Čeština pro WordPress 3.3.1

Nečekaně dlouhé bylo čekání na českou verzi WordPressu 3.3.1, ale po mnoha peripetiích už je konečně tady. Pokud se zajímáte o podrobnosti související s překladem, tak můžete číst dále, ostatní už mohou bez obav stahovat či spíše automaticky aktualizovat.

Začneme asi tím nejdůležitějším. Proč to vlastně tak dlouho trvalo? Jde v podstatě o několik různých důvodů, jejichž kombinace však způsobila více než šestitýdenní zdržení finální české verze dostupné prostřednictvím automatické aktualizace. V tomto článku se na ně podíváme trochu blíže. Nejsou řazeny striktně podle důležitosti a ani nemá jít o naši obhajobu. Mimochodem, pokud se porozhlédneme u sousedů, tak zatím neexistuje ani slovenská či polská verze, takže jsme nedopadli až tak špatně.

Po aktualizaci na originální anglickou verzi WordPressu 3.3 si i prostý český uživatel mohl při běžné práci málokde všimnout nějakého anglického výrazu. Několikrát jsme to na webu zmínili a doporučili aktualizovat. A tak jsme vlastně nikam nespěchali, protože to nebylo potřeba. Naopak jsme se pustili do některých neplánovaných úprav a přepsány byly např. některé části nápovědy, kde by měl být např. trochu zlepšen slovosled či zkráceny některé dlouhé věty, takže by se to mělo začínajícím uživatelům lépe číst a hlavně chápat. Samozřejmě se v poslední době u některých částí objevila pracovní “slepota”, takže nějaké chybky tam asi budou. Ale uvidíme, počkáme si na nějaké zpětné reakce uživatelů.

Během překladu jsme narazili na mnoho různých chyb a drobných nedodělků souvisejících s lokalizací, které jsme však neignorovali, ale poctivě nahlásili vývojářům (některé ještě nahlásíme), takže další verze bude zase trochu lepší. Náznakem se tu zmíníme i o chystaném WordPressu 3.4, který bude z velké části zaměřen právě na optimalizaci lokalizovaných verzí. Cílem je totiž nejen opravit mnoho chyb, ale mělo by dojít zejména ke snížení paměťové náročnosti (např. jeden velký soubor s překladem bude rozdělen na několik menších, takže na webu budou načítány pouze opravdu potřebné řetězce a nikoli zbytečné věci z administrace). Čekají nás také automatické aktualizace lokalizovaných pluginů a mnoho dalších změn, o kterých budeme postupně detailněji informovat.

V neposlední řadě pak stojí za zpožděním trochu přeházené životní priority (např. Vánoce) a fakt, že se někteří kolegové již překladu bohužel neúčastnili. Nechtěli jsme ani vydat českou verzi v nedokončené podobě, i když příště tuto možnost asi zvážíme a pokud by vážně hrozilo nějaké delší zpoždění, tak vydáme základní překlad a zbytek necháme na nějakou “malou” verzi. Ke konci nás ještě trochu zdržel výpadek online aplikace (cca týden) a smrt počítače u kolegy. Prostě klasické drobné nepříjemnosti, určitě jste jich také zažili spoustu a někdy se toho prostě sejde trochu víc najednou. Naštěstí se ale nemusíme nikomu omlouvat, protože je překlad dostupný zdarma a tudíž bez záruk. Každopádně děkujeme všem za projevenou podporu v komentářích a pro zajímavost ponecháme zveřejněné i nepříliš lichotivé anonymy.

A co nás čeká dále? Oficiální web české verze WordPressu potřebuje už opravdu trochu aktualizovat, takže do toho se pustíme nejdříve. Pokud máte v portfoliu třeba nějaký opravdu povedený web ve WordPressu a chcete ho trochu zviditelnit, tak se ozvěte prostřednictvím kontaktního formuláře (nejde ani tak o grafiku, jako spíše funkčnost). Další podrobnosti se snad brzy objeví i na zmiňovaném webu. Chystá se také nová verze našeho fóra, které si za poslední měsíce získalo mnoho nových uživatelů a bohužel není dostatečně uživatelsky přívětivé, i když by mohlo být.

Děkujeme všem uživatelům, kteří se překladu WordPressu 3.3.x alespoň trochu účastnili, někteří (např. racoonek či vesmir) se opravdu poctivě snažili a občas se i přiblížili ideálnímu překladu (měli by být uvedeni na administrační stránce O WordPressu – Autoři). Pomalu začneme s překladem nově chystané verze, aby se neopakovalo velké zpoždění a můžete se samozřejmě účastnit také. Ideálním způsobem je přeložit (co nejlépe) několik nových řetězců nebo opravit nějakou nalezenou chybu (případně nabídnout lepší formulaci). Nic není definitivní.

A nakonec ještě několik statictických údajů. WordPress 3.3.1 obsahuje celkem 3491 řetězců (WordPress 3.2.1 jich měl 3312), z toho 143 jich bylo neplatných a celkem 328 se jich tedy muselo nově přeložit. U dalších několika desítek stávajících pak došlo k rozsáhlým úpravám. Mnoho řetězců ale bylo velmi dlouhých, např. celá stránka “O WordPressu” obsahovala pouze cca 25 řetězců, ale přitom to byla práce na mnoho hodin. Pár nových řetězců a úprav se objevilo i u výchozích šablon, ale ty bohužel nejsou součástí aktualizace (pouze instalace), takže jejich české verze musíte ručně nahrát na FTP (stáhnout je můžete u nás na webu).

Ale dost už bylo zbytečného vyprávění, konečně můžete stahovat a automaticky aktualizovat. Během následujících hodin by se měla možnost aktualizace české verze WordPressu 3.3.1 objevit všem uživatelům přímo v administraci. Případné problémy pište prosím do komentářů, konkrétní chyby ideálně přímo do online aplikace. Děkujeme!

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

20 komentářů u „Čeština pro WordPress 3.3.1“

 1. Tak jsem udělal upgrade na hostingu forpsi. Stránky sice jedou, ale do administrace se nedostanu.
  “The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Error message: Premature end of script headers: index.php”
  Tuhle chybu jiz jednou na Forpsi resili, CHMOD nastaveni. Ale to bylo pred rokem…
  Jak jste dopadli ostatní?

 2. Michal Stanke: Ano, také tuto možnost zvažujeme. Problém je ale hlavně v tom, že tam je bohužel omezená funkčnost webu (není možné si instalovat vlastní pluginy). Ale i zde by mělo dojít v následujících měsících ke změně, uvidíme… Každopádně by to bylo asi lepší místo než stávající web, který byl původně plánován na zcela něco jiného :-)

  Pepa: Tento problém byl vyřešen v našem fóru, pročtěte si pozorně celé vlákno a zejména jeho konec.

 3. ahoj vsichni, uz sem nahodil ceskej wp3.3.1 a vyborny. opet skvela prace to separatista + vsichni okolo prekladu a vubec vseho. a drzim palce dobudoucna v prekladu.

 4. Stále ještě nevidím automatickou aktualizaci v administraci – je možné, že se tam ještě objeví, nebo mám aktualizovat ručně?

 5. U většiny webů jsem aktualizoval v pořádku, jen u jednoho, který jsem instaloval nedávno, v EN verzi 3.3.1 mi nefunguje ani ruční přeinstalování samotné češtiny, ani komplet celého webu. Soubory tam jsou, ale web – administrace, je stále v EN a není zde ani možnost aktualizace na verzi CS. Bude to ještě možné?

 6. Jonáš Jančařík: Měla by se objevit do 12 hodin po jejím spuštění, takže je to podivné. Používáte českou verzi WordPressu? Zkuste navštívit stránku s aktualizacemi (menu Nástěnka – Aktualizace), čímž donutíte WordPress aktualizovat informace o dostupných verzích…

  Marp: Pokud byl web nainstalován v angličtině, tak musíte nastavit češtinu v souboru wp-config.php, podrobnosti viz naše fórum.

 7. Opět díky za Vaší práci! Zpoždění vůbec nevadí, nedočkavci můžou aktualizovat na EN verzi. Ať se daří!

 8. Díky za překlad! Po upgradu mi zmizela čeština z twentyten šablony. Přeložil jsem jí, ale nevím, kam Ti jí můžu poslat. Jsi tady úplně anonymní. Pošli mi prosím mail. Díky.

 9. Ahoj, mám takový dotaz, když vyšla verze 3.3.1, nainstaloval jsem ji (angličtina) a nyní žádnou možnost pro aktualizaci na češtinu nevidím. Stačí, když přepíšu všechny soubory, krom wp-config, abych měl WP česky? Nebo je nějaký způsob, jak češtinu beztrpně nahrát? Předem díky!

 10. Fanda: Ano, automatická aktualizace šablon bohužel stále nefunguje, vývojáři by to měli zprovoznit v chystaném WordPressu 3.4. České překlady obou výchozích šablon jsou dostupné ke stažení na našem webu.

  Viktor Hanáček: Trochu je to i naše chyba, protože jsme na to v článku explicitně neupozornili. Podobný dotaz se pak objevil i v našem fóru.

 11. Dekuji za tento web.
  Ceska podpora CMS dle meho nazoru upada, ale tady se porad jeste aktualizuje a to je moc fajn, hlavne pro ceske uzivatele tehto free publikacnich systemu.
  Kdysi jsem se motal okolo PhpFusion, ale pred par lety se ceska komunita mezi sebou zacala hadat, az se podpora rozpadla uplne. Tak jsem si chtel vyzkouset neco jineho a WP mi sedi.
  Protoze jsem jen bezny uzivatel, nemam tedy moc zkusenosti a tak jsem vdecny za kazdou radu a pomoc s WP.
  Jeste jednou dekuji a drzim vsem palce, at se dilo dari..
  Sitges
  :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *