Čeština pro WordPress 3.0

Po více než třítýdenním zpoždění konečně vychází oficiální čeština pro WordPress 3.0. Nepodařilo se nám sice zakomponovat všechny plánované drobné úpravy, ale budeme je průběžně doplňovat společně s dalšími opravnými verzemi WordPressu. Češtinu nainstalujete ideálně prostřednictvím automatické aktualizace, noví uživatelé si pak mohou stáhnout kompletní instalační balíček. Takže neváhejte a novou češtinu pořádně vyzkoušejte.

Součástí češtiny pro WordPress 3.0 je i překlad nové výchozí šablony Twenty Ten (verze 1.0), ale bohužel jsme už nestihli dokončit lokalizaci víceuživatelské verze, kterou však doplníme co nejdříve. Překlad hodně zpozdila na poslední chvíli integrovaná nápověda, která je v češtině nakonec ještě trochu “bohatší” než v anglické verzi. Nápovědu čtou zejména začínající uživatelé, kterým se bude naše snaha možná hodit. Překlad jsme tedy v tomto případě pojali spíše jako uživatelé WordPressu a nedrželi jsme se doslova anglického originálu.

Už za několik dní patrně vyjde opravná verze WordPressu 3.0.1, takže toho chceme využít a pokud si všimnete nějaké chyby v překladu, nahlašte nám ji prosím přímo prostřednictvím aplikace GlotPress, abychom ji mohli co nejdříve opravit. I když se náš (tentokrát pouze tříčlenný) tým snažil, určitě jsme něco přehlédli (nemluvě o mnoha poznámkách, které je třeba ještě realizovat). Poděkování patří i dobrovolníkům (zejména Michal Brož udělal velký kus práce), kteří se zapojili do překladu externě a některé jejich nápady jsme použili. Čeština je nyní také plně integrována v online aplikaci GlotPress a další verze již budou vytvářeny pouze zde (podrobnosti později). A i když se vám v překladu třeba jen něco nezdá nebo máte lepší nápad, jak konkrétní výraz přeložit, neváhejte založit téma na našem fóru, kde to můžeme společně probrat.

A na závěr jako tradičně trochu statistiky. WordPress 3.0 obsahuje celkem 3088 řetězců (WordPress 2.9.2 jich měl 2996). Sice to na první pohled nevypadá na žádný velký nárůst, ale 744 řetězců z tohoto počtu bylo neplatných a nově se tedy překládalo celkem 825 řetězců, což je už více než čtvrtina. Nakonec sice přibylo pouze necelých sto řetězců, ale velikost zkompilovaného .mo souboru vzrostla z 343 kB na 420 kB (opět téměř o čtvrtinu). A když si k tomu připočteme ještě překlad výchozí šablony (87 řetězců) a nutnost úprav některých starších výrazů, aby odpovídaly novým funkcím WordPressu 3.0, vyjde nám ve výsledku obrovské množství práce. A nakonec zbývá ještě omluva za poměrně velké zpoždění (mimochodem, mnoho lokalizovaných verzí ještě stále oficiálně nevyšlo, mj. i slovenská), ale vzhledem k okolnostem se to prostě nedalo dříve (kvalitně) stihnout. Ale konec řečí, můžete začít aktualizovat…

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

52 thoughts on “Čeština pro WordPress 3.0”

 1. Při automatické aktualizaci se mi objeví následující hláška:
  Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted ! in /httpd/html/sedlcany_infocz/www/wp-includes/class-http.php on line 1408
  Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted ! in /httpd/html/sedlcany_infocz/www/wp-includes/plugin.php on line 380

  Pokud provedu přeinstalaci ručně, je údajně v pořádku, přesto stejné hlášky se mi objevují i nadále v Other WordPress News, Příchozí odkazy a Pluginy. V české verzi 2.9.2 přitom bylo všechno v pořádku. Ještě pro upřesnění (podle výše uvedených komentářů) předesílám, že plugin zobrazující pamět ukazuje:
  * PHP Version : 5.2.3 / 32Bit OS
  * Memory limit : 64 MByte
  * Memory usage : 29.03 MByte

 2. ad 14, bylo to opravdu v sablone, omlouvam se.
  na blogu se mi sem tam objevuji neprelozene hlasky, to je problem kde? konkretne jde o posilani komentu – po zmacknuti odeslani se text tlacitka zmeni na neco jako “Posting, please wait” a nasledne se zobrazuje opet anglicka hlaska “Your comment was added.”…? diky!

 3. Láďa: Podle té chybové hlášky máte memory_limit pouze 32 MB a nikoli 64. Zkuste to prověřit ještě pomocí funkce phpinfo(), případně se informujte u hostingu. Neprováděl jste pokusy o navyšování paměti pomocí souboru .htaccess či nějaké jiné konfigurace? WordPress 3.0 potřebuje zase trochu paměti navíc, takže to bude způsobeno patrně tím. Nejčastěji se nedostatek paměti projevuje nejdříve u aktualizace a Nástěnky.

  kny: Pokud se nepřeložené hlášky objevují na webu (a nikoli v administraci), tak je potřeba přeložit šablonu. Musíte projít jednotlivé soubory šablony a anglické výrazy přepsat na české. Pokud je šablona gettextována, tak je možné ji celou přeložit např. pomocí programu poEdit. Uvedené anglické hlášky bych hledal v souboru comments.php v adresáři šablony, případně to může dělat i nějaký plugin.

 4. mj: Ještě jednou díky za návrh, pomalu se o tomto řetězci rozproudila diskuze, kde můžeš ještě klidně přidat svůj názor.

  xube: Pěkné, díky moc, zatím jsem neměl čas se na to podrobně podívat, ale ještě jednou za všechny uživatele díky!

 5. Pěkný den, po automatické aktualizaci na českou verzi 30 pozoruji následující problém: Standartně vložím nový příspěvek a při jeho zobrazení se místo názvu(titluku) článku zobrazí “Automaticky vytvořený koncept”. V administraci je titulek v pořádku.
  Může to souviset s překladem WP ?

  Díky za info

 6. Michael: Tento problém nesouvisí s češtinou, ale se šablonou. Zkuste změnit šablonu, případně prozkoumejte, jakým způsobem je v ní řešen výpis názvu příspěvku, případně kontaktujte jejího autora. Jakou šablonu (a verzi) používáte?

 7. Bezva, vím na co se zaměřit. Používám šablonu Atahualpa 3.4.2.
  Při automatické aktualizaci WP na poslední verzi jsem šablonu neměnil. Při vrácení WP na předchozí verzi 2.9.2 problém zmizel.
  Nicméně prozkoumám, kde je v šabloně řešen název článku – každopádně mám zájem udržovat WP aktuální :-)

 8. Michael: Ano, je to přímo problém této šablony. Myslím, že vyšla její nová verze (ale pozor ať nepřijdete během aktualizace o své stávající úpravy).

  Mimochodem, vracení na předchozí verze WordPressu se nedoporučuje. Vždy je třeba problém řešit jiným způsobem :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *