Čeština pro WordPress 4.1

Čeština pro WordPress 4.1 se zpozdila přesně o měsíc od vydání původní anglické verze. Nakonec se nepodařilo využít volno během svátků koncem loňského roku, ale přesto nakonec došlo k docela výraznému pokroku.

Překlad ještě stále není kompletně dokončen, aby mohla být čeština instalována (a aktualizována) zcela automaticky (tedy bez zásahu uživatele). Pro zprovoznění samostatných jazykových balíčků (Language packs) je totiž potřeba dosáhnout hranice 100 % pro všechny související projekty, tedy např. i pro síť webů (Multisite), která není zase tak často využívána. Pokud by se do toho chtěl někdo pustit (a celý překlad tím urychlit), tak se prosím ozvěte.

Počet přeložených řetězců s každou novou verzí stále roste (nově jich bylo doplněno více než 120) a mnoho starších překladů bylo také částečně upraveno, aby lépe odpovídaly novým funkcím a celkově česká verze působila kompaktním dojmem. Součástí češtiny pro WordPress 4.1 je také kompletní překlad nové výchozí šablony Twenty Fifteen. Aktualizovány byly i překlady dalších šablon, které by se už měly aktualizovat automaticky a zcela samostatně.

Češtinu pro WordPress 4.1 získáte snadno prostřednictvím automatické aktualizace, případně si můžete stáhnout kompletní instalační balíček.

WordPress 4.1: Aktualizace české verze

Nabídka aktuální české verze se patrně nebude automaticky zobrazovat uživatelům, kteří už dříve aktualizovali na anglickou verzi WordPressu 4.1 (správně by se měla doinstalovat sama, až bude funkční samostatná jazyková verze). Snadno to ale mohou sami provést v menu Nástěnka – Aktualizace – tlačíko “Přeinstalovat aktuální verzi”.

WordPress 4.1: Přeinstalace české verze

Pozorní uživatelé možná naleznou několik drobných chyb, které však nejsou způsobeny špatným překladem, ale chybami přímo ve WordPressu. Byly sice nahlášeny a budou opraveny, ale už jsem nechtěl déle čekat. Další aktualizace češtiny se tedy objeví s první opravnou verzí v podobě WordPressu 4.1.1 (anglická verze by se měla nainstalovat automaticky).

Český překlad WordPressu 4.1 finančně podpořili celkem dva uživatelé, za což si zaslouží alespoň veřejné poděkování. Miroslav Sázovský (753,14 Kč) a Michal Stanke (183,20) poskytli prostřednictvím Paypalu dohromady celkovou částku 936,34 Kč. Pokud budete mít zájem o odkaz na svůj web z tohoto příspěvku nebo naopak nechcete, aby zde bylo jméno uvedeno, tak se prosím ozvěte. Poděkování patří samozřejmě také všem uživatelům, kteří se do překladu zapojili a pokud byl nějaký jejich návrh schválen, tak budou uvedeni i na informační stránce přímo v administraci WordPressu.

Pokud naleznete v překladu nějakou chybu nebo jiný související problém, tak se určitě neváhejte ozvat přímo do komentářů nebo můžete použít naše fórum. Díky!

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

8 thoughts on “Čeština pro WordPress 4.1”

  1. Zdravíčko :) stáhl jsem tu českou verzi 4,1 ale po nainstalování mi to v general setings language nejde přepnout na češtinu, ani tam nebyla. Může za to třeba šablona kterou tam mám? Placená INVIA.. Případně jak jinak to můžu předělat na CZ? Díky za odpověď

  2. Honza: Aktualizoval jste web z anglické verze nebo šlo o čistou instalaci? Musíte nakopírovat všechny soubory české verze na FTP, zejména zkontrolujte, zda tam jsou lokalizační soubory v adresáři wp-content/languages. Potom by se měla objevit možnost změny jazyka. Šablona by neměla způsobit problémy, ale můžete zkusit raději deaktivovat všechny pluginy a nasadit výchozí šablonu Twenty Fifteen.

  3. Právě že jsem to schválně nainstaloval odznovu :D Vyzkouším přes ftp jak říkáte. Děkuji :)

  4. Dobrý den, máte asi chybně uvedeno na stránce ke stažení, že se má instalace na FTP provádět do podadresáře wp-content/languages/themes/ – to se pak čeština neukáže ani v nabídce General Setiings -> Site Language.
    Já jsem dal jen ty dva soubory twentyfifteen-cs_CZ.mo a twentyfifteen-cs_CZ.po do wp-content/languages/, a v General Setiings -> Site Language se mi mimo angličtiny nabídla také “twentyfifteen-cs_CZ”, ale potvrzení nic nezměnilo, všude je všechno stále anglicky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *