WordPress 3.7 “Basie”

Po necelých třech měsících (což je patrně rekord) dnes vychází nový WordPress 3.7 a přináší velmi důležitou (a příjemnou) změnu pro uživatele i spoustu dalších oprav. Novinek si zatím asi moc nevšimnete, ale jakmile vyjde první opravná verze 3.7.1, tak dojde k automatické aktualizaci, aniž byste se museli nějak účastnit.

WordPress 3.7 je pojmenovaný podle amerického jazzového pianisty, varhanisty, kapelníka a skladatele (Count Basie). Bohužel tentokrát chybí propagační video s názorným přehledem nejdůležitějších novinek, protože nové funkce nejsou pro uživatele moc viditelné, i když šlo o velmi důležité změny celé architektury.

WordPress 3.7 obsahuje zejména pravidelné automatické aktualizace bez zásahu uživatele. Celý systém se těžko popisuje (podrobnosti), ale stručně by to mělo fungovat tak, že až vyjde opravná verze 3.7.1, tak se aktualizace provede automaticky sama, a to bez zásahu uživatele. To samé pak platí i v případě verze 3.7.2, atd. Ale až vyjde (možná ještě letos v prosinci) WordPress 3.8, tak už bude muset aktualizaci ručně potvrdit zase uživatel, aby mohl odhalit případné problémy u nových funkcí. Malé aktualizace budou tedy opravovat pouze drobné problémy a hlavně bezpečnostní chyby. Nemusíte se tak nadále starat o pravidelné aktualizace, které budou probíhat automaticky a ještě by měl administrátorovi pokaždé dorazit informační email, že je vše v pořádku (nebo se naopak celý web po aktualizaci rozbil). Dobrodruzi si mohou dokonce povolit aktualizace velkých verzí a pluginů, ale pozor, v tomto případě jde zatím pouze o testovací provoz (každopádně nás to asi čeká do budoucna).

Změnou prošel také proces kontroly při vytváření hesla, kdy bude zase trochu obtížnější získat zelenou barvu u indikátoru síly hesla. Mezi externí knihovny tak nově přibyla zxcvbn od Dropboxu, která je pro tyto účely využita. Zlepšeny byly také výsledky vyhledávání, které se nově řadí i podle relevance. Vývojáři dostali nové parametry pro WP_Query, které se hodí zejména pokud chcete získat příspěvky podle konkrétního data. Z nových funkcí pak stojí za zmínku např. wp_get_sites(), ale můžete si samozřejmě projít kompletní přehled změn.

Samotný vývoj WordPressu 3.7 trval poměrně krátce a kromě automatických aktualizací neobsahuje pro uživatele žádné zásadní změny, které nás tak čekají až ve WordPressu 3.8. Zde se patrně objeví nové administrační rozhraní a možná i další novinky (přepracovaná Nástěnka, rozhraní pro widgety, atd). Také nás čeká nová (tentokrát magazínová) šablona Twenty Fourteen.

Důležitou změnou by měla projít také lokalizace, ale zatím ještě není zcela jasné, jak to bude celé vlastně fungovat (první náznaky pro vývojáře). Každopádně by se měla česká verze do budoucna také sama aktualizovat. Bohužel zatím není zřejmé, co se stane, když proběhne nejdříve automatická aktualizace WordPressu (anglická verze) a teprve za několik dní bude dostupná upravená čeština. Uvidíme :-)

Čeština pro WordPress 3.7 vyjde snad počátkem listopadu, ale nebojte se aktualizovat, k žádným velkým změnám nedošlo. Nové řetězce se týkají zejména informačních emailů a automatických aktualizací (takže budou potřeba až po aktualizaci na WordPress 3.7.1) a informační stránky o novinkách WordPressu 3.7.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

45 thoughts on “WordPress 3.7 “Basie””

  1. Pingback: Separatista
  2. Michal Janata: Šablonu Twenty Fourteen už máme skoro hotovou, nejvíce toho teď chybí v administraci. Klidně bych ignoroval dlouhé věty z nápovědy a informační stránky, když nebudou přeložené, tak nebudou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *