se bude také automaticky přizpůsobovat podle toho, na jakém zařízení je web zobrazován. Pro české uživatele přináší WordPress opravdu mnoho změn v lokalizaci. Nepodařilo se sice zatím prosadit všechny nápady, ale na webu už např. nebude načítána kompletní lokalizace, ale vždy pouze příslušná část, takže např. řetězce určené pro správu webu budou načítány pouze v administraci. Web by se měl tedy nejen trochu rychleji načítat, ale určitě ušetříte i nějakou paměť (memory_limit). A co nového pro vývojáře? Rozsáhlé změny proběhly např. v oblasti XML-RPC, šablon a došlo také k úpravám WP_Query(), kde pocítíte výrazné zlepšení výkonu, zejména pokud máte na webu mnoho příspěvků. A kdy tedy můžeme očekávat finální verzi WordPressu 3.4? Podle aktuálních odhadů to vypadá na první polovinu května.
Zastaralé pluginy a šablony už ve WordPressu nenajdete
Během několika posledních dní postupně zmizely z oficiálních adresářů WordPressu všechny “zastaralé” pluginy a šablony, které nebyly již více než dva roky aktualizovány. Jde patrně pouze o první krok v dlouhodobém procesu zpřehledňování obrovského množství dostupných pluginů a šablon. Ovlivněné pluginy ani šablony nebyly zatím zcela odstraněny, takže pokud na ně směřuje nějaký odkaz, tak budou i nadále funkční (najdete je i s pomocí vyhledávače). Nebudou však už nabízeny novým uživatelům, a to ani prostřednictvím vyhledávání přímo v administraci WordPressu. U zastaralých, ale stále ještě funkčních, pluginů nemusí jejich autoři ani vydávat novou verzi, ale stačí jim doplnit kompatibilitu s nejnovějším WordPressem. Podle zajímavé analýzy (zkoumající i kvalitu pluginů) bude na základě zveřejněných podmínek nově ukryta téměř třetina (z více než 15 tisíc) pluginů. Řešení to sice není ideální (např. některé neaktualizované pluginy stále dobře fungují), ale obecně jde o krok správným směrem, který usnadní novým uživatelům vyhledávání a vůbec tak nepřijdou do kontaktu s neaktuálními (a tedy i potenciálně nebezpečnými) pluginy a šablonami.
První beta verze WordPressu 3.2
Zatím přesně podle plánu včera oficiálně vyšla první beta verze chystaného WordPressu 3.2. Ve srovnání s naším předběžným přehledem novinek nedošlo k žádným výraznějším změnám. V několika oblastech došlo k optimalizaci (databázové dotazy, PHP skripty), které by měly trochu urychlit načítání webu a snížit nároky na paměť (memory_limit). Trochu se pozapomnělo na vývojáře (stále nedokončená ajaxifikace administrace a API pro WP_List_Table), zatímco uživatelé se dočkají více změn. Potvrzena byla např. nová šablona Twenty Eleven (2011) a trochu pozměněná je i grafika administrace (pouze fonty a vzhled, struktura zůstává stejná). K jednotlivým novinkám se ještě postupně dostaneme, beta verzi si můžete zatím stáhnout a vyzkoušet (případně lze použít plugin WordPress Beta Tester, pomocí kterého můžete jednoduše využít automatickou aktualizaci). Květen je podle plánu určen k doladění (dočkáme se patrně dalších beta verzí), začátkem června by měla být vydána první RC verze a bude také zahájen překlad. WordPress 3.2 by měl oficiálně vyjít 30. června 2011.
WordPress 3.0 se opět zpožďuje – vychází teprve druhá beta verze
I když se zpoždění u velkých verzí WordPressu objevuje poměrně pravidelně, troufli jsme si před několika měsíci přesto ocitovat vývojáře, že WordPress 3.0 bude připraven k vydání již v polovině dubna 2010, protože to vypadalo vcelku věrohodně. Již několik týdnů je však zřejmé, že WordPress 3.0 nakonec vyjde s více než měsíčním zpožděním. Aktuální předběžné datum se pohybuje kolem 15. května 2010 (ovšem s otazníkem). Nečekané problémy se objevily nejen v doladění vlastních typů obsahu a slučování s víceuživatelskou MU verzí, ale největší “boj” se odehrával o nový systém pro správu vlastního menu, což je vlastně hlavní “tahák” nové verze WordPressu pro běžné uživatele. Dokonce se i zvažovalo, zda nebude správa menu odsunuta a vydána pouze jako samostatný plugin, ale nakonec snad bude součástí notně opožděného WordPressu 3.0. Včera pak vyšla konečně druhá betaverze, která je už poměrně stabilní, takže ji případní pokušitelé mohou nanečisto vyzkoušet (jako obvykle např. pomocí jednoduchého pluginu WordPress Beta Tester). Čeština pro WordPress 3.0 samozřejmě vyjde také, ale patrně až několik dní po vydání původní anglické verze (v květnu u nás probíhá několik zahraničních cest, takže nebudeme moci ihned reagovat). Ale nepředbíhejme, bude záležet na konkrétním oficiálním datu vydání.
WordPress 3.0 by měl vyjít už v dubnu 2010
Ačkoliv by se dalo očekávat, že WordPress 3.0 přijde vzhledem k dosažené kulaté číslovce s něčím opravdu převratným, není tomu tak. Objevilo se sice několik zajímavých nápadů, že by měly být např. zdrojové kódy přepsány (a zkvalitněny) pro PHP5, ale nakonec k tomu zatím nedojde a nová verze WordPressu 3.0 by se tak dala asi popsat jako “stabilizující”. Mezi hlavní změny bude patřit sloučení s víceuživatelskou verzí WordPress MU, vytvoření nové výchozí šablony, dále pokročí podpora dalších typů obsahu, bude představen koncept oficiálních pluginů, vylepšeny budou možnosti pro jednoduchou tvorbu menu a zejména se pak vývojáří soustředí na opravy nově objevených chyb a drobná vylepšení stávajících funkcí. Takže WordPress 3.0 sice nepřijde s ničím velkým, ale spíše to bude verze, která by měla ve všech ohledech spolehlivě fungovat.
Pokračování textu WordPress 3.0 by měl vyjít už v dubnu 2010