Co se plánuje pro WordPress 4.2?

WordPress 4.2 by se měl objevitv dubnu 2015 (a podle předběžného plánu nás tak vlastně už za měsíc čeká první beta verze). Žádné zásadní změny nejsou na obzoru, ale patrně se opět dočkáme některých nových funkcí.

Konečně se snad ve WordPressu 4.2 dočkáme hromadné instalace a aktualizace pluginů a šablon. V současné době je instalace nových pluginů prostřednictvím administrace zbytečně zdlouhavá, protože po každém instalovaném pluginu dochází k přesměrování na stránku s informací o tom, že instalace v pořádku proběhla. A přitom by šlo celý proces dost výrazně urychlit (např. v kombinaci se záložkou “Oblíbené”). Fungovat by to nakonec mělo trochu jako Apple Store, kde stačí označit zvolenou aplikaci, a zatímco probíhá její instalace, tak můžete zatím prohlížet další nabídku.

Přepracována bude patrně funkce “Kliknout a publikovat”, kterou naleznete v menu Nástroje – Dostupné nástroje. Je to vlastně akční záložka (aplikace) přímo v prohlížeči (nazývaná také jako bookmarklet), kterou můžete snadno používat na různých webech. Jak? Někde si přečtete zajímavý článek, ale s nějakou myšlenkou tam nesouhlasíte. Stačí tam myší označit konkrétní část textu, spustit akční záložku a automaticky bude vytvořeno nové okno s připraveným příspěvkem, který bude obsahovat označený text, odkaz na článek a nakonec už můžete pouze doplnit komentář a publikovat příspěvek na svém webu. Zájemci si mohou připravované změny už vyzkoušet v podobě testovacího pluginu Press This. Vývojáři se chtějí zaměřit na automatizaci, pohodlnější správu mediálních souborů (ano, můžete do příspěvku snadno přidávat obrázky z odkazovaného článku), zjednodušené rozhraní a snadný výběr webu pro publikování. Každopádně jde o ideální nástroj pro krátké a rychlé poznámky a komentáře, trochu i náhrada sociálních sítí. Osobně jsem tuto funkci několikrát zkoušel, ale zatím mi k srdci moc nepřirostla. Používáte ji někdo?

Nástroj pro přizpůsobení aktuálního vzhledu webu (Customizer) dostane další nové funkce, tentokrát to bude možnost změny šablony, což už můžete vyzkoušet v podobě testovacího pluginu Customizer Theme Switcher. Šikovná vychytávka, zejména když si občas chcete zkusit náhled nějaké funkce i v jiné šabloně a musíte se zatím zase vracet zpět na přehled dostupných šablon. Dále se možná dočkáme i doplnění správy vlastního menu, vyzkoušet můžete testovací plugin Menu Customizer (v tomto případě dojde k integraci asi až ve WordPressu 4.3).

V plánu je i spousta dalších drobnějších změn, ale těžko odhadovat, jak to nakonec dopadne. Zatím už bylo třeba implementováno automatické nastavení hezkých odkazů při instalaci WordPressu (o výchozí “blogovací” podobě /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/ se ještě stále diskutuje). Zmínil bych také ještě plánovanou funkci, která umožní administrátorům generovat uživatelům nová hesla (odkaz). S konkrétními novinkami se budeme postupně podrobně seznamovat.

Pro rok 2015 existují i další dlouhodobější projekty (priority), které se zaměřují na práci s mediálními soubory (Image flow) a flexibilní a HiDPI obrázky, takže se už ve WordPressu 4.2. možná dočkáme i v této oblasti nějakých částečných změn. Nesmí samozřejmě chybět ani vylepšené mobilní zobrazení a změny sítě webů (Multisite). Mnozí by asi ocenili implementaci jednoho z návrhů, který by umožnil ukládání historie změn uživatelských polí (testovací plugin WP-Post-Meta-Revisions).

Dlouho očekávaná integrace WP API byla opět odsunuta, ale snad bychom se měli dočkat alespoň v roce 2015, kdy se patrně objeví celkem tři nové verze (4.2 v dubnu, 4.3 v srpnu a 4.4 opět v prosinci). Během několika dní nás asi také čeká WordPress 4.1.1, který přinese opravy některých nahlášených problémů a nainstaluje se automaticky bez zásahu uživatele (o úspěšné aktualizaci se dozvíte emailem).

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

2 thoughts on “Co se plánuje pro WordPress 4.2?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *