WordPress 3.8 “Parker”

Po necelých dvou měsících (!) dnes vychází nový WordPress 3.8 a přináší tentokrát zajímavé novinky zejména pro uživatele. Kromě nové šablony Twenty Fourteen proběhly také výrazné změny administrace a některých souvisejících funkcí.

WordPress 3.8 je pojmenovaný podle amerického jazzového saxofonisty a skladatele (Charlie Parker alias “Bird”). Samotný vývoj WordPressu 3.8 probíhal současně s WordPressem 3.7, takže se během posledního měsíce už pouze dokončovaly různé drobnosti. Každá nová funkce musí být nově podle nepsaných pravidel nejdříve připravena v podobě speciálního pluginu (můžete si prohlédnout přehled toho, co se chystá do budoucna), ale pouze některé (pořádně vyzkoušené) se stanou přímou součástí WordPressu.

WordPress 3.8 - Redesign administrace

K největší změně došlo zejména u vzhledu administrace. Sice neproběhly žádné úpravy v rozvržení jednotlivých prvků, ale každý si rozdílu určitě všimne hned na první pohled :-) Stručně řečeno, všechno najdete tam, kde to bylo minule, ale trochu jinak to vypadá. Osobně se mi nová podoba moc líbí a dobře se s ní pracuje (vhodné písmo, výrazný kontrast). Každý uživatel má na výběr dokonce z celkem 8 různých barevných schémat (najdete je v nastavení profilu), takže bude spokojen snad opravdu každý. Jen připomínám, že o plánovaných změnách jsme psali už počátkem roku.

WordPress 3.8 - Barevné schéma administrace

V souvislosti se změnou designu administrace došlo i k úpravám Nástěnky, zejména hlavní sekce s aktuálním přehledem, kterou doplnila nová sekce s posledními aktivitami provedenými na webu. Dále byl částečně přepracován i způsob práce s widgety, takže si můžete ušetřit zdlouhavé “tahání” widgetů pomocí myši přes celou administrační stránku. Stránka s přehledem šablon (a jejich instalací) byla také zcela přepracována. Celá administrace by se měla automaticky přizpůsobovat použitému zařízení (responsive design), takže může bez problémů fungovat jak na iPadu, tak na obrovském monitoru.

A samozřejmě přichází i nová šablona Twenty Fourteen pro rok 2014. Obsahuje dva postranní panely (levý a pravý), sekci pro zápatí, dvě oblasti pro vložení navigačního menu a speciální šablony stránek (přehled všech autorů webu a široká varianta bez postranního panelu). Samozřejmostí je podpora různých formátů příspěvků, možnost nastavení pozadí a další funkce. Důležitý je také nový slider (stále zvažujeme jak nejlépe přeložit), který zvýrazňuje doporučované příspěvky (můžete je označit pomocí speciálního štítku). A pokud se někomu nelíbí slider, tak může použít klasické zvýrazněné dlaždice (grid). Rozhodně doporučujeme novou šablonu alespoň vyzkoušet.

WordPress 3.8 - Twenty Fourteen

Pro vývojáře toho tentokrát bohužel moc nezbylo, ale opraveno bylo mnoho chyb a došlo i k různým drobným vylepšením (a aktualizacím některých externích knihoven). Ale jinak asi nic zásadního. Nějaké důležitější změny v rámci API a architektury by měly proběhnout ve WordPressu 3.9, ale zatím není známo moc podrobností.

Ještě ani nevyšla čeština pro WordPress 3.7 a už tu máme novou verzi 3.8. Na češtině se ale naštěstí už pracuje. Překlady se bohužel z naší strany stále zpožďují, takže musíme rychle vymyslet, co bude dál, abychom tomu do budoucna zabránili (viz i plánované setkání v Jičíně). Řešením by mohli být noví kvalitní překladatelé (během posledních let nás dva opustili), takže to neváhejte zkusit přímo v GlotPressu. Během zítřka (či víkendu) bude zveřejněn oficiální a kompletní překlad šablony Twenty Fourteen. A zbytek bude snad v dohledné době následovat. Rozhodně se ale nemusíte bát aktualizovat na anglickou verzi, stávající čeština zůstane zachována, možná pouze občas narazíte v administraci na nějaký anglický výraz (většinou na nepříliš frekventovaných stránkách).

A jak se vám nový WordPress 3.8 líbí?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

36 thoughts on “WordPress 3.8 “Parker””

 1. Zdravím, asi budu kupovat šablonu z webu, na který tu odkazujete, themeforest. Máte s nimi nějaké zkušenosti? Jde mi hlavně o podporu, nerad bych dal 50 dolarů za šablonu, které řekněme za rok skončí podpora. Díky.

 2. Já jsem na Themeforest pár šablon koupil. U většiny z nich je podpora v cajku a pravidelné aktualizace také.

 3. Jelikož jsme na stránkách Čeština pro WordPress, tak překládám:
  “v cajku” = “v pořádku, patří k věci”; z německého das Zeug – nářadí, věci, harampádí.

 4. v tom prekladu na ktery se zde odkazuje, mate chyby – a to docela velke. kde se muzu pripojit a opravit vam to?

 5. Připojíš se tak ze si to otevřeš, přihlásíš se pod přihlašovacím jménem a heslem co máš na wordpress.org a upravíš to

 6. u některých vyrazu je nutno pochopit kontext – tim smeruju k tomu, jestli nekde existuje panel prekladatelu do CJ, abych to s vámi mohl konzultovat? On totiž ne každý originál lze překládat tak, jak je vidět, ale musí pasovat do vazby s příslušnou frází v AJ…

 7. Petr: Kvalita šablon je různá. Themeforest je pouze tržiště a nabízí šablony různých autorů. Někteří mají výbornou podporu a řeší problémy, další to bohužel vcelku ignorují. Setkal jsem se s velmi kvalitními šablonami, ale bohužel také s docela problematickými. Záleží trochu na konkrétním výběru, dívejte se na hodnocení uživatelů a počet kupujících, i když nově mají myslím různé kontrolní mechanismy, aby nekvalitní šablony vůbec neprošly. Často jsou pak šablony zbytečně složité a je těžké přejít na nějakou jinou šablonu, protože se do příspěvků vkládá např. mnoho různých zkrácených zápisů (shortcode).

  Michal Janata: Schvalování už konečně začalo, dostali jsme se o pár procent dále, bohužel se dost věcí musí ještě hodně upravovat.

  roman: Přesně tak, překlad není jednoduchý, každý přeložený řetězec musí respektovat stávající české názvosloví, svůj kontext a základní pravidla českého pravopisu. Ale každá snaha se cení. Diskutovat můžeme např. v našem fóru, založte si tam nějaké vlákno, když budete mít něco nejasného a můžeme to tam pořádně probrat. Díky!

  P.S. Doufám, že chyby jsou pouze u navržených (zatím neschválených) překladů (žluté podbarvení) a zelené řetězce jsou v pořádku?

 8. Díky. Ještě dotaz, jak to je u nich u té regulérní licence? Moc tomu nerozumím. Já tu šablonu chci pro sebe, mohu ji použít je na jednom webu nebo na dvou svých webech?

 9. Petr: Zakoupenou šablonu můžete použít na jednom webu. Pro každý další web si musíte zakoupit novou licenci. Podobné téma jsme řešili ve fóru, kde můžeme případně pokračovat…

  Mimochodem, čeština už se konečně blíží :-) Z přeložených 78 % jsme se dostali na 84 % (Twenty Fourteen a frontend už je dokonce 100 %) a ještě pár změn a pustíme ji do světa. Něco bude sice zatím chybět, ale toho si nikdo moc nevšimne, hlavně chceme vyzkoušet české automatické aktualizace, až vyjde opravná verze 3.8.1.

 10. Už se těším až to konečně bude :) jinak ještě bych měl dotaz k Network Admin jak to s tím je a jestli to máme taky překládat.

 11. Michal: Čeština pro WordPress 3.8 už je konečně venku :-) Sice ještě něco chybí, ale běžný uživatel si toho moc nevšimne a další aktualizace už bude za necelý týden společně s 3.8.1. Network Admin je administrace pro správce sítě webů (Multisite), což zase není tolik využívaná funkce. Ale dostaneme se na ni ihned po dokončení běžné administrace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *