WordPress 4.0: O posuvník méně

Zatím asi uživatelsky nejpříjemnější změnou chystaného WordPressu 4.0 se překvapivě nestane žádná nová speciální funkce, ale naopak pouze jeden odebraný posuvník. Sice to může znít trochu podivně, ale jakmile to vyzkoušíte, už se nebudete chtít vrátit zpět.

WordPress 4.0 je předběžně plánován na konec srpna 2014 a zatím těžko říci, zda to vývojáři opravdu stihnou (případné zpoždění by asi nebylo příliš velké). Kulaté číslo 4.0 původně přinášelo mnoho spekulací a očekávání, zda bude představena nějaké zásadní nová funkce, ale nakonec půjde “jen” o další novou verzi s několika zajímavými novinkami. A o jedné z nich (vcelku nenápadné) bych se tu chtěl trochu zmínit.

Ve WordPressu 4.0 bude patrně odebrán posuvník z vizuálního editoru a nebude možné si velikost okna přizpůsobit (pomocí roztahovacího pravého dolního rohu), protože to bude fungovat automaticky.

V současné době se jeden posuvník zobrazuje u vizuálního editoru a druhý je určen pro celou stránku (pokud máte dost rubrik, tak se dopracujete i k třetímu posuvníku).

WordPress 3.9.1: Posuvník v editoru (začátek stránky)

Takže pokud sjedete pomocí myši dolů ve chvíli, kdy nemáte aktivní kurzor přímo v editoru, tak vlastně posunujete celou stránku, skryjete si nabídku ikonek vizuálního editoru a musíte se k ní v případě potřeby zase zbytečně vracet. Je to sice drobnost, ale pokud píšete delší články, tak docela častá a nepříjemná.

WordPress 3.9.1: Posuvník v editoru (posunutá stránka)

A WordPress 4.0 celý posuvník z vizuálního editoru jednoduše odstraňuje. Nemůžete už tedy okno s editorem roztahovat podle libosti, ale příspěvek se na stránce zobrazí celý.

WordPress 4.0: Posuvník v editoru (začátek stránky)

Můžete se tak snadno a rychle pohybovat dolů (a neřešit, zda je kurzor myši aktivní v editoru nebo na stránce), zatímco je stále dostupná horní nabídka ikonek (a zároveň i spodní řádek s informacemi o uložení a počtu slov).

WordPress 4.0: Posuvník v editoru (posunutá stránka)

Těžko se to popisuje, takže se raději podívejte na screenshoty, případně ještě krátké a názorné video. Vyzkoušet můžete přímo aktuální vývojovou verzi WordPressu 4.0 (zatím v podobě druhé beta verze, snadno lze použít např. plugin WordPress Beta Tester).

Konečná podoba se ještě může částečně změnit a možná bude třeba dořešit i nějaké související problémy, pokud třeba používáte nějaký plugin, kde jsou dvě okna s editorem najednou (např. vícejazyčné pluginy určené pro překládání textu), ale nakonec bude posuvník asi opravdu odstraněn.

Osobně se mi toto řešení velmi líbí a nechápu, že už to někoho nenapadlo mnohem dříve :-) Ale právě pomocí těchto drobných vychytávek si WordPress postupně získal své spokojené uživatele.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

8 thoughts on “WordPress 4.0: O posuvník méně”

  1. Parada, to je opravdu prijemna novinka. Mus rici, ze me to dost casto otravovalo. A bonus v podobe zakotveneho panelu nastroju je super zlepsovak. Tak jen doufam, ze vsechny moje sablony budou kompatibilni s planovanou verzi.

  2. to je prima vylepšení, taky mě to otravovalo, když jsem se musel vracet nahoru, abych se dostal k ikonkám

  3. Vypadá to dobře, nakonec došlo ještě k drobným vylepšením. Pokud by tato funkce způsobovala nějaké problémy, tak je možné ji jednoduše vypnout a vrátit se k původnímu řešení (pomocí záložky Nastavení zobrazených informací). A nově také zůstává ukotvena pravá sekce, takže se nemusíte vracet ani k tlačítku Publikovat/Aktualizovat, atd. Osobně se mi to tak líbí ještě více, uvidíme, zda nebudou nějaké zásadní problémy s různými pluginy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *