WordPress 4.6 “Pepper”

Podle plánu dnes oficiálně vyšel nový WordPress 4.6 “Pepper”. Na první pohled se hlavně nelekejte drobné změny písma, problém tentokrát není mezi klávesnicí a židlí, ale změnil se základní font.

Hned na úvod si jako obvykle připomeneme slavnou hudební legendu, podle které je nová verze tradičně pojmenována, tentokrát je to významný americký jazzový saxofonista a hudební skladatel Pepper Adams.

WordPress 4.6 nepřináší (snad kromě očividné změny písma) žádné zásadní změny, ale spíše postupně optimalizuje existující funkce a opravuje různé chyby. Ať už se to někomu líbí nebo ne, asi můžeme nové verze přestat podrobně sledovat, protože bude postupně docházet k nenápadné pravidelné aktualizaci jako je tomu třeba u prohlížečů. Ale není to nic negativního a doba se mění, uživatelé budou prostě stále používat oblíbený WordPress a jen vývojáři budou muset pravidelně sledovat aktuální změny.

Základní představu opět nejlépe získáte po shlédnutí úvodního prezentačního videa, kam se i tentokrát podařilo doplnit české titulky.


A co bude nového pro uživatele? Kompletní přehled novinek naleznete přímo v dokumentaci (anglicky), nejdůležitější změny si stručně představíme.

Asi “nejviditelnější” bude změna písma, kdy byl původní font Open Sans (načítaný přímo z Google, implementován v rámci změny administrace ve WordPressu 3.8) nahrazen obecnými fonty na základě použitého operačního systému. Na každém zařízení tak sice může administrace vypadat trochu jinak, ale rozdíly jsou opravdu jen nepatrné. Na druhou stranu přináší tento krok spíše výhody, takže nemusíme zbytečně načítat další externí službu a font se přizpůsobí použitému zařízení, čímž dojde ke sjednocení vzhledu různých aplikací.

WordPress 4.6: Změna písma (Open Sans)

Dalším tahákem by měly být rychlejší a uživatelsky přívětivější instalace, aktivace a mazání pluginů a šablon. Základ byl položen už ve WordPressu 4.2, ale nakonec zůstalo pouze u aktualizací pluginů, zatímco nyní můžeme tuto funkci využívat konečně všude (i na stránce určené pro importovací nástroje). Trochu zmatené mi to sice přijde u hromadné instalace pluginů, kdy se ani nedozvím, že došlo u nějakého pluginu k chybě nebo už vše proběhlo, ale obecně nelze mít žádné námitky. Nemusíte se znovu vracet na stránku s přehledem pluginů, jakmile budete chtít nějaký instalovat a vše se bude nově odehrávat přehledně na jedné stránce a bez dalšího klikání.

Nově je také v rámci vizuálního editoru kontrolována správnost odkazů, podrobnosti najdete v příslušném článku.

WordPress 4.6: Označení nesprávného odkazu (2)

Problematické skloňování počtu komentářů už by mělo být po mnoha letech také minulostí.

Důsledek funkce comments_popup_link() v šabloně Twenty Fourten.

Pokud z nějakého důvodu ztratíte internetové připojení, tak byste neměli v žádném případě přijít o rozepsaný obsah, protože bude ukládán v rámci paměti prohlížeče.

A hlavní novinky pro vývojáře? Sice budou zmíněny jen některé, ale průběžně dochází k mnoha drobným vylepšením.

 • WordPress 4.6 nově podporuje W3C specifikaci pro použití speciálních hodnot HTML elementu link, konkrétně dns-prefetch, preconnect, prefetch a prerender. Obecně pak tato funkce slouží k předběžnému načítání stránky (podrobnosti).
 • K dalšímu zrychlení načítání může přispět nová knihovna Requests, která nahrazuje dosavadní zastaralé HTTP API. Hlavním důvodem je možnost provádění více požadavků najednou (podrobnosti).
 • Nové třídy se nám začínají množit jako houby po dešti, přivítat můžeme např. WP_Term_Query a WP_Post_Type (či WP_Network_Query a WP_Site_Query pro síť webů).
 • Registrace uživatelských dat (postmeta) pomocí funkce register_meta() byla doplněna o mnoho nových možností určených pro vývojáře a už zbývá jen to, aby to začali používat (např. pro REST API).
 • Aktualizace externích knihoven (podrobnosti): Backbone 1.3.3 (původně 1.2.3), TinyMCE 4.4.1 (původně 4.3.10), MediaElement.js 2.22.0 (původně 2.18.1), Masonry 3.3.2 (původně 3.1.4) či imagesLoaded 3.2.0 (původně 3.1.4).

Čeština pro WordPress 4.6 byla oficiálně vydána současně s anglickou verzí, i když není 100% kompletní. Do překladu se můžete samozřejmě také zapojit, nové nápady jsou určitě vítány.

Osobně doporučuji spíše počkat s aktualizací na první opravnou verzi (tedy 4.6.1), zejména pokud používáte placenou šablonu nebo mnoho různých pluginů. Pokud došlo po aktualizaci na WordPress 4.6 k nějakému problému, tak ho neváhejte nahlásit v místním fóru. A co si o nové verzi myslíte?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

9 thoughts on “WordPress 4.6 “Pepper””

 1. Spustil jsem aktualizaci WP 4.6.
  Výsledkem je:
  Operace se nezdařila.
  Nepodařilo se zkopírovat soubor /wp-includes/functions.php.
  Následkem je “prázdná stránka”. Web nefunguje.

 2. @josef: Stáhněte si instalační balíček a nakopírujte soubory na FTP ručně. Občas se něco podobného stane, většinou má konkrétní soubor nějaký problém s oprávněním (důvody mohou být různé) nebo doběhl nějaký časový limit (restrikce hostingu).

 3. Učinil jsem, nyní vše v pořádku.
  Je to web na localhost, chyba byla určitě v oprávnění adresářů.
  Díky.

 4. Hezký den,
  je možné ve WordPressu deaktivovat funkci, která převádí vložený odkaz vedoucí na obrazový soubor a místo něj vkládá přímo samotný obrázek? Začalo to až při přechodu na nejnovější verzi. Díky za radu.

 5. Dobrý den, po aktualizaci wordpressu na verzi 4.6 se mi u plung-inů zobrazuje následující:
  Fatal error: Call to undefined method Requests_Response::is_redirect() in /data/web/virtuals/101740/virtual/www/wp-includes/class-requests.php on line 685
  Nedostanu se na žádný plungin.
  Podle výsledků z google na dané téma jsem nepochopil jak problém opravit. Lze opravit problém bez obnovy ze zálohy? Děkuji za radu

 6. @Jakub: Některý z používaných pluginů (nebo šablona) používá starší verzi knihovny Requests, která byla implementována do WordPress 4.6. Budete muset natvrdo (ručně) deaktivovat pluginy či změnit šablonu.

 7. @Dugi: Jedná se o opravu funkce, která umožňuje vkládat obsah z ostatních stran. Někdy se stávalo, že se místo obsahu zobrazil pouze obsah.
  Tak že jedině zkopírovat odkaz na obrázek a vytvořit z nějaké části textu odkaz.

 8. @Petr: Díky, škoda, že to nejde deaktivovat. Na konci každého článku mám odkazy na použité fotky, takže teď musím ty odkazy vkládat přes HTML okno a v něm udělat odkaz, protože jakmile se přepnu na normální zobrazení, je tam místo odkazu obrázek. Je to sice komplikace, ale co se dá dělat. Třeba časem přibude možnost, jak to vypnout, díky za info.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *