WordPress 3.0 by měl vyjít už v dubnu 2010

Ačkoliv by se dalo očekávat, že WordPress 3.0 přijde vzhledem k dosažené kulaté číslovce s něčím opravdu převratným, není tomu tak. Objevilo se sice několik zajímavých nápadů, že by měly být např. zdrojové kódy přepsány (a zkvalitněny) pro PHP5, ale nakonec k tomu zatím nedojde a nová verze WordPressu 3.0 by se tak dala asi popsat jako “stabilizující”. Mezi hlavní změny bude patřit sloučení s víceuživatelskou verzí WordPress MU, vytvoření nové výchozí šablony, dále pokročí podpora dalších typů obsahu, bude představen koncept oficiálních pluginů, vylepšeny budou možnosti pro jednoduchou tvorbu menu a zejména se pak vývojáří soustředí na opravy nově objevených chyb a drobná vylepšení stávajících funkcí. Takže WordPress 3.0 sice nepřijde s ničím velkým, ale spíše to bude verze, která by měla ve všech ohledech spolehlivě fungovat.

Již na konci roku 2009 bylo zřejmé, že WordPress nechce jít do budoucna cestou jedné velké převratné verze ročně, ale spíše půjde o kontinuální vývoj, který by nám měl přinést novou verzi s několika novými funkcemi každé cca čtyři měsíce. Zkrácení intervalů mezi novými verzemi je podle mě spíše přínosem, uživatelé se lépe naučí zacházet jednou za čas s několika novými funkcemi, než když občas dostanou úplně novou verzi (nehledě na to, že se na novinky nebude muset dlouho čekat). Vývoj nové verze WordPressu 3.0 začal počátkem ledna a již za týden by měl nastat tzv. “feature freeze”, kdy přestanou být zapracovávány nové nápady a dále se budou již pouze vylepšovat (a opravovat) stávající funkce. Březen by měl být ve znamení beta verzí a ke konci měsíce se pak snad dostaneme k prvnímu Release candidate. A v polovině dubna 2010 by alespoň podle plánů měla vyjít ostrá verze WordPressu 3.0. Uvidíme, jak se podaří tento ambiciózní plán naplnit, ale zatím to vypadá docela nadějně. WordPress MU je již sloučen, nová šablona je téměř hotová a probíhají další úpravy. A během příštích dvou měsíců, které zbývají do oficiálního vydání, se zatím alespoň můžete těšit na nový seriál o chystaných novinkách (obdoba minulého seriálu o WordPressu 2.9).

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

11 thoughts on “WordPress 3.0 by měl vyjít už v dubnu 2010”

 1. Nevíš, jestli náhodou nebudou úpravy v uživatelských polích? Bojuju s nima, zdají se mi fakt zbytečně složitý a nepropracovaný.
  Díky

 2. Pokud vím, tak v tomto případě žádné velké “systémové” změny nebudou. Je to už trochu složitější oblast, ale až se tím pořádně “prohrabeš”, tak na ně nedáš dopustit :-) Jestli máš nějaký konkrétní problém, tak klidně napiš…

 3. Ahoj, chtěl jsem se zeptat, nyní provozuju WPMU, kde si uživatelé mohou vytvořit blog. Jak bude řešeno právě to, že už budou blogy existovat, půjde cely WPMU 2.9.2 přímo upgradovat?

  Dále by mne zajímalo, jestli bude možné nastavit uživatelům, které konkrétní pluginy a vzhledy si budou moci nastavovat? Nyní jsem nenašel řešení, jak by tohle šlo nastavit, takže uživatelé si mohou nastavit i vzhled, který mám jako hlavní já.

  Možná to jde, jen má neznalost angličtiny mi neumožnila si požadované informace najít.

  Děkuji za odpověď.

 4. Ano, celý současný WPMU půjde rovnou upgradovat na WordPress 3.0 a vše by mělo v pořádku fungovat.

  Pluginy můžeš aktivovat myslím buď pouze pro sebe (hlavní web), nebo pro všechny (a autoři jednotlivých blogů je pak mají na výběr a mohou se rozhodnout, zda je budou používat a mohou si je pak aktivovat pro svůj blog). Jak je to s omezením šablon z hlavy nevím, ale zkusím to zjistit u kolegy…

 5. Skvělé, děkuji za potěšující zprávu.

  Co se týká pluginů, měl jsem na mysli takové řešení, kdy bych rovnou aktivoval pluginy na všech webech. O aktvaci pro sebe nebo pro všechny vím, ale jde mi třeba o aktivaci pluginu s Adsence reklamou v článcích (např).

  Když by se podařilo zjistit, jak je to se vzhledy, byl bych vděčný.

  Ještě jsem se chtěl zeptat, někde jsem tu myslím četl, že připravujete češtinu pro Bodypress, bylo by možné se zapojit do překladu? Vzhledem k tomu, že bych jej rád v budoucnu použil, jsem ochoten se podílet na překladu.

  Zkoušel jsem některé pluginy překládat pomocí pluginu “CodeStyling Localization”, ale i když jsem vše přeložil, zdá se že vše uloženo, pluginy se v češtině nezobrazují. Proto jsem zavrhnul překládat i Budypress.

 6. Ano, pluginy lze aktivovat na všech blozích najednou pomocí tlačítka “Activate Site Wide” (najdeš ho u každého pluginu, decentně skryté vpravo v menu Plugins – Installed).

  Ad šablony: Je to možné, podrobný návod s obrázky si prostuduj např. zde.

  Ano, na češtině pro BuddyPress se opravdu pracuje, v dohledné době by měla být také zveřejněna v online aplikaci, aby se mohli účastnit další zájemci. Ale klidně zatím překládej, není to práce nadarmo. Naopak mnozí uživatelé občas objeví vhodnější výrazy a rádi je převezmeme (samozřejmě pak budeš uveden také jako spoluautor).

  Ad problémy s překlady: U jakého pluginu ti to přesně dělalo, abych to mohl vyzkoušet? Většinou jde o chybku autora pluginu. Rozhodně se tím nenech otrávit, problémy jsou od toho, aby se překonávaly…

 7. Díky za vyčerpávající informaci.

  Co se týká toho aktivování pluginů, to v pravo je mi jasné, takto je aktivuju i pro ostatní, ale když jsem se přihlásil do toho “sub” účtu, tak jsem je tam měl jen “předinstalované”, ale musel jsem je ještě ručně aktivovat.

  Zkoušel jsem jím překládat právě i BoddyPress, Easy Adsense, Buy Me a Beer a další. Tam, kde nebyly jazykové soubory, nechal jsem vytvořit nové cs_CZ, dal jsem rescan, editovat, a začal jsem od první položky pomocí edit a v otevřeném okn, kam se píše překlad, jsem napsal překlad a dal uložit a další. Po dokončení jsem dal vygenerovat soubor *.mo. Nenašel jsem nic dalšího, co bych měl ještě udělat..v přehledu je po i mo zeleně. Ale překlad nefunguje. Možná jsem něco zapomněl, nevím, předpokládáal jsem, že má práce tímto končila.

  Jinak jsem spíše ten aktivista, který se rád zapojí do týmu, takže během víkendu se vrhnu na info o tom překladu ;-)

 8. To je divné, zkoušel jsem takto jeden plugin aktivovat a byl aktivovaný i na jiném blogu, ale možná dělám něco nějak jinak. Ale podle manuálu by to tak fungovat snad mělo…

  Každý překladatel je samozřejmě vítán! Mimochodem, BuddyPress je už nově dostupný pro překlad v online aplikaci WordPressu a můžeš se do toho klidně vrhnout (časem tam naimportuju naši verzi, porovnáme a vybereme lepší nápady). Pokud bude překlad kvalitní a budeš mít výdrž, je možné přidat i administrátorská práva (pro schvalování). Tato aplikace má tu hlavní výhodu, že z ní bude časem překlad dodáván rovnou do automatické aktualizace. Takže nainstaluješ novou verzi BuddyPressu a stáhne se i nejnovější verze češtiny, aniž by bylo třeba něco kutit na FTP.

 9. 5/ 6/ Presne ten isty problem s pluginom Codestyling Localization mam momentalne aj ja … zistila som, ze to robi problem pri WPMU blogu, mne momentalne v kombinacii so ZdMultilang, pretoze mam viacjazycnu verziu … ak by ste na nieco prisli, dajte vediet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *