Dlouho očekáváný WordPress 3.0 “Thelonious” je konečně na světě

Nová verze redakčního systému s hezky kulatou číslovkou WordPress 3.0 po půlročním vývoji právě vyšla a všichni, kteří se na něj těšili (ale netroufli si ještě na poslední RC verzi), mohou vesele aktualizovat. Jeho název je jako obvykle spojen se jménem známého jazzového hudebníka, tentokrát je to jazzový pianista a skladatel Thelonious Sphere Monk. A protože vás určitě zajímá i čeština pro WordPress 3.0, tak ta bohužel vzhledem k některým skutečnostem vyjde se zpožděním. A jaké jsou tedy hlavní novinky, které se ve WordPressu 3.0 objevují?

Pokud nechcete čekat na náš chystaný seriál o nových funkcích WordPressu 3.0, můžete si prohlédnout podrobný přehled změn (anglicky) nebo shlédnout prezentační video. K těm nejdůležitějším novinkám patří zejména integrace víceuživatelské verze (bývalý WordPress MU) přímo do jádra WordPressu (pokud ho používat nechcete, tak se pro vás nic nemění), nová moderní a flexibilní šablona TwentyTen, na které se můžete při detailním procházení kódu naučit spoustu zajímavých triků a pro běžné uživatele bude užitečný zejména nový nástroj, který výrazně usnadní tvorbu složitějších menu (najdete ho v menu Vzhled – Menu). Pro složitější weby se však stanou nepostradatelné zejména vlastní typy obsahu, které společně s taxonomiemi tvoří velmi mocný (a zároveň jednoduchý) nástroj. WordPress se tak tímto krokem výrazně posunul na cestě k plnohodnotnému redakčnímu systému pro správu obsahu (CMS).

Dále WordPress 3.0 představuje nové možnosti pro nastavení pozadí a záhlaví v šablonách, implementována byla i rozsáhlá a detailní nápověda (aneb důvod proč bude čeština zpožděna), můžete si nově nastavit vlastní uživatelské jméno a heslo už při instalaci WordPressu a další desítky dalších drobných vylepšení a opravených problémů z předchozích verzí. A co se plánuje do další verze WordPressu 3.1? Zatím nic konkrétního a pro vývojáře bude následovat odpočinková pauza. Následující 3 měsíce budou věnovány konsolidaci a zlepšování stávajících možností oficiálního webu WordPressu (uživatelské profily, fórum, manuál, lokalizace, oficiální adresáře pluginů a šablon), aby bylo do budoucna vše připraveno pro další nával spokojených uživatelů WordPressu.

Nový WordPress 3.0 si můžete stáhnout zde (anglická verze), nebo jen pohodlně využít možnosti automatické aktualizace přímo v administračním rozhraní WordPressu. Až vyjde čeština, tak se vám v administraci automaticky objeví i nabídka aktualizace na novou českou verzi. Pokud se u vás objeví při přechodu na WordPress 3.0 nějaké problémy, můžete využít třeba naše fórum, kde se s vámi pokusíme problém zdarma vyřešit.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

49 thoughts on “Dlouho očekáváný WordPress 3.0 “Thelonious” je konečně na světě”

  1. Myslim, ze je nas hrozne moc, co tise cekame a doufame, ze treba ted o prodlouzenem vikendu se cestina objevi…

  2. John: Ano, protahovaného zpoždění jsme si vědomi a nemáme z toho dobrý pocit. Bohužel se objevily i jiné faktory, které prostě nelze ovlivnit (a způsobily zdržení zejména víceuživatelské verze).

    Tofi: Ano, také doufáme a snažíme se, aby to (alespoň v nějaké podobě) vyšlo ještě než se objeví nový pracovní den. Koupání zatím necháme na jindy :-)

  3. Zdravim, tak vas mam popohnat s cestinou tak to delam. Jinak diky za vas cas ktery tomu venujete… Tak sup sup :)

  4. Prosím nespěchat, v klidu, nehoří, práce je na této verzi překladu bezesporu hromada, raději později, ale kvalitně. Takže – hlavně ať se daří :-)

  5. Právě jsme se s překladem dostali na hodnotu 98 % přeložených řetězců. Po dokončení zbývá dodělat ještě několik úprav. Čeština bude několik dní zveřejněna pouze tady na webu, aby ji mohli všichni nedočkaví zájemci otestovat a mohl být dokončen i překlad víceuživatelské verze. Ihned poté samozřejmě vyjde i oficiálně prostřednictvím automatické aktualizace.

  6. Nerad to rikam, ale to, ze cestina vyjde behem par dni bylo zde v komentarich bohuzel z Vasi strany napsano jiz nekolik krat… Tim nechci nijak zhazovat Vasi praci, ale pokud to kapacitne nezvladate, meli jste pribrat do tymu nekolik dalsich lidi. Treba rict, ze WP 3 vysel jiz davneji, avizovan a pripravovan byl jeste davneji a my od jeho oficialniho vydani presto na cestinu cekame skoro mesic. Doufam ze tentokrat jsou slova “nekolik dni” jiz pravdiva.

  7. Kam všichni s tou češtinou tak spěcháte? Se mi nechce věřit, že všichni tak poctivě aktualizujete, nebo že WP3 přináší nějakou tak úžasnou funkci, bez které se nedá ani minutu žít. A možná, když pošlete finanční dar, tak to bude motivace k rychlejšímu vydání.

  8. Teda, takoví nevděčníci někteří (8). Nejraději by si diktovali podmínky, za kolik dní musí být čeština k dostání jinak … jinak co? :]

    Autorovi/autorům děkuji za dobrou práci, kterou na tom odvádí a až čeština bude, tak bude. :)

  9. Taky děkuji za práci na češtině.

    Na otázku proč na to čekám jak na smilování boží odpovím:
    Rozjíždím zcela nový web a tak nechci začínat s něčím, co je out-to-date. Abych mohl po týdnu upgradovat a čelit případným problémům… Nebo aspoň všechno znovu nastavovat…

    Snad je to rozumný důvod.

  10. Díky všem za povzbuzení :-) Aktuální stav je 99 %, což znamená, že se už opravdu brzy dočkáte. Nakonec jsme se rozhodli, že vydáme češtinu oficiálně prostřednictvím automatické aktualizace (i když zatím nebude obsahovat rozpracovaný překlad víceuživatelské verze), aby ji mohli všichni otestovat a případně nahlásit chyby. Vzhledem k tomu, že by v horizontu cca týdne měla vyjít první opravná verze WordPressu 3.0.1, kompletní čeština (i s víceuživatelskou verzí) vyjde až s ní.

  11. Vím, že ty překlady jsou náročné, takže držím palce a těším se na novou verzi. A popohnat? No prosím :) Tak šup šup, do to-ho!

  12. Já teda nevim jak vy, ale já updatoval z 2.9.2 cz nabízenou autoaktualizací a mam v češtině všechno kromě nových věcí (např. Menus u 3.0 custom menu), ale rozhodně se s tim dá do vydání češtiny přežít :D

  13. Trochu jsem si ten GlotPress prošel, a nedivím se, že to tak dlouho trvá. Mezi vámi musí být nadějný spisovatel. Jen tak si vysvětluji, že stručná anglická věta je obvykle 2 – 3x tak dlouhé české souvětí, aniž by to jakkoliv zvýšilo srozumitelnost či vypovídací schopnost (někdy je výsledek až zavádějící, ale což, helpy snad stejně nikdo nečte). A to nechci koukat na čárky ve větě atd., to už je zřejmě nad úroveň dnešních běžných školních znalostí. Prostě tvořivý duch, no nic ve zlém, ale kde je účelnost? Jinak ovšem dík za snahu, i když – i v jednoduchosti je krása.

  14. Apropó, co vás pánové vedlo k tomu, že jste prostý a srozumitelný český výraz Dokumentace nahradili Manuálem? Já si pod tím pojmem představuji něco úplně jiného, než je servírováno…

  15. Tak se nakonec objevily drobné potíže s uploadem, čeština tedy vyjde až zítra (vlastně dnes).

    Pepawo: Ano, jsme si vědomi, že jsou některé překlady trochu delší než originál. Nápovědu zpracovával kolega a moc se mi jeho texty líbily, protože narozdíl od strohých anglických vět občas dodal vlastní postřehy. Dokonce jsme překlad nápovědy testovali i na osobě WordPressem neposkvrněné a některé věty byly doplněny až poté, co nebyl pochopen význam. Pokud je ale něco zavádějícího, tak prosím o konkrétní příklad, abychom to mohli odstranit (cílem bylo naopak podrobné vysvětlení pro začátečníky, kteří jsou hlavní cílovou skupinou integrované nápovědy). V jednoduchosti je sice krása (zejména pro programátory), ale v případě nápovědy jsme dali naopak přednost popisnosti. První reakce ale není příliš pozitivní :-) Některé výrazy jsme ale zase naopak zkrátili, uvidíme…

    “Manuál” už byl obsažen v dřívějším překladu, takže jsme ho zachovali. “Dokumentace” podle mě sedí spíše u technických termínů (funkce), ale je to tam tak půl na půl. Každopádně by to teď mělo být všude stejně, aby to šlo případně rychle a jednoduše změnit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *