První beta verze pro WordPress 4.2

Dnes v noci se objevila první beta verze pro chystaný WordPress 4.2, takže už začíná být pomalu zřejmé, na co se mohou uživatelé opravdu těšit (i když případné změny stále nejsou zcela vyloučeny).

Tentokrát nedošlo k žádným podstatným změnám původního plánu, takže je odkazovaný článek stále aktuální. Mezi hlavní novinky WordPressu 4.2 tak bude patřit přepracovaná verze nástroje “Kliknout a publikovat” a také nástroj pro přizpůsobení aktuálního vzhledu webu (Customizer) dostane další novou funkci, a to možnost změny šablony. Nebudete už tedy muset pokaždé přecházet na stránku s přehledem šablon, abyste mohli vyzkoušet další šablonu.

Asi nejpříjemnější novinkou však bude pro většinu uživatelů rychlá a hromadná instalace (a aktualizace) pluginů. Najdete si potřebný plugin, kliknete na tlačítko “Instalovat” a už nemusíte čekat na přesměrování na další stránku s informací o úspěšné instalaci (s tlačítkem pro aktivaci), ale můžete klidně odejít a dělat zatím něco jiného (klidně třeba instalovat či aktualizovat další plugin). Jakmile bude zvolený plugin nainstalován, tak bude také rovnou automaticky aktivován.

WordPress 4.2: Hromadná instalace pluginů

Další novinkou pak budou oblíbení smajlíci emodži (emoji), které mohli vývojáři integrovat díky tomu, že WordPress 4.2 nově podporuje formát utf8mb4 v MySQL databázi.

Vývojáře pak čeká zásadní změna zejména v oblasti taxonomií, takže pokud jste třeba někdy ukládali ID položek některých taxonomií do uživatelských polí (nebo někam jinam), tak to rozhodně neberte na lehkou váhu a včas si projděte manuál, co se s tím dá dělat ještě dříve než se to uživatelům “rozbije”. Samozřejmě nechybí ani mnoho dalších funkcí, parametrů, filtrů a různých oprav. Na některé důležité změny se ještě podrobněji podíváme v samostatných článcích.

První beta verzi pro WordPress 4.2 můžete snadno vyzkoušet pomocí pluginu WordPress Beta Tester, i když je samozřejmě vhodné dodržovat předběžnou opatrnost (a zálohovat), protože došlo k mnoha změnám, na které nemusí být některé pluginy a šablony zcela připraveny. Oficiální vydání WordPressu 4.2 je plánováno na týden kolem 22. dubna a zatím to na žádné velké zpoždění nevypadá.

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

3 thoughts on “První beta verze pro WordPress 4.2”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *