Plugin na podporu češtiny opravuje některé problémy lokalizovaného WordPressu

Ještě než vyjde čeština pro WordPress 3.0.1 (patrně zítra), představíme jednoduchý plugin s názvem Podpora češtiny (verze 0.1), který opravuje některé problémy související s překladem WordPressu (zatím bohužel neřešitelné pouze prostřednictvím klasických lokalizačních souborů). Plugin se patrně stane součástí oficiální české verze WordPressu, ale nejdříve ho nabízíme všem uživatelům na vyzkoušení a počkáme na vaše komentáře.

Plugin (zatím) obsahuje 3 základní funkce upravující českou verzi WordPressu:

1) Jako oddělovač tisíců při zobrazování čísel na webu plugin využívá tvrdou mezeru, čímž bude zabráněno nevhodnému zalamování čísel na nový řádek. Čeština pro WordPress 3.0 již také obsahuje správný oddělovač tisíců a desetinných míst. Celou historii tohoto problému si můžete nastudovat v tomto povedeném českém článku.

2) Vyřešen by měl být i dlouhodobý problém se zobrazovaným počtem komentářů, kde vývojáři WordPressu stále ještě nepodlehli tlaku překladatelů a změna je v nedohlednu. Plugin sice podporuje pouze výchozí šablonu Twenty Ten, ale můžete si ho samozřejmě jednoduše přizpůsobit i pro svoji šablonu. Výsledkem této funkce je tedy skutečnost, že už na webu neuvidíte nesmysly typu “2 komentářů” či “5 komentáře”. Funkce je zjednodušením postaršího pluginu Podpora počtu komentářů v češtině, kde také naleznete celý problém blíže vysvětlen. Další podrobnosti jsou pak dostupné i v našem fóru.

3) Poslední úprava je dostupná pro všechny šablony, které využívají u formuláře pro vkládání komentářů nové funkce comment_form(), což je např. i výchozí šablona Twenty Ten. Kvůli chybě WordPressu se tam pro autora komentáře zobrazuje “Název” místo správného výrazu “Jméno”, což může být pro mnohé čtenáře dost matoucí. Další podrobnosti o tomto problému opět naleznete v našem fóru.

A nakonec ještě dotaz na uživatele. Mají být tyto úpravy přímou součástí české verze (šlo by o tzv. lokalizační plugin, který samozřejmě můžete smazat), nebo je máme ponechat v podobě pluginu a nabízet je případným zájemcům ke stažení z oficiálního adresáře pluginů pro WordPress? Co všechno by měl plugin obsahovat, respektive co vám v něm kromě výše uvedeného ještě chybí?  Zatím si tento plugin můžete stáhnout (zcela dole na stránce) pouze z našeho webu, ale pokud se neobjeví žádná zásadní chyba, tak se stane patrně součástí české verze WordPressu (od verze 3.0.2) nebo samostatným oficiálním pluginem. Těšíme se na vaše názory!

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

10 komentářů u „Plugin na podporu češtiny opravuje některé problémy lokalizovaného WordPressu“

 1. JA bych rekl ze primo museji, vubec bych to neresil. Az vyjde nova verze WP, tak tohle by melo byt primo v nem

 2. Úpravy by měly být přímou součástí české verze.
  Problém: štítky: neřadí se mi podle abecedy, slova od “š” zůstávají nahoře – co se s tím dá dělat?
  Díky za radu!

 3. tak rozhodně by to mělo být v češtině přímo, jináč to nemá smysl ne každý najde tenhle odkaz :)

 4. Díky všem za názory, plugin bude přímo součástí české verze. Raději jsem se ale předem veřejně zeptal, protože občas se může z různých důvodů zvednout nečekaná “vlna odporu” proti podobným úpravám (i když jde v podstatě o detaily)…

 5. Martin: Ano, problém se řazením štítků je známý (občas se špatně řadí i geografické lokace pro výběr časového pásma v menu Nastavení – Obecné), je to další věc, na kterou se chceme zaměřit. Každopádně problém se řazením štítků by mělo být možné odstranit doplněním parametru pro DB_COLLATE v souboru wp-config.php:

  define('DB_COLLATE', 'utf8_czech_ci');

 6. Ahoj, oprava kolonky pro jméno v komentářích nefunguje na 100%. Nevloží se tam symbol pro vyžadované pole a aria atribut. Ty proměnné, podle kterých se to určuje jsou prázdné. Ale stačí na začátek té funkce přidat následující kód a už to bude šlapat jak má:

  $req = get_option( ‘require_name_email’ );
  $aria_req = ( $req ? ” aria-required=’true'” : ” );

 7. Reaguji na Jasper:
  Stačí jen přidat první řádek
  $req = get_option( ‘require_name_email’ );
  před řádek, začínající
  $fields[‘author’]…
  ten druhý řádek (se správným tvarem apostrofů) už je ve funkci obsažen.
  1. Nechápu, proč tak potřebný plugin nebyl dávno opraven (chyba je známa už půl roku), a plugin pokud vím stále není součástí české verze.
  2. Případné vložení této funkce do functions.php postrádá smysl, jednak vzhledem k aktualizacím, jednak vzhledem k tomu, že na šabloně twentyten jsou založeny další, např. weaver.
  3. Rozhodně bych se přimlouval za nahrazení překladu …komentáře u…
  za …komentáře k…

 8. Ještě bych přidal
  4. …Trvalý odkaz pro… za …Trvalý odkaz na…
  a k diskuzi: Primární a sekundární prostor pro widgety nemusí být (a také není) vždy jen součástí postranního panelu. V některých šablonách jde o prostor nad nebo pod záhlavím, případně vlevo nebo vpravo v těchto místech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *