WordPress 3.0.3 opravuje další problém s bezpečností

Jen několik dní poté, co se objevil WordPress 3.0.2, byla vývojářům nahlášena další bezpečnostní chyba, jejíž oprava tak jen velmi těsně minula oficiální vydání WordPressu 3.0.2 a tudíž nás čeká další opravná verze. S předchozím problémem tato chyba vůbec nesouvisela, tentokrát šlo o trochu složitější situaci, která si vyžádala několikadenní práci a testování. Výsledkem je pak vydání nové verze WordPressu 3.0.3.

Jedinou změnou ve WordPressu 3.0.3 je oprava bezpečnostní chyby (programátoři si mohou v případě zájmu nastudovat přímo zdrojové kódy), do nové verze pak nebyla zahrnuta ani nová verze pluginu Akismet. Jenom stručně se zmíníme o chybě, která mohla ovlivnit pouze weby s povoleným publikačním protokolem XML-RPC (viz menu Nastavení – Publikování – pokud jste nic neměnili, tak je po instalaci defaultně zakázaný) pro vzdálený přístup k WordPressu prostřednictvím externích aplikací (např. mobilní aplikace, Live Writer, MS Word a další) a opět pouze v případě, kdy na webu existuje více uživatelů (s oprávněním Spolupracovník a Redaktor), kteří mohli za určitých okolností získat práva k publikování, upravování a mazání příspěvků, která jim nepříslušela.

Tyto problémy bohužel také trochu zpožďují práce na chystaném WordPressu 3.1, který by se měl brzy objevit alespoň v druhé betaverzi. Plánovaný předvánoční termín (15. prosince) tak bude patrně jen stěží dodržen.

Čeština pro WordPress 3.0.3 vyjde během víkendu, což bude snad dříve než se objeví nějaká nová neplánovaná verze. Pokud se však cítíte nově nalezenou chybou nějak ohroženi, tak můžete zatím klidně aktualizovat na anglickou verzi (stávající čeština zůstane samozřejmě zachována). Nejjednodušším způsobem je automatická aktualizace, pokud vám však z nějakého důvodu nefunguje nebo jde o novou instalaci, tak si můžete stáhnout kompletní instalační balíček přímo na oficiálních stránkách WordPressu.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

3 thoughts on “WordPress 3.0.3 opravuje další problém s bezpečností”

  1. Dobrý den, taky se připojuji s dotazem, kdy bude čeština pro 3.0.3. Díky.
    btw… Opravdu svou práci děláte dobře, máte jedničku s hvězdičkou ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *