WordPress přichází pro rok 2010 s novou výchozí šablonou

Všichni určitě znáte současnou světle modrou výchozí šablonu, která se pod názvy Kubrick či WordPress Default objevovala jako součást WordPressu již mnoho let. A i když byla tato šablona v době svého vzniku považována za velmi moderní (čistý design, kulaté rohy, volitelná barva), tak dnes se už používají trochu jiné standardy a přišel tedy konečně čas tuto šablonu definitivně nahradit, což se stane již patrně v chystané verzi WordPressu 3.0.

A jak bude nová šablona vypadat a fungovat? Původně se sice uvažovalo o využití některého z frameworků pro šablony (např. Elastic), ale toto řešení by bylo pro výchozí šablonu WordPressu zbytečně obsáhlé, zatímco nová šablona by měla být pro uživatele co nejjednodušší – aneb vlastně takový obecný základ ze kterého můžete dále vycházet (zajímavá diskuze uživatelů o nové šabloně, anglicky).

Zvažovaly se i pouhé úpravy současné výchozí šablony, ale nakonec byla vytvořena zcela nová šablona (název ještě není zcela jasný), kterou si už můžete detailně prohlédnout zde. Za sebe mohu pouze říci, že se mi opravdu líbí a bude možné ji s drobnými úpravami klidně používat pro mnohé menší projekty. Pokud se vám nelíbí obrázek v záhlaví, tak se ho nelekejte, v administraci bude možnost (nejen) obrázek v záhlaví jednoduše měnit. Na první pohled jsou také zřejmé widgety v pravém sloupci a nově i dole (na konci stránky), moc pěkné je také rozevírací menu vytvořené ze stránek pod obrázkem v záhlaví.

Povšimněte si také, že šablona obsahuje podporu pro zvýrazněné příspěvky (sticky post) a zobrazuje je jinak než příspěvky normální. A zároveň jsou na úvodní stránce jinak zobrazovány krátké příspěvky (tzv. asides), a to bez nadpisu, takže to vypadá jen jako krátké novinky typu Twitter. Moc pěkně vypadá také galerie a obrázky u příspěvků, kde jsou použity náhledové obrázky. Jednoduše shrnuto, nová šablona bude konečně využívat mnohé novinky posledních verzí WordPressu a čeká nás i možnost změny barev pozadí a obrázků v záhlaví (odlišné pro příspěvky a stránky). Integrovaná jsou také vlákna v komentářích, takže jednoduše vidíte, kdo na co reagoval. Prostě vše, co WordPress umí, by tam měl každý uživatel nalézt (a samozřejmě vše validní).

Každopádně vývoj dále pokračuje a měl by být zdárně dokončen s novou verzí WordPressu 3.0. Šablona by měla také podporovat překlad, takže se určitě objeví i česká verze jako součást českého balíčku s WordPressem. A jak se vám nová šablona líbí?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

6 thoughts on “WordPress přichází pro rok 2010 s novou výchozí šablonou”

  1. Je možné tuhle šablonku někde sehnat už nyní? Dost by se mi hodila… A kdy vlastně bude 3.0?

  2. Ano, včera se vývojová verze šablony (bude se asi jmenovat Twenty Ten aneb 2010) poprvé dostala do oficiálního vývojářského úložiště. Ale opravdu opatrně, součástí bude patrně i několik funkcí, které budou součástí WordPressu 3.0, takže na starších verzích nemusí fungovat. A nový WordPress vyjde snad v půlce dubna (viz náš nový článek).

  3. Šablona vypadá skvěle. Je to výrazný posun od té příšery z dávných časů, kterou stejně nemohl nikdo myslet vážně.
    Tohle je čisté, elegantní a přehledné. Super.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *