Dlouho očekáváný WordPress 3.0 “Thelonious” je konečně na světě

Nová verze redakčního systému s hezky kulatou číslovkou WordPress 3.0 po půlročním vývoji právě vyšla a všichni, kteří se na něj těšili (ale netroufli si ještě na poslední RC verzi), mohou vesele aktualizovat. Jeho název je jako obvykle spojen se jménem známého jazzového hudebníka, tentokrát je to jazzový pianista a skladatel Thelonious Sphere Monk. A protože vás určitě zajímá i čeština pro WordPress 3.0, tak ta bohužel vzhledem k některým skutečnostem vyjde se zpožděním. A jaké jsou tedy hlavní novinky, které se ve WordPressu 3.0 objevují?

Pokud nechcete čekat na náš chystaný seriál o nových funkcích WordPressu 3.0, můžete si prohlédnout podrobný přehled změn (anglicky) nebo shlédnout prezentační video. K těm nejdůležitějším novinkám patří zejména integrace víceuživatelské verze (bývalý WordPress MU) přímo do jádra WordPressu (pokud ho používat nechcete, tak se pro vás nic nemění), nová moderní a flexibilní šablona TwentyTen, na které se můžete při detailním procházení kódu naučit spoustu zajímavých triků a pro běžné uživatele bude užitečný zejména nový nástroj, který výrazně usnadní tvorbu složitějších menu (najdete ho v menu Vzhled – Menu). Pro složitější weby se však stanou nepostradatelné zejména vlastní typy obsahu, které společně s taxonomiemi tvoří velmi mocný (a zároveň jednoduchý) nástroj. WordPress se tak tímto krokem výrazně posunul na cestě k plnohodnotnému redakčnímu systému pro správu obsahu (CMS).

Dále WordPress 3.0 představuje nové možnosti pro nastavení pozadí a záhlaví v šablonách, implementována byla i rozsáhlá a detailní nápověda (aneb důvod proč bude čeština zpožděna), můžete si nově nastavit vlastní uživatelské jméno a heslo už při instalaci WordPressu a další desítky dalších drobných vylepšení a opravených problémů z předchozích verzí. A co se plánuje do další verze WordPressu 3.1? Zatím nic konkrétního a pro vývojáře bude následovat odpočinková pauza. Následující 3 měsíce budou věnovány konsolidaci a zlepšování stávajících možností oficiálního webu WordPressu (uživatelské profily, fórum, manuál, lokalizace, oficiální adresáře pluginů a šablon), aby bylo do budoucna vše připraveno pro další nával spokojených uživatelů WordPressu.

Nový WordPress 3.0 si můžete stáhnout zde (anglická verze), nebo jen pohodlně využít možnosti automatické aktualizace přímo v administračním rozhraní WordPressu. Až vyjde čeština, tak se vám v administraci automaticky objeví i nabídka aktualizace na novou českou verzi. Pokud se u vás objeví při přechodu na WordPress 3.0 nějaké problémy, můžete využít třeba naše fórum, kde se s vámi pokusíme problém zdarma vyřešit.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

49 komentářů u „Dlouho očekáváný WordPress 3.0 “Thelonious” je konečně na světě“

 1. WordPress mě nikdy nezklamal a tak je tomu i nová verze! Teprve před týdnem jsem si instaloval aktuální RC a dnes jdu okamžitě aktualizovat.
  Všem doporučuji shlédnout video na oficiálním blogu z WordCampu ze San Francisca.

 2. :-) Mohli byste někde mít graficky znázorněno jak daleko jste s překladem. :-) Třeba “už máme 99 %”. :-)

 3. V prvé řadě díky za pěkně napsaný shrnující článek.

  Jinak souhlasím s Petrem, nějaký banner ohledně stavu Vaší práce na češtině zcela jistě odvrátí záplavu dotazů “Kdy bude čeština hotova?”.

  Držím palce a pevné nervy s překladem.

 4. Mám v administraci napsané:

  “Zkontrolujte si, zda už je dostupná nová verze češtiny, případně její autory popožeňte svým komentářem.”

  :-D Takže se ptám, jak jste na tom s češtinou? :-D

 5. Taky by bylo řešení zveřejnit alespoň tu běhovou češtinu (třeba ne na wordpress.org, ale zatím jenom tady) a tu nápovědu v ní klidně nechat nepřeloženou dokud nebude hotová. Kdyby se to povedlo, tak diky moc. A když ne, tak držím palce a přeji hodně bezesných, překladatelských nocí, ať je to co nejdřív :)

  Mimochodem, byla pěkná blbost udělat nápovědu takhle, taky to mohl být rovnou plugin a všechno by bylo jednodušší. Když už se podařilo vyhodit importery, mohlo zůstat venku i tohle.

  Jo a jak jste na tom s češtinou? :)

 6. Myslím, že mohu říci, že čeština pro WordPress 3.0 vyjde příští týden.

  Grafický ukazatel stavu není úplně od věci, ale špatně se stanovují ty procenta. Nelze brát jen hrubý počet přeložených řetězců, protože jeden řetězec je třeba jedno slovo a druhý jsou zase tři dlouhá souvětí. Nehledě na to, že změna jednoho může vyvolat následnou změnu několika dalších, atd. Ale není to špatný nápad, zkusím do budoucna něco podobného zprovoznit.

  michalbroz: Ano, ta nápověda takhle opravdu není ideální, nehledě na to, že i v originální verzi ji nemají ještě úplně utříděnou. Zveřejnění aktuální verze češtiny jsme zvažovali, ale nechali jsme to nakonec být. Myslel jsem, že ji nikdo nebude chtít, protože by ji musel ručně instalovat :-). A hlavně v tom máme poslední dny trochu organizovaný chaos (kolega některé úpravy aplikoval do staršího souboru + snažíme se o synchronizaci s GlotPressem – mimochodem, díky za překlad, i když se spousta věcí nehodila, tak některé části použijeme, napíšu o tom ještě u příspěvku s lokalizací). Takže spíše vyjde až kompletní verze češtiny, která bude předhozena všem na dohledávání chybek.

 7. Pingback: NEČAS design
 8. Nehádejte se, pánové :-) Čeština pro WordPress 3.0 vyjde během několika dní (konec tohoto či počátek příštího týdne).

  Zatím jsme alespoň zveřejnili češtinu pro novou výchozí šablonu TwentyTen (verze 1.0), kterou si už můžete stáhnout a nahrát (zatím ručně) na svůj web. Alespoň čtenáři tak uvidí všechno správně v češtině. Budeme rádi, pokud se v překladu pokusíte nalézt nějakou chybu (či lepší nápad) a nahlásíte ji přímo zde, abychom ji mohli do finální verze češtiny opravit (bude samozřejmě součástí české verze).

  Případné diskuze směrujte prosím na fórum, kde naleznete i některé další podrobnosti o překladu šablony a případní jazykovědci mohou pomoci s překladem jednoho pěkného výrazu.

 9. Jen si dejte na čas, ať si čeština drží dosavadní kvalitu (mimochodem díky a dobrá práce) než to uspěchat a vydat pochybné spojení nějakých řetězců, divné skloňování a podobně =)

  No… a to není hádka, spíš diskuse na téma, “Jak zabít čas, než bude čeština” ;-)

 10. prosim vás je možné zatím aktualizovat na anglickou verzi WP3.0 a později si WP počeštit? nemůže se to nějak pohádat mezi sebou pokud mám momentálně českou verzi 2.9.2?

 11. ghostdog: Ano, určitě můžete aktualizovat, nikde by se neměl objevit žádný větší problém (je to tak i navrženo – lokalizovaná verze vyjde vždy trochu později). Až vyjde česká verze, tak se vám sama nabídne k instalaci, i když teď aktualizujete na verzi anglickou. Jazykové soubory tam zůstanou z předchozí verze, takže bude v administraci sice převažovat čeština, ale občas se objeví něco v angličtině (zejména u nových funkcí a nápovědy).

  Jinak práce na češtině pomalu, ale jistě, pokračuje, i když vydání se opět trochu (o několik dní) posouvá (přelom června a července).

 12. Zdar,
  velice si vazim vasi prace a pevne doufam ze to uz brzy vyjde. Ale neda me se zeptat kdy.
  Preci jenom je dnes 2.cervence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *