WordPress 3.0 vyjde patrně již během několika dní, čeština bude mít zpoždění

Vývoj WordPressu 3.0 dospěl po mnoha peripetiích a odkladech do konečné fáze a objevil se již třetí Release candidate (RC3). Tato verze se už nebude příliš lišit od finální verze, takže zájemci mohou stahovat na oficiálním webu, nebo využít plugin WordPress Beta Tester pro automatickou instalaci. Podle našich odhadů vyjde WordPress 3.0 oficiálně již počátkem příštího týdne, zatímco čeština bude kvůli překotnému vývoji a změnám na poslední chvíli o několik dní opožděna.

WordPress 3.0 přinese několik významných novinek, zejména v něm bude integrována víceuživatelská verze (bývalý WordPress MU) a významně pokročíme i na cestě k plnohodnotnému CMS. Pro běžné uživatele nepůjde sice o nějak výraznou změnu, ale mohou se těšit alespoň na snadnou tvorbu menu, kde si budou moci pouhým klikáním nakombinovat stránky, rubriky i vlastní odkazy, a to bez použití dalších pluginů či nějakých vlastních složitých úprav šablony. Pokud si ještě pamatujete náš úspěšný seriál o novinkách WordPressu 2.9, tak podobný souhrn začne vycházet i pro novou verzi. Vzhledem k minulým zkušenostem však tentokrát počkáme až na definitivní zveřejnění WordPressu 3.0, neboť se minule měnilo mnoho věcí ještě těsně před vydáním a články musely být poté zpětně upravovány.

Ale vraťme se zpět k češtině a jejímu zpoždění. Teprve nedávno se totiž vývojáři rozhodli zakomponovat do WordPressu 3.0 poměrně rozsáhlou nápovědu a přibylo velmi mnoho dlouhých řetězců, které překládáme jak to jen jde, ale je to velmi zdlouhavé (zejména v době první senoseče). Netušíme proč tam byla doplněna tak najednou, když se to odkládalo už alespoň rok, ale asi nemá cenu po tom pátrat. Na obrázku můžete vidět, jak bude taková nápověda vypadat (zde jde jen o cca 10 řetězců a přibyly jich přitom stovky). Nápověda je určitě dobrá (zejména pro začátečníky) a vzhledem k velkému množství textu zvažujeme i její samostatné vydání jako přehledný návod pro vytištění.

Bohužel vzhledem k těmto změnám vyjde čeština pro WordPress se zpožděním, a to ihned jakmile bude dokončena. Neprojde tedy detailním testováním a korekturami, protože na ně nebude čas. Ale protože očekáváme v horizontu měsíce opravnou verzi 3.0.1, tak tam už byste se měli dočkat perfektní bezchybné češtiny. Někteří dobrovolníci se zapojili do překladu WordPressu prostřednictvím online aplikace GlotPressu, za což jim patří dík a jejich nápady a překlady jsou částečně využívány (časem zveřejníme i nějakou statistiku, které překlady byly schváleny či zamítnuty). Bohužel není zatím GlotPress pro práci na rozsáhlém překladu ideální (i když do budoucna s velkým potenciálem), takže jsme se v množství změn trochu ztratili, ale jakmile vyjde čeština pro WordPress 3.0, tak budeme mít nějaký opěrný bod a GlotPress se stane hlavním nástrojem pro úpravy překladů a diskuzí nad nimi (k celé problematice překladu WordPressu vyjde ještě jeden podrobný článek).

Dále jsme se rozhodli z české verze WordPressu vyjmout .po soubory, které slouží pro editaci češtiny. Vzhledem k jejich velikosti je totiž zbytečně navyšována velikost celého instalačního balíčku, což může následně způsobovat problémy při automatické aktualizaci na hostingu, kde je nastaven memory_limit pouze 32 MB. Takže hromadně distribuované budou nově pouze .mo soubory. Nechceme samozřejmě češtinu utajovat (mnozí vědí, že to ani nelze), takže .po soubory budou také zveřejněny pro všechny potenciální zájemce, ale nebudou součástí standardního balíčku určeného pro automatickou aktualizaci.

A nakonec si ještě shrneme všechny soubory, které budou obsahovat češtinu pro WordPress:

  • cs_CZ.mo – hlavní soubor s češtinou pro WordPress (uložen v adresáři wp-content/languages)
  • ms-cs_CZ.mo – doplňkový soubor s češtinou pro multiuživatelskou verzi (uložen v adresáři wp-content/languages)
  • continents-cities-cs_CZ.mo – města a státy světa pro výběr časového pásma (uložen v adresáři wp-content/languages)
  • cs_CZ.mo – čeština pro novou defaultní šablonu (uložen v adresáři wp-content/themes/twentyten/languages)

Dále byly z WordPressu odebrány jednotlivé importovací nástroje z jiných redakčních systémů a byly přeměněny na samostatné pluginy, z nichž každý bude mít svou vlastní češtinu distribuovanou pouze s tímto pluginem. A nakonec by měla česká verze obsahovat ještě další úpravy (např. formátování čísel), které jsou specifické pouze pro češtinu. Veškeré připomínky a komentáře vítány.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

11 thoughts on “WordPress 3.0 vyjde patrně již během několika dní, čeština bude mít zpoždění”

  1. Kohy: Zazálohovat soubory i databázi, prohlédnout zda byly pluginy aktualizovány pro nejnovější verzi WordPressu 3.0 a pak už to můžeš odkliknout bez obav :-)

  2. Chcel by som sa spýtať kedy reálne by mohla byť hotová čeština na WP 3. Veľmi sa na to teším ale po anglicky moc neviem, tak to radšej neriskujem a počkám si na tú českú verziu. Ďakujem vám za vašu prácu.

  3. kahi: Určitě :-) Samotný WordPress už je téměř hotov (už pouze sjednocujeme náš soubor s GlotPressem), ale horší je to s víceuživateskou verzí (multisite). Měl ji na starosti kolega, který s ní má největší zkušenosti, ale bohužel je už delší dobu nemocen a nevypadá to na rychlé zlepšení. Takže už nemůžeme dál čekat a pustíme se do toho asi rovnou v GlotPressu (něco je tam už přeložené, ale i spousta neschváleného). Každopádně čekat na češtinu už se dál nebude (buď vyjde oficiálně samotná čeština bez MU, kterou pak dodáme na web ke stažení než bude 3.0.1, nebo dáme ke stažení češtinu alespoň pro normální WordPress a oficiálně to vydáme později zkompletované).

  4. Dívám se na GlotPress → 3.0.x → Czech → Untranslated a vidím tam skoro 3000 nepřeložených řetězců. Takže se asi mám koukat jinam, že?

  5. kahi: Ano, jde o sekci Development (trunk). Větev pro 3.0.x byla patrně vytvořena vývojáři pro zmatení uživatelů. Nápad je to sice logický, ale zatím tam bohužel není automatizovaný převod stávajících řetězců a další potřebné funkce, takže to moc nefunguje (respektive to tam bude třeba po dokončení ručně naimportovat).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *