Čeština pro WordPress 3.0.1

První opravná verze WordPress 3.0.1 nepřinesla žádné velké změny a samotná čeština obsahuje také spíše drobné úpravy. Česká lokalizace WordPressu se ale postupně stále zlepšuje a prostředí pro spolupracující překladatele v podobě online aplikace GlotPress naštěstí také. Co je tedy vlastně nového?

Čeština pro WordPress 3.0.1 opravuje na základě připomínek uživatelů (Pepawo, michalbroz) několik chyb (překlepů) a sami přidáváme několik desítek dalších drobných úprav (např. odstraněny přebytečné výrazy “bohužel”, upraveno formátování notifikačních emailů o nových komentářích). Prošli jsme také všechny dosavadní uživatelské návrhy a sloučili je se stávajícím překladem (nejlepší byly použity), takže můžeme dále pokračovat s čistým štítem. Všechny provedené úpravy si ostatně můžete prohlédnout přímo v GlotPressu, a to výběrem nejnověji přeložených řetězců v menu Sort – Date added (translation) – Descending. Tato online aplikace pro překladatele se naštěstí dále vyvíjí, takže si nově můžete u všech řetězců zobrazit i historii provedených změn a objevily se i přehledy o aktuálním stavu překladu jednotlivých jazykových verzí. Mimochodem, čeština patří k jedné z mála kompletně dokončených jazykových verzí samotného jádra WordPressu 3.0. Ano, ještě toho dost chybí (např. instalační soubory a víceuživatelská verze), ale pracujeme na tom.

Pokud se na vaše nápady zatím nedostalo a čekají na schválení/odmítnutí, tak to však neznamená, že byly opomenuty, ale ponechali jsme je zatím k další diskuzi na našem fóru (a uvidíme zda se k nim ještě někdo vyjádří). A nezapomeňte také vyzkoušet náš nový plugin pro podporu češtiny, který se patrně stane součástí další verze WordPressu.

Pokud naleznete nějakou chybu, nebojte se ji nahlásit (můžete jak pro verzi 3.0.x, tak pro vývojářský “trunk”). V souvislosti s vývojem WordPressu 3.1 však dochází v “trunku” k poměrně radikálním změnám (vzniká samostatný adresář “network” pro víceuživatelskou verzi), kdy se přechodně přesouvají stovky řetězců do různých lokalizačních souborů, takže pokud máte zájem pracovat na překladu verze 3.1, tak zatím rozhodně v poklidu vyčkávejte. Upozornění o nové české verzi se brzy objeví v administraci vašeho webu a můžete tedy jednoduše automaticky aktualizovat. Noví uživatelé si pak mohou stahnout celý instalační balíček.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

9 komentářů u „Čeština pro WordPress 3.0.1“

  1. Čeština je určena pro administraci WordPressu, pokud máte na webu angličtinu, tak si musíte ještě přeložit šablonu. A pokud nejde o novou instalaci, ale upgrade ze starší anglické verze, tak je potřeba provést drobnou úpravu souboru wp-config.php.

  2. Potřebuji použít pro vícejazyčné stránky plugin WPML Multilingual. Ten se ale v nejnovější verzi s češtinou velmi drsně pere (i přes nastavený memorylimit 96M!).
    V momentě, kdy zapnu češtinu v administraci (WPML ignoruje nastavení config.php a má nastavení vlastní), naskočí bílá obrazovka.

    Moc děkuji za komentáře nebo návrhy řešení.

  3. Drobná oprava k předchozímu: memorylimit 96M jsem sice nastavoval v PHP, ale zřejmě nešlo takto nastavení upravit, aktuální je 32M

  4. PJ: Memory_limit pouze 32 MB pro tyto účely bohužel nebude stačit. Obvykle postačuje pro český WordPress s několika nenáročnými pluginy, ale raději si ho nechte u hostingu navýšit (ideálně na 64 MB).

  5. RaCoon: Určitě, vyjde snad během víkendu. Každopádně můžete zatím klidně aktualizovat na anglickou verzi, žádné velké změny v oblasti překladu neprobíhaly (pouze u nové verze Akismetu a nějaké drobné úpravy u šablony Twenty Ten). Takže čeština bude spíše obsahovat opravy drobných chyb…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *