WordPress 4.1: Návrhy pluginů podle uživatelů

Jednou z dalších novinek chystaného WordPressu 4.1 (oficiálně by se měl objevit už během zítřka) bude nová záložka na stránce pro instalaci pluginů, kde budou zobrazené automaticky generované návrhy podle ostatních uživatelů.

V současné době existuje v oficiálním adresáři už více než 35 tisíc pluginů, které jsou zdarma dostupné pod svobodnou licencí GPL. Vyhledávání kvalitních pluginů je ale zejména pro nové uživatele čím dál obtížnější, protože stále rychleji přibývají další a další (a mnohé zase postupně zastarávají). Ve WordPressu 4.0 bylo sice jejich vyhledávání trochu vylepšeno (včetně relevance výsledků), ale vývojáři začínají pomalu zkoušet nové možnosti, aby to uživatelům do budoucna trochu usnadnili.

Aktualni_pocet_pluginu

Každá instalace WordPressu pravidelně odesílá přehled aktuálně instalovaných pluginů a šablon (a jejich verze) na centrální servery, aby bylo vůbec možné kontrolovat dostupné aktualizace. Není tedy žádným tajemstvím, které pluginy jsou obecně používány ani jejich vzájemné kombinace. A právě těchto dat bude využívat nová záložka na stránce pro instalaci pluginů, kde naleznete automatické návrhy generované podle ostatních uživatelů. Mělo by to fungovat jednoduše tak, že nejdříve dojde ke kontrole aktuálně instalovaných pluginů, poté budou nalezeni uživatelé se stejnými pluginy a nakonec se bude zjišťovat, zda nepoužívají nějaké další pluginy, které třeba ještě nemáte. Podle toho pak budou generovány personalizované návrhy a měli byste tak v podstatě získat nějaké komunitní doporučení, co by se mohlo na webu ještě potenciálně hodit.

Podobné funkce se často objevují u eshopů, kde je zobrazováno upozornění “Společně s tímto produktem koupili zákazníci ještě XY”. Navrhované pluginy budou vždy aktuální a pro každý web jiné, takže se i jejich nabídka může postupně měnit. Ale uvidíme, jak to bude opravdu fungovat a zda budou automatické návrhy pro uživatele dostatečně relevantní.

Zároveň si při této příležitosti připomeneme všechny dostupné záložky na stránce pro instalaci pluginů. Kterou z nich používáte nejčastěji?

Instalace pluginů (přehled záložek)

Doporučené

Obecně asi nejznámější pluginy pro WordPress, na jejichž vývoji se často podílí i samotná firma Automattic. Seznam doporučených pluginů je patrně nějakým způsobem ručně ovlivňován a naleznete ho také zde. Bohužel není známo, na základě jakých kritérií zde mohou být uvedeny.

Nejčastěji používané

Nabídka nejlépe hodnocených pluginů z oficiálního adresáře, které jsou zároveň nejčastěji instalované (či aktualizované). Ideální místo pro začátečníky, kteří zde naleznou prověřené (a většinou bezproblémové) pluginy.

Oblíbené

Pokud při procházení oficiálního adresáře označíte nějaký plugin jako oblíbený (Favorite), tak můžete prostřednictvím této záložky zadat své uživatelské jméno používané na WordPress.org a následně se zobrazí všechny označené pluginy přímo v administraci, odkud je můžete rovnou instalovat. Poměrně šikovná funkce (a nepříliš známá), kdy si můžete připravit vlastní seznam oblíbených pluginů a na každém novém webu je snadno a rychle instalovat. Podělí se někdo se svým portfoliem?

Oblíbené (Favorite) na WordPress.org

Chystané novinky

Plánované funkce pro WordPress jsou obvykle připravovány v podobě samostatných pluginů, které mohou případní zájemci také pořádně vyzkoušet. Následně teprve dojde k rozhodnutí (i na základě ohlasu uživatelů), zda bude konkrétní plugin vůbec implementován přímo do WordPressu v podobě nějaké nové funkce (a je tedy dostatečně kvalitní). Pokud se alespoň trochu zajímáte, co se do budoucna chystá, tak určitě doporučuji občas sledovat (přehled naleznete také zde). Abyste měli k této záložce přístup, tak musíte používat vývojářskou verzi WordPressu (např. prostřednictvím pluginu WordPress Beta Tester). Ale pozor, pluginy jsou často zveřejňovány v rozpracované podobě, takže můžete očekávat různé problémy.

Nová záložka s uživatelskými návrhy je určitě zajímavý pokus, kde se vývojáři pokouší zjednodušit výběr pluginů a doporučovat uživatelům, co by se ještě mohlo hodit. Osobně bych ale raději uvítal nějaký pořádný filtr, kde bych mohl zadat, že hledám pluginy pro “Multisite”, které byly aktualizovány během posledních 6 měsíců, uživatelé je označili jako bezproblémové, mají hodnocení vyšší než 4 hvězdičky a instalovalo je už alespoň 5 tisíc uživatelů. Každý má trochu jiná kritéria a i když se automatické skripty snaží, tak podobné sociální experimenty asi nebudou zcela ideálním řešením pro všechny.

Aktualizace 19.12.2014: Nedávno se zrovna objevil další návrh na přehlednější filtrování zahlceného oficiálního adresáře pluginů. Některé nápady jsou docela zajímavé, např. vyhledávání pouze nedávno zveřejněných pluginů, zvýraznění nových pluginů s rychle rostoucím počtem stažení nebo počty stažení za poslední týden (zde je třeba názorně vidět, že plugin All in One SEO Pack má sice celkově vyšší počet stažení než WordPress SEO, ale během posledního týdne si ho stáhlo třikrát méně uživatelů, takže je aktuální dynamika někde jinde). Pokud najdete chvilku na detailní prozkoumání, tak určitě objevíte další různé zajímavosti (a můžete se o ně klidně v komentářích podělit).

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

One thought on “WordPress 4.1: Návrhy pluginů podle uživatelů”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *