WordPress 3.4 v podobě první beta verze

Po několika měsících vývoje dnes vyšla první beta verze WordPressu 3.4 (stáhnout), takže nastal čas pomalu probudit ze zimního spánku i tento web. Na podrobnější představení novinek se blíže podíváme v samostatném článku, takže zatím pouze velmi stručně. Pro běžné uživatele budou největší změny viditelné patrně u šablon. Zcela přepracována byla totiž zastaralá funkce náhledu webu ve zvolené šabloně a nově můžete v náhledu přímo upravovat vzhled webu. Těžko se to vysvětluje jednou větou, ale funguje to výborně. Dále bylo vylepšeno vyhledávání šablon a pro záhlaví a pozadí můžete vybírat obrázky přímo z Knihovny médií. Velikost obrázků v záhlaví se bude také automaticky přizpůsobovat podle toho, na jakém zařízení je web zobrazován. Pro české uživatele přináší WordPress opravdu mnoho změn v lokalizaci. Nepodařilo se sice zatím prosadit všechny nápady, ale na webu už např. nebude načítána kompletní lokalizace, ale vždy pouze příslušná část, takže např. řetězce určené pro správu webu budou načítány pouze v administraci. Web by se měl tedy nejen trochu rychleji načítat, ale určitě ušetříte i nějakou paměť (memory_limit). A co nového pro vývojáře? Rozsáhlé změny proběhly např. v oblasti XML-RPC, šablon a došlo také k úpravám WP_Query(), kde pocítíte výrazné zlepšení výkonu, zejména pokud máte na webu mnoho příspěvků. A kdy tedy můžeme očekávat finální verzi WordPressu 3.4? Podle aktuálních odhadů to vypadá na první polovinu května.

19 thoughts on “WordPress 3.4 v podobě první beta verze”

 1. Chystáš později i nějaké obrázky? Já svou aktualizaci už zastavil u verze, která měnila to postranní menu, které se mi opravdu nelíbí. Takže nějak nemám kde to otestovat :). Všechno podstatné už ve své verzi kterou používám mám a tak už neaktualizuji. Budu rád a díky za článek.

 2. Carl114: Aktualizovat bych rozhodně doporučil. V každé nové verzi je obsaženo mnoho různých drobných úprav a optimalizací. A pokud se nelíbí administrační postranní menu, tak můžete použít plugin Expanded Admin Menus, který vás částečně vrátí ke staršímu typu i v nejnovější verzi WordPressu :-)

 3. Největší počet chyb se vyskytl právě proto, že bylo plno novinek a hromady nových kódů. Já používám celkem strohou, ale ne starou verzi. Ta bylo dost dobře s bezpečností a tak se nebojím :). Pokud vím, nebylo tam “nic” na opravování. Ale děkuji za reakci a plugin.

  Jako nejlepší novinkou se mi asi zdají ty změny v lokalizaci, ale to mne k aktualizaci určitě nepřinutí. Zajímavé je také pozorovat statistiky verzí. Z nich je jasné, že nejsem sám kdo používá starší verze. Nemám rád neustálé změny a proto už neaktualizuji. Mám rád strohost a i tak je ve WordPresu plno věcí, které nikdy používat nebudu.

 4. Lidi používají starší verze proto, že jednoduše automaticky neaktualizují svůj WordPress. Vím o 3, kterým jsem delal www a ani jeden neaktualizuje.j

 5. Carl114: Možná by k aktualizaci mohla přispět nová bezpečnostní verze 3.3.2 (středně závažné chyby), která ovlivňuje i velmi staré verze WordPressu.

  Lukáš, Michal Stanke: Přesně tak, hlavním důvodem je bezpečnost, viz náš nový příspěvek, kde se dozvíte další podrobnosti.

  Radek: Ano, máme podobné zkušenosti. Většinou se jim do toho nechce, protože se mohou občas vyskytnout problémy (zejména v souvislosti s kompatibilitou pluginů).

  Mimochodem, zapomněl jsem zmínit, že společně s WordPressem 3.3.2 vyšla v pátek také třetí beta verze a podle všech předpokladů by ji měla zítra následovat ještě čtvrtá beta verze.

 6. Karel Benáček: Bohužel nikoli. Vývoj šablony sice už dávno začal, ale pak byla stávající verze šablony zcela přehodnocena, takže by se další výrazné změny už nestihly dostat do WordPressu 3.4. Nakonec tedy bude nová šablona až ve WordPressu 3.5 (odhadem říjen 2012).

 7. A s trochou zpoždění je tu i čtvrtá (snad poslední) beta verze, která vyšla v noci ze středy na čtvrtek. Následovat by měla během několika dní první RC verze, kdy bude také oficiálně zahájen překlad WordPressu 3.4 do češtiny.

 8. Petr: Pravda, vývojářům se to trochu protáhlo a my jsme to tady zapomněli aktualizovat :-) Každopádně v neděli vyšla první RC verze WordPressu 3.4. Následovat bude ještě druhá (a možná i třetí těsně před vydáním ostré verze). Jsou tam aktuálně hlášené nějaké chybky, ale oficiální vydání bych snad viděl na příští týden (středa, čtvrtek). Ale uvidíme…

 9. Tak dnes v noci vyšla “neveřejná” čtvrtá RC verze, oficiální spuštění je opravdu blízko. Dočkáme se ho patrně již dnes…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *