WordPress 4.1.1 – žádné závažné problémy

První opravná verze vychází přesně dva měsíce po WordPressu 4.1. Tentokrát nemusely být záplatovány žádné bezpečnostní problémy, takže WordPress 4.1.1 opravuje pouze několik chyb. Samotná aktualizace proběhne automaticky (aniž byste museli nějak zasahovat) a následně dostanete pro kontrolu informační email.

Žádná z nahlášených chyb však nebyla příliš závažná, takže se vydání opravné verze stále odsunovalo. WordPress 4.1 je tak zatím vcelku bezchybnou a bezproblémovou verzí. Nový WordPress 4.1.1 opravuje sice celkem 21 různých chyb, ale často jde pouze o drobnosti, které ani není třeba nějak blíže komentovat.

Asi nejzávažnější problém se projevil, pokud jste vytvořili položku se stejným názvem v různých taxonomiích, tedy např. rubriku a štítek se stejným názvem “Novinky”. Potom už bohužel nebylo možné upravovat štítek, respektive si rubrika a štítek se stejným názvem vzájemně blokovaly možnost úprav (chyba).

Nástroj pro snadné přizpůsobení aktuálního vzhledu (Customizer) se nenačítal správně ve starší verzi prohlížeče Internet Explorer 8 (IE8) a uživatele místo něj čekala v administraci jen bílá stránka (chyba). S tímto prohlížečem souvisel i další problém (tentokrát pro verzi 9 a starší), kdy se při nahrávání mediálních souborů v novém okně (tlačítko Mediální soubory nad editorem) zobrazovala chybová hláška (chyba). A do třetice IE8, tentokrát se objevovaly Javascriptové chyby při zobrazování náhledu audio a video souborů v editoru (chyba).

Pokud autoři šablon definovali nějaké výchozí hodnoty nastavitelné v rámci nástroje pro snadné přizpůsobení aktuálního vzhledu (Customizer), tak se náhled nezobrazoval správně (chyba).

Na jeden problém v oblasti lokalizace jsem také upozornil, a to chybějící kontext pro řetězec “Next”, který byl dříve používán pouze jako tlačítko při instalaci (tedy s významem “Pokračovat”), ale nově byl také přidán ve smyslu “Další” (příspěvek), bohužel však bez příslušného kontextu (chyba).

Třída WP_Date_Query() byla představena už ve WordPressu 3.7 a ve WordPressu 4.1 byla ještě doplněna o detailní kontrolu používaných hodnot. Bohužel však byla špatně nastavena pro hodiny, a to od 1 do 23, takže byl třeba čas 0:15 považován za neplatný (chyba).

Problémy s chybějícím stránkováním na webu, kdy funkce paginate_links() vyžadovala přidání parametru add_args s hodnotou false, i když to mělo správně fungovat jako výchozí nastavení (chyba).

Ikonky pro rychlé nastavení obrázků přímo v editoru se v některých případech zobrazovaly zcela mimo obrázek, konkrétně pokud jste používali prohlížeč Chrome s některými dodatečnými rozšířeními (chyba). A další problém s posunutými ikonkami nastal v případě použití více polí s vizuálním editorem na jedné administrační stránce (chyba).

Čeština pro WordPress 4.1.1 vyjde v kompletní podobě snad během několika dnů (jakmile to chřipka dovolí), ale obecně ani není moc potřeba. Aktualizace na anglickou verzi probíhá automaticky a k žádným důležitým změnám v lokalizaci nedošlo. Noví uživatelé si mohou zatím stáhnout český instalační balíček pro WordPress 4.1, který se následně také sám automaticky aktualizuje na nejnovější verzi.

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

3 thoughts on “WordPress 4.1.1 – žádné závažné problémy”

  1. Na úvodní straně u příspěvků se mi objevuje chybné datum publikování. Ale v administraci a ve widgetu Nejnovější příspěvky je to správně. Je možné, že je to chyba nové verze nebo mojí šablony? Děkuji

  2. Vlasťa Macík: Neřekl bych, že za to může nejnovější WordPress. Ale poznáte to nejlépe tak, že na zkoušku deaktivujete všechny pluginy (podezřelý mi ohledně data přijde např. kalendář) a aktivujete výchozí šablonu Twenty Fifteen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *