Nová verze redakčního systému s hezky kulatou číslovkou WordPress 3.0 po půlročním vývoji právě vyšla a všichni, kteří se na něj těšili (ale netroufli si ještě na poslední RC verzi), mohou vesele aktualizovat. Jeho název je jako obvykle spojen se jménem známého jazzového hudebníka, tentokrát je to jazzový pianista a skladatel Thelonious Sphere Monk. A protože vás určitě zajímá i čeština pro WordPress 3.0, tak ta bohužel vzhledem k některým skutečnostem vyjde se zpožděním. A jaké jsou tedy hlavní novinky, které se ve WordPressu 3.0 objevují?
Pokud nechcete čekat na náš chystaný seriál o nových funkcích WordPressu 3.0, můžete si prohlédnout podrobný přehled změn (anglicky) nebo shlédnout prezentační video. K těm nejdůležitějším novinkám patří zejména integrace víceuživatelské verze (bývalý WordPress MU) přímo do jádra WordPressu (pokud ho používat nechcete, tak se pro vás nic nemění), nová moderní a flexibilní šablona TwentyTen, na které se můžete při detailním procházení kódu naučit spoustu zajímavých triků a pro běžné uživatele bude užitečný zejména nový nástroj, který výrazně usnadní tvorbu složitějších menu (najdete ho v menu Vzhled – Menu). Pro složitější weby se však stanou nepostradatelné zejména vlastní typy obsahu, které společně s taxonomiemi tvoří velmi mocný (a zároveň jednoduchý) nástroj. WordPress se tak tímto krokem výrazně posunul na cestě k plnohodnotnému redakčnímu systému pro správu obsahu (CMS).
Dále WordPress 3.0 představuje nové možnosti pro nastavení pozadí a záhlaví v šablonách, implementována byla i rozsáhlá a detailní nápověda (aneb důvod proč bude čeština zpožděna), můžete si nově nastavit vlastní uživatelské jméno a heslo už při instalaci WordPressu a další desítky dalších drobných vylepšení a opravených problémů z předchozích verzí. A co se plánuje do další verze WordPressu 3.1? Zatím nic konkrétního a pro vývojáře bude následovat odpočinková pauza. Následující 3 měsíce budou věnovány konsolidaci a zlepšování stávajících možností oficiálního webu WordPressu (uživatelské profily, fórum, manuál, lokalizace, oficiální adresáře pluginů a šablon), aby bylo do budoucna vše připraveno pro další nával spokojených uživatelů WordPressu.
Nový WordPress 3.0 si můžete stáhnout zde (anglická verze), nebo jen pohodlně využít možnosti automatické aktualizace přímo v administračním rozhraní WordPressu. Až vyjde čeština, tak se vám v administraci automaticky objeví i nabídka aktualizace na novou českou verzi. Pokud se u vás objeví při přechodu na WordPress 3.0 nějaké problémy, můžete využít třeba naše fórum, kde se s vámi pokusíme problém zdarma vyřešit.
Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz
Separatisto: s tím bych si hlavu nelámala. Nikdy se všem nezavděčíš. :) A upravovat se help dá průběžně, podle ohlasů na srozumitelnost. Docela se na tu češtinu těším, jen abych nemsela zase přebudovávat web. To by mě ranilo ;)
Dobrá, možná že mám zkreslený pohled díky tomu, že do systému přece jenom vidím trochu víc. Pokud jde o příklady, zatím nelze bez kontextu uvést něco konkrétního, aby to naopak nebylo zavádějící pro vás. Vidím, že jsem to s tím tvořivým duchem uhádl, nic proti tomu, pokud to poslouží dobré věci. Asi je na hodnocení příliš brzo, bude to chtít projít důkladně v nainstalované verzi a případně připomínkovat. Chtěl jsem udělat naprosto čistou instalaci na nové doméně, ale provider má nějaký problém s nastavením Apache/PHP, takže to bude zatím upgrade stávající, uvidíme. Postřehy samozřejmě poskytnu obratem.
Nový wordpress je prostě nádhera, škoda že se jen nedá na něj přejít ze staré verze.
David Kácha: Na nový WordPress 3.0 lze bez problémů přejít (aktualizovat) i ze starší verze. Nebo máte problém s něčím konkrétním?
Davide, já jsem na Word Press 3,0 přešla bez problémů.A to jsem “outsider” :)