WordPress 4.2: Snadná změna šablony

Chystaný WordPress 4.2 se už pomalu dokončuje a podle předběžného plánu by měl oficiálně vyjít ve středu 22. dubna. Ale uvidíme. Jednou z hlavních novinek však bude snadná změna šablony, kterou si nyní stručně představíme.

Zatím jsme pro vyzkoušení instalované šablony museli používat stránku s přehledem šablon (menu Vzhled – Šablony), najít tam příslušnou šablonu a kliknout na tlačítko “Aktuální náhled”. A pro každou další šablonu tento proces případně zopakovat. Nyní už ale bude stačit, když zůstaneme na přehledné stránce pro přizpůsobení aktuální šablony (menu Vzhled – Přizpůsobit), kde bude nově možné snadno přepínat a zkoušet instalované šablony.

WordPress 4.2: Snadná změna šablony (Customizer)

Nová funkce byla původně připravena v podobě samostatného pluginu Customizer Theme Switcher a ve verzi 4.2 se stane přímou součástí WordPressu. Asi nejde o žádné úžasné vylepšení, ale třeba na testovacím webu, kde už máte instalováno mnoho šablon (a potřebujete je občas přepínat a zkoušet), tak lze tuto funkci vcelku dobře využít a ušetří i trochu zbytečného klikání. Každopádně se k ní dostanete patrně pouze při prvotní instalaci webu, a poté když budete chtít šablonu změnit, což není většinou zase tak často.

WordPress 4.2: Snadná změna šablony (výběr z instalovaných šablon)

Obecně tak pokračuje nastolený trend, kdy budou všechny funkce související se zobrazením webu soustředěny na jedné administrační stránce (v další verzi se tam možná dočkáme i vlastních menu), kde bude možné v rámci aktuálního náhledu nastavit téměř všechno. Asi je to přehledné a uživatelé budou mít dostupné možnosti shromážděné na jednom místě, ale bude třeba dát pozor na to, aby se stránka časem “nezaplácala” zbytečnými funkcemi.

Každopádně tento vývoj přináší hned dva pozitivní bonusy. Stále se rozšiřuje a zlepšuje příslušné API, což určitě ocení zejména vývojáři. A ještě se možná do budoucna zbavíme různých speciálních stránek s nastavením, které jsou zejména u prémiových šablon dost oblíbené, ale bohužel často velmi zmatené, uživatelsky nepřívětivé a bez možnosti aktuálního náhledu. Na budoucí standardizaci v této oblasti se osobně docela těším.

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

2 thoughts on “WordPress 4.2: Snadná změna šablony”

  1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali jde ve wordpressu mít vytvořené dva weby zároveň – jeden hlavní, který funguje pro návštěvníky a druhý interní pouze pro testování šablon, vzhledů a prvků, aby vše hned nešlo “ven” pro návštěvníky. Díky za odpověď..

  2. Jirka: Ano, pro tyto účely je možné použít testovací instalaci na počítači (řešeno např. zde) nebo si můžete WordPress nainstalovat u hostingu třeba na subdoménu (a pouze ho označit, aby vyhledávače neindexovaly obsah).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *