WordPress 3.1 dorazí patrně na letošní Vánoce

Již několik posledních dnů (po dvouměsíční pauze) to ve vývojářské komunitě WordPressu pořádně vře, protože se právě rozhoduje, jaké novinky bude obsahovat chystaný WordPress 3.1. Na první pohled to asi nebude nic moc převratného, ale některé funkce a vylepšení určitě mnohé uživatele potěší. Pojďme se tedy společně podívat na předběžný přehled schválených novinek, který se však může během vývoje ještě trochu změnit.

Vývojáři naštěstí nepodlehli tlaku uživatelů na přidávání nových funkcí přímo do jádra WordPressu, ale naopak spíše postupně rozšiřují možnosti pro autory pluginů, aby mohly být tyto požadované funkce pro uživatele dostupné prostřednictvím samostatných pluginů. Velká většina nových funkcí (a změn) ve WordPressu 3.1 bude spočívat převážně v dalším vylepšování toho, co WordPress umí již teď velmi dobře – uživatelská přívětivost a snadné  a přehledné ovládání grafického rozhraní v podobě administrace (aneb přístupnost webu, obecně také známo pod anglickými zkratkami UI/UX). Půjde o mnoho (nejen) drobností, které se během posledních měsíců nahromadily, a budou v nové verzi WordPressu opraveny či vylepšeny. Jako jeden z mnoha příkladů může sloužit např. stránka pro vytváření/úpravu příspěvků. Mnozí začínající uživatelé určitě hned při tvorbě prvního příspěvku zkoumali, k čemu vlastně slouží všechny části celého formuláře (např. uživatelská pole). Nově se ve výchozím nastavení objeví pouze některé nejdůležitější sekce (název, editor, rubriky), zatímco všechny další si budou moci uživatelé zobrazit volitelně (pomocí záložky Nastavení zobrazených informací), tedy pouze když je budou opravdu potřebovat. Není prostě žádný důvod pro to, aby byly zobrazovány hned všechny sekce najednou pro všechny uživatele. Sice drobnost, ale šikovná. Podobných detailů by se mělo doladit velmi mnoho a snad půjde (nejen pro začátečníky) o přínosné změny.

Dalším hlavním bodem je Ajax. Pro výpisy příspěvků, stránek a dalšího obsahu (ale i správu komentářů) bude v administraci nově použit Ajax, který umožní např. jedním kliknutím na záhlaví sloupce seřadit obsah podle hodnot v tomto sloupci, např. příspěvky podle abecedy (tato funkce již je součástí vývojářské alfa verze, ale na vyzkoušení opravdu jen pro otrlé). Dále dojde ke zjednodušení odkazování na obsah vlastního webu (zatím můžete vyzkoušet např. plugin Link to Post). Když chcete v současné době odkázat na nějaký vlastní příspěvek, musíte ho na webu (či v administraci) nejprve nalézt, zkopírovat si jeho URL adresu a pak ji ručně vložit do nového příspěvku. Ve WordPressu 3.1 vám bude stačit pouze jednoduché tlačítko (patně jako součást vizuálního editoru), kde najdete vše potřebné a jedním kliknutím to vložíte přímo do rozpracovaného příspěvku.

Používáte funkci pro vytvoření Rychlého příspěvku (přímo na Nástěnce tak můžete okamžitě publikovat krátký příspěvek)? Tak tato funkce se nově stane i funkcí určenou pro šablony, takže bude možné, aby uživatelé jednoduše zadávali příspěvky přímo z webu (bez vstupu do administrace). Zjednoduší se tím mnohé, zejména pak pro tvůrce různých inzertních webů (a vlastně všech, kteří chtějí, aby mohli uživatelé jednoduše zadávat nějaký obsah webu bez přístupu do administrace). Dalším usnadněním bude propojení samotného webu s administrací, patrně v podobě horní lišty, kterou znáte z WordPress.com. Jedním kliknutím se tak např. dostanete z webu rovnou na stránku pro vytvoření příspěvku. Dojde také k dalšímu oddělení jednoduché a víceuživatelské verze (samostatná Nástěnka, zdrojové soubory budou odděleny v samostatném adresáři “network”), zjednodušit by se také měla aktivace víceuživatelské verze.

Ani programátoři ale nezůstanou zkrátka a dočkají se ve WordPressu 3.1 mnoha nových funkcí a rozšířených možností pro tvorbu pluginů. Na konkrétní detaily se podíváme až někdy příště, ale jednou z hlavních novinek by měly být šablony příspěvků. Zatím se ještě přesně neví, jak to vlastně bude fungovat, ale zjednodušeně řečeno to bude obdoba současných šablon pro stránky. Nově tedy bude možné mít různý vzhled pro různé typy příspěvků. Výchozí šablona Twenty Ten již dnes něco podobného obsahuje (různý vzhled pro příspěvky z rubrik s názvem Galerie či Stručně), ale zatím v nepříliš ideální formě. K dalšímu zlepšení pak dojde ve funkcích pro taxonomie a vlastní typy obsahu, zjednoduší se také možnosti dotazování na více taxonomií najednou, oceníme také novou funkci get_users(), která bude fungovat podobně jako stávající get_posts() a nebude tak nutné vytvářet vlastní dotazy na získání uživatelů podle různých kritérií. Kromě všech výše zmíněných bodů budou také samozřejmě průběžně opravovány stávající chyby a už počátkem listopadu by měla vyjít první beta verze, kterou bude (snad) v polovině prosince 2010 následovat WordPress 3.1.

Nezapomeňte také, že WordPress 3.1 je poslední verzí, která bude podporovat postarší verze PHP 4 a MySQL 4. Pokud váš hosting neumožňuje využití novějších verzí, máte stále ještě dost času (WordPress 3.2 se objeví někdy na přelomu jaro/léto 2011), abyste k tomu hosting buď donutili (požadováno bude minimálně PHP verze 5.2 a MySQL 5.0.15) nebo ho zcela změnili. I v souvislosti s touto změnou zůstalo několik větších úkolů až na WordPress 3.2, konkrétně jde o předělání stávajícího systému uživatelů, uživatelských úrovní a jejich pravomocí a modernizaci celého systému pro nahrávání médií a správu galerií. Na některé novinky se postupně podíváme detailně (možná jsem je v krátkosti také nevysvětlil zcela jasně), ale každopádně se máme na co těšit.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

11 thoughts on “WordPress 3.1 dorazí patrně na letošní Vánoce”

 1. Já čekám na vylepšení právě správy uživatelů, to v současné době hodnotím jako největší nedostatek WP. Až bude toto ve verzi 3.2 opraveno přestanu upgradovat :)

 2. mirecekp: Já zase čekám na vylepšení správy obrázků a galerií, které se uskuteční také až ve verzi 3.2 (snad). Jsou to větší změny a vývojáři na ně údajně potřebují více času (a použití PHP 5.2, které bude od této verze jako minimální požadavek).

 3. Kohy: Zatím to vypadá dobře, první beta verze už je venku a zpoždění oproti původnímu plánu je minimální (cca týden). Nějaké první dojmy se už objevily i v našem fóru.

 4. Já osobně čekám nejvíc na vylepšení správy multimédií. Pro interní odkazování používám zmíněný Link to Post. Pokud bude interní odkazování fungovat pouze pro stránky a příspěvky (tak jak je to teď dostupné na WP.com blozích), tak s největší pravděpodobností prozatím u výše zmíněného pluginu zůstanu.

 5. [1] co konkrétně – imho je to řešené výborně, jen pro správu potřebujete jednoduchý plugin (nebo pár jednoduchý funkcí)
  [2] viz [1] – dá se tam dělat vše možné, opět stačí jeden či dva pluginy, když potřebujete velká nastavení (osobně preferuji spíš minimalismus a dohrání funkcí podle potřeby a vkusu)
  [3] to samé viz [1] a [2] – byť tady vidím ještě pár drobností k řešení
  [7] v čem je problém? To řeší jeden parametr u příslušné stránky kde to chcete (studujte viz http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts#Orderby_Parameters), nebo některý z tuny pluginů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *