WordPress 4.2 “Powell”

Přibližně čtyřměsíční interval potřebný pro vývoj nové verze se pomalu začíná stávat pravidlem a tak dnes přichází nový WordPress 4.2 “Powell”. Obsahuje sice různé zajímavé novinky, ale těžko říci, do jaké míry budou pro většinu uživatelů nějak přínosné.

WordPress 4.2 nese jako obvykle jméno slavné jazzové legendy, tentokrát byl pojmenován podle amerického jazzového klavíristy Bud Powella a zaměřuje se hlavně na zjednodušování komunikace a sdílení obsahu.

https://twitter.com/WordPress/status/591310336751489024

Nejzajímavější novinky si stručně představíme v následujícím krátkém přehledu, i když pro běžné uživatele jich bohužel není příliš moc, což ale víceméně odpovídá i původním plánům. Doporučujeme ale určitě shlédnout povedené prezentační video, kde by měly být nově dostupné i české titulky (jakmile to vývojáři zprovozní). Jde o první pokus, takže prosím omluvte případné problémy.

Jako obvykle začneme s novinkami pro běžné uživatele, i když hned první příklad úzce souvisí s důležitou informací pro vývojáře, a to změnou kódování databázových tabulek z utf8 na utf8mb4, což umožní mnoha uživatelům používat různé speciální znaky (např. v japonštině, čínštině nebo korejštině), a to zcela automaticky bez nějakého dalšího nastavení (pokud tedy používáte MySQL alespoň ve verzi 5.5.3). A co v případě češtiny, která žádné speciální znaky nepotřebuje? Ani zde nesmíme zapomenout na jednu doplňkovou funkci, a to možnost použití oblíbených smajlíků emodži přímo ve WordPressu. Jasně tak vyjádříte, že máte rádi např. koťátka, zmrzlinu a jazz, aniž byste museli napsat jediné slovo.

Osobně si sice myslím, že tato funkce nemusela být zrovna součástí jádra WordPressu, ale měla zůstat jako volitelný plugin. Na druhou stranu ale rozumím tomu, že pro klasické “bloggery” půjde o oblíbenou funkci a bude dost využívána i v rámci WordPress.com. K problémům se ještě dostanu v samostatném článku, ale stručně řečeno jsou spouštěny zbytečné funkce a skripty, které budou hlídat, zda se náhodou nějaký speciální smajlík nebude zrovna v příspěvku vyskytovat. Začínají už proto pomalu vznikat různé pluginy (např. Disable Emojis), které tuto novou funkci jednoduše odpojí.

WordPress 4.2: Podpora speciálních znaků a smajlíci emodži

Aktualizace pluginů jsou rychlejší a uživatelsky přívětivější. Nemusíte se už znovu vracet na stránku s přehledem pluginů, jakmile bude nějaký z nich aktualizován a vše se bude nově odehrávat přehledně na jedné stránce a bez dalšího klikání. Sice nejde o žádný zázrak a tato funkce by se hodila spíše při instalaci (při aktualizaci pluginů lze využít např. hromadné úpravy), ale tato možnost byla nakonec kvůli různým problémům z finální verze odstraněna. Instalované pluginy byly totiž rovnou automaticky aktivovány (což se mnoha uživatelům nelíbilo) a stejně pak musela být ručně obnovena stránka, aby se vůbec zobrazilo jejich nastavení.

Zajímavý obsah nalezený na internetu můžete snadno sdílet prostřednictvím modernizovaného nástroje Kliknout a publikovat (Press This). Jde vlastně o jednoduchou aplikaci, kterou si můžete uložit do svého mobilního zařízení nebo jako oblíbenou záložku v internetovém prohlížeči. Možnost sdílení obsahu je tedy snadno dostupná, kdy na počítači stačí pouze navštívit příslušnou stránku se zajímavým obsahem a během chvilky tak vytvořit krátký příspěvek na svém webu. Na mobilním zařízení pak pouze vložíte příslušný odkaz a WordPress automaticky získá a připraví informace, které chcete dále šířit, tedy např. upozornit čtenáře na nejnovější zprávy, sdílet videa z YouTube, novinky z Twitteru nebo obrázky z Instagramu. Prostě sdílet obsah, který máte rádi a chcete o něm informovat uživatele, které to zajímá. A jen tak mimochodem, používáte to někdo? :-)

WordPress 4.2: Kliknout a publikovat (Press This)

Náhled sdíleného mediálního obsahu se už od WordPressu 4.0 automaticky zobrazuje přímo ve vizuálním editoru, a to okamžitě, jakmile tam vložíte získanou URL adresu. WordPress 4.2 rozšiřuje nabídku o další oblíbené externí služby, takže můžete snadno podpořit financování kampaní (Kickstarter) nebo upozornit na zajímavé příspěvky (Tumblr). Prohlédnete si tak aktuální náhled přímo v editoru, a to ještě dříve než bude příspěvek publikován. Nevím, do jaké míry jsou tyto služby u nás rozšířené, ale uvádět to jako jednu z hlavních novinek je podle mě trochu nadnesené.

WordPress 4.2: Sdílení obsahu z Tumblr

Další nová funkce pomůže trochu ulehčit a zpříjemnit práci s šablonami. Z jednoho místa tak můžete už nejen upravovat aktuální vzhled webu, ale i zcela změnit šablonu a prostřednictvím náhledu si vyzkoušet její možnosti, a to ještě předtím než se ji třeba rozhodnete na webu aktivovat.

WordPress 4.2: Snadná změna instalované šablony

Mimochodem, všimli jste si, že se v nové verzi nepatrně změnily barvy v administraci, aby kontrast odpovídal standardům? A také ikonky zobrazující průběh různých akcí budou lépe zobrazovány a veškeré informační zprávy bude možné zavřít pomocí klasického křížku (podrobnosti). A to je asi tak všechno. Nový WordPress 4.2 samozřejmě opravuje i mnoho dalších problémů a přináší drobná vylepšení, ale na první pohled si jich asi ani nevšimnete (kompletní přehled naleznete zde).

Pro vývojáře přináší WordPress 4.2 také některé zajímavé novinky:

  • Pomocí funkce wp.a11y.speak() můžete snadno zobrazovat informace v rámci JavaScriptu i pro nevidomé uživatele, kteří musí používat speciální software (screen reader).
  • WP_Query() se dočkala dalšího vylepšení, a to když používáte složitější dotazy s parametry ordeby a meta_query.
  • Modernizací prošlo i API pro TinyMCE, které bude umožňovat lepší práci s vizuálním editorem.
  • A pozor na rozdělování sdílených položek taxonomií (tedy i rubrik či štítků) se stejným názvem, ke kterému dojde v rámci aktualizace. Pokud jste třeba pomocí vlastní funkce ukládali ID položek taxonomií do uživatelských polí nebo vlastních tabulek, tak můžete mít docela problém.
  • V rámci úprav funkce comments_popup_link(), která bude nově zobrazovat také informace pro nevidomé uživatele, došlo i k implementaci rozdílných plurálů, takže pokud budou autoři šablon používat defaultní parametry, tak se snad konečně dočkáme správného skloňování počtu komentářů v češtině.
  • Aktualizovány byly také některé externí knihovny, např. jQuery 1.11.2 (původně 1.11.1), jQuery UI to 1.11.4 (původně 1.11.2), hoverIntent to 1.8.1 (původně r7), MediaElement 2.16.4 (původně 2.16.2) a TinyMCE 4.1.9 (původně 4.1.7). Nešlo o žádné zásadní změny, ale spíše drobné opravné verze.

A co čeština pro WordPress 4.2? Postupně se na lokalizaci pracuje a některé části už jsou přeloženy, takže to snad nebude tentokrát moc dlouho trvat. Rozhodně ale můžete zatím bez obav aktualizovat přímo na nejnovější anglickou verzi, protože naprostá většina informací zůstane zachována v češtině.

A co se chystá pro WordPress 4.3? Asi budeme (už poněkolikáté) doufat, že by mohlo jít hromadně instalovat pluginy v rámci jedné administrační stránky. Integraci nového WP API v příští verzi zatím moc nevěřím (stále se na něm intenzivně pracuje), ale možná se dočkáme správy menu přímo v aktuálních možnostech nastavení (Customizer). Ale uvidíme, zatím ještě není známo mnoho podrobností, pouze lze předběžně očekávat, že se nová verze objeví patrně během srpna 2015.

Pokud máte s novou verzí WordPressu 4.2 nějaký problém, tak ho neváhejte nahlásit v místním fóru. A jak se vám líbí?

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

9 thoughts on “WordPress 4.2 “Powell””

  1. Po aktualizaci na WP 4.1.2 >> 4.2 … když chci otevřít stránku s pluginy, otevře se pop-up se zadáním hesla na FTP (jako při aktualizaci pluginu), ale po zadání hesla mě to vyhodí na home page webu.

    Jsou tam 2 pluginy na aktualizaci, ale nelze stránku s pluginy otevřít přímo, musím otevřít přes aktualizace. To je schválně, nebo nějaký bug?

  2. Edit: … i po aktualizaci starších pluginů, stále vyskakuje pop-up se zadáním FTP a nelze otevřít stránku s pluginy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *