Co můžeme opravdu očekávat od chystané valné hromady Vítkovic?

Objevují se sice mnohá očekávání, která by mohla výrazně pohnout dlouhodobě stabilní cenou akcie, ale raději to řeknu hned na začátku: “Od valné hromady Vítkovice, a.s. v roce 2008 neočekávám kromě zveřejnění velmi dobrých hospodářských výsledků téměř nic nového.” Po téměř roční pauze se tak vracím se svým názorem k situaci ohledně ceny akcií této firmy. Proč tak dlouhá pauza? Kromě toho, že jsem měl spoustu jiné práce, se totiž vlastně skoro vůbec nic nového nestalo.

Současná cena akcie se od poslední valné hromady v roce 2007 téměř nezměnila, během roku se objevilo pouze několik přechodných výkyvů (cena oscilovala v rozmezí od cca 550 do 760 Kč) . Na trhu RM-Systému (RMS) se však očividně pohyboval někdo, kdo se cenu pokoušel se střídavými úspěchy srážet, a naopak brzdil sebemenší růst, který by cenu konečně dostal tam, kam podle fundamentálních údajů už dávno patří. Během května a června se pak cena akcií přehoupla z dlouhodobě stabilních 600 Kč přes hranici 700 Kč.

Proběhlo i několik poměrně velkých přímých obchodů, které se pohybovaly od 510 do 720 Kč. Z těchto cen se toho bohužel také nedá moc odvozovat, neboť pokud jste nakoupili před lety akcie třeba za 8 Kč a potřebujete rychle peníze (=prodat), tak vám třeba i 510 Kč za akcii jako zisk stačí. Nehledě na to, že tak velké objemy se na volném trhu RMS prostě zobchodovat nedají bez výrazného poklesu tržní ceny.

Podle oznámení (PDF) o konání valné hromady dne 27. června 2008 ve Vítkovicích je sice návrh na rozdělení zisku za rok 2007 na pořadu jednání, ale spekulace o “tučné” dividendě podle mě zůstanou nadále pouze spekulacemi. Uměleckým způsobem to vtipně vyjádřil Špáďa. Na tomto vývoji nemá v současné době majoritní vlasník (Světlík) sebemenší zájem. Hotové peníze nepotřebuje a nevidím žádný důvod, proč by posílal minoritním akcionářům takový pěkný finanční dáreček.

Soud také stále ještě nerozhodl o plánovaném úpisu (podrobnosti najdete třeba tady) a patrně ani v nejbližší době nerozhodne, takže i přes očekávané výborné hospodářské výsledky nelze čekat žádný razantní růst ceny akcie, neboť je tu stále důležitý rizikový faktor do budoucna. Úpis se sice nerovná samotnému obávanému vyvlastnění, ale za určitých podmínek (a dohody Světlíka s Komárkem) může následovat. Rozhodnutí soudu o úpisu (kladné či záporné) je tedy důležitým předpokladem k nějakému dalšímu růstu ceny této akcie. Pokud jsme ještě u soudních sporů, tak se pomalu dává do pohybu spor Berana se Světlíkem o nadvládu nad firmou Vítkovice Holding, a.s. (v podstatě majoritní vlastník naší firmy Vítkovice, a.s.).

Moje hlavní očekávání tedy je, že se na valné hromadě dozvím nějaké další podrobnosti o vývoji počtu drobných akcionářů, bude trochu osvětlena aktuální situace ohledně chystaného úpisu (v jakém stadiu je soudní spor) a nahlédnu do detailních konsolidovaných hospodářských výsledků.

Podle jedné starší prezentace s očekávaným vývojem hodpodářských výsledků by v roce 2007 měly vzrůst konsolidované tržby o cca 22 % a EBITDA o 16 %, ale osobně si myslím, že budou konečné výsledky ještě mnohem lepší. Samotná firma Vítkovice, a.s. (bez dceřiných společností) pak za rok 2007 výrazně zvýšila (PDF) svůj zisk z 505 milionů Kč v roce 2006 na 1,38 milardy Kč v roce 2007 (tedy téměř na trojnásobek). Otázkou je, co se za těmito penězi skrývá a zda tedy nejde třeba o nějaké přerozdělení zisku v rámci celé skupiny (aneb výplata dividend nějaké dceřinné firmy matce). Každopádně podle hrubých výpočtů připadá na jednu akcii cca 400 Kč nerozděleného zisku z minulých let a dalších minimálně cca 150 Kč tam patrně přibude letos, protože dobrých ekonomických zpráv je více než dost (např. 1, 2).

Jak celý příběh Vítkovic dopadne? Již zítra ráno vyrážím na dvoudenní cestu, kterou bych měl zakončit právě na valné hromadě Vítkovic v Ostravě. Pokud tam budete mít také někdo náhodou cestu, rád si třeba u piva popovídám (před či po valné hromadě). S podrobnostmi a postřehy z valné hromady se tady pak určitě svěřím.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

3 thoughts on “Co můžeme opravdu očekávat od chystané valné hromady Vítkovic?”

  1. samozřejmě, že zisk je tvořen zejména dividendami dceřinek – tyto informace si člověk může lehce vyhledat na obchodním rejstříku dceřiných firem. Jelikož budou velké investice do výstavby – Karolíny – jak se zmínil p. Světlík – financování tohoto projektu půjdce i z vitkovic – resp. celého holdingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *