WordPress 3.8 “Parker”

Po necelých dvou měsících (!) dnes vychází nový WordPress 3.8 a přináší tentokrát zajímavé novinky zejména pro uživatele. Kromě nové šablony Twenty Fourteen proběhly také výrazné změny administrace a některých souvisejících funkcí.

WordPress 3.8 je pojmenovaný podle amerického jazzového saxofonisty a skladatele (Charlie Parker alias “Bird”). Samotný vývoj WordPressu 3.8 probíhal současně s WordPressem 3.7, takže se během posledního měsíce už pouze dokončovaly různé drobnosti. Každá nová funkce musí být nově podle nepsaných pravidel nejdříve připravena v podobě speciálního pluginu (můžete si prohlédnout přehled toho, co se chystá do budoucna), ale pouze některé (pořádně vyzkoušené) se stanou přímou součástí WordPressu.

WordPress 3.8 - Redesign administrace

K největší změně došlo zejména u vzhledu administrace. Sice neproběhly žádné úpravy v rozvržení jednotlivých prvků, ale každý si rozdílu určitě všimne hned na první pohled :-) Stručně řečeno, všechno najdete tam, kde to bylo minule, ale trochu jinak to vypadá. Osobně se mi nová podoba moc líbí a dobře se s ní pracuje (vhodné písmo, výrazný kontrast). Každý uživatel má na výběr dokonce z celkem 8 různých barevných schémat (najdete je v nastavení profilu), takže bude spokojen snad opravdu každý. Jen připomínám, že o plánovaných změnách jsme psali už počátkem roku.

WordPress 3.8 - Barevné schéma administrace

V souvislosti se změnou designu administrace došlo i k úpravám Nástěnky, zejména hlavní sekce s aktuálním přehledem, kterou doplnila nová sekce s posledními aktivitami provedenými na webu. Dále byl částečně přepracován i způsob práce s widgety, takže si můžete ušetřit zdlouhavé “tahání” widgetů pomocí myši přes celou administrační stránku. Stránka s přehledem šablon (a jejich instalací) byla také zcela přepracována. Celá administrace by se měla automaticky přizpůsobovat použitému zařízení (responsive design), takže může bez problémů fungovat jak na iPadu, tak na obrovském monitoru.

A samozřejmě přichází i nová šablona Twenty Fourteen pro rok 2014. Obsahuje dva postranní panely (levý a pravý), sekci pro zápatí, dvě oblasti pro vložení navigačního menu a speciální šablony stránek (přehled všech autorů webu a široká varianta bez postranního panelu). Samozřejmostí je podpora různých formátů příspěvků, možnost nastavení pozadí a další funkce. Důležitý je také nový slider (stále zvažujeme jak nejlépe přeložit), který zvýrazňuje doporučované příspěvky (můžete je označit pomocí speciálního štítku). A pokud se někomu nelíbí slider, tak může použít klasické zvýrazněné dlaždice (grid). Rozhodně doporučujeme novou šablonu alespoň vyzkoušet.

WordPress 3.8 - Twenty Fourteen

Pro vývojáře toho tentokrát bohužel moc nezbylo, ale opraveno bylo mnoho chyb a došlo i k různým drobným vylepšením (a aktualizacím některých externích knihoven). Ale jinak asi nic zásadního. Nějaké důležitější změny v rámci API a architektury by měly proběhnout ve WordPressu 3.9, ale zatím není známo moc podrobností.

Ještě ani nevyšla čeština pro WordPress 3.7 a už tu máme novou verzi 3.8. Na češtině se ale naštěstí už pracuje. Překlady se bohužel z naší strany stále zpožďují, takže musíme rychle vymyslet, co bude dál, abychom tomu do budoucna zabránili (viz i plánované setkání v Jičíně). Řešením by mohli být noví kvalitní překladatelé (během posledních let nás dva opustili), takže to neváhejte zkusit přímo v GlotPressu. Během zítřka (či víkendu) bude zveřejněn oficiální a kompletní překlad šablony Twenty Fourteen. A zbytek bude snad v dohledné době následovat. Rozhodně se ale nemusíte bát aktualizovat na anglickou verzi, stávající čeština zůstane zachována, možná pouze občas narazíte v administraci na nějaký anglický výraz (většinou na nepříliš frekventovaných stránkách).

A jak se vám nový WordPress 3.8 líbí?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

36 thoughts on “WordPress 3.8 “Parker””

 1. no, v prvni chvili sok, pak vcelku pozitivni dojem :D ale je fakt, ze nezkoumam do hloubky vyvojarske finty, ale zajima me hlavne vzhled. a zatim, na prvni nastrel, se mi sablona 2014 zda u me nepouzitelna…

 2. Jak říká kolega, šok. Ale nakonec to vypadá super, jen je potřeba si chvíli zvykat (po těch letech). Nová šablona je super.

 3. Pokud si nainstaluji a zkusím v administraci náhled šablona Twenty Fourteen nezobrazujese mi tak jak je v originále, i když měním nastavení v levím sloupci, kde může být problém? A dále články co se mi načtou na indexu jsou celé, aniž by byly jen úvodní části článku s náhledovým obrázkem, jak bych toto pořešil? Děkuji

 4. Tak čeština pro novou výchozí šablonu Twenty Fourteen je k dispozici ke stažení zatím zde. Stane se součástí kompletní lokalizace WordPressu 3.8, na které se průběžně pracuje. Případné chyby či problémy nám prosím neváhejte napsat, díky!

 5. Stihne se to udělat do vánoc jako dáreček :-) něco jsem už přeložil a zatím to tam čeká na schválení, stejně jako další 310 věcí, myslíte že se to zvládne. Jinak už se mi nainstalovat 3.8.1-Alfa verze, takže do vánoc nás možná čeká ještě jeden update. :-)

 6. Michal Janata: Tak to nevím, začínám nějak najíždět na vánoční provoz :-) Ale během posledních 2 dnů došlo docela k velkému pokroku. Kromě šablony Twenty Fourteen byla kompletně (100 %) dokončena frontendová část. Teď nás čeká ještě administrační část, kde toho chybí sice dost, ale nemusí tam být zase přeložené všechno (hlavně to, co je opravdu vidět). Do konce roku bych chtěl ale češtinu určitě vydat! Proč to jde tak pomalu se pokusím vysvětlit právě v Jičíně (aneb dodržování terminologie, gramatika a stavba věty, kontext).

 7. Po poslední aktualizaci mi nefunguje upload fotek přímo v knihovně médií.

  Zkoušel jsem i browser uploader, ale bez úspěchu. Záznam o nahrání se provede, ale fotka nikde není ani na FTP.

  Když nahrávám fotky přímo přes článek, tak je vše OK. Neví někdo, kde by mohl být problém? Jsem jediný?

 8. @Srpenec
  Ahoj,
  multi-file uploader mi také nefunguje, když přepnu na browser’s built-in file uploader tak to jede.

 9. Od update 2.5 jsem byl totálně zhrozen, ale teď to s novým adminem začalo docela dávat smysl. Poslední dobou si ale říkám, kde jsem tu a onu funkci již viděl či “kde to vyhrabali?” :D
  Pokud se ptáte na šablonu, tak jsem nikdy moc kladně nehodnotil defaultní šablony – možná mám nějaký zvrácený smysl pro design ;)

 10. Tak se na to koukám….a není to opravdu nic moc. Chtělo by to dodělat tu oficiální :-)

 11. Srpenec: Nemůže to způsobovat nějaký plugin? Pokud to funguje na jednom místě, tak by to mělo fungovat i na druhém.

  Lukáš: A to pouze na stránce Knihovny médií? Jinde (u příspěvku) nahrávání funguje? Jaký prohlížeč používáte a zkoušel jste nějaký jiný?

  Petr, N3S4: Pro zájemce nechávám odkaz zveřejněný, zkoušel jsem to už před dvěma týdny, ale bohužel byla čeština vytvářena pro nedokončenou verzi WordPressu, takže tam stejně zůstalo dost anglických vět a kvalita bohužel není moc dobrá (trochu jsem doufal, že půjdou některé části převzít). Také bych to uměl za jeden den zběžně přeložit s pomocí slovníku. Podle mě je v tomto případě zatím stále lepší anglická verze 3.8 :-)

  Michal Janata: Myslím, že to vypadá vcelku dobře, objevilo se několik lidí, kteří nás kontaktovali s nabídkou pomoci (a evidentně tuší, o co v překladu jde), tak uvidíme. Od zítřka začnu procházet navržené překlady a doplním vlastní práci…

 12. Separatista: Zkoušel jsem to ve 4 nejznámějších prohlížečích a pořád to nefunguje. Mám nainstalované tyto pluginy: Zpravodaje Wysija, Page Security by Contexture, Google XML Sitemaps, Contact Form 7, Better Delete Revision a AddThis Social Bookmarking Widget.

  Vše aktuální verze. Nahrávání začalo blbnout s poslední verzí WP. Když deaktivuji všechny pluginy, tak problém stále trvá.

 13. Jako občas tam jsou opravdu nesmyslné překlady, které nedávají vůbec smysl. Už jsem něco od nich převzal a trochu poupravil. Už se těším až bude čeština hotová :-)

 14. Srpenec: Tak to je zajímavé, jaký používáte hosting? Mohl bych to vyzkoušet? Pošlete prosím přihlašovací údaje na email pavelevap@separatista.net. Žádná podobná chyba myslím nebyla zatím u nového WordPressu hlášena. Ještě by to mohla dělat šablona, takže bych zkusil na chvíli deaktivovat všechny pluginy a nasadit výchozí Twenty Fourteen. Pokud tam problém stále bude, tak to bude chyba WordPressu nebo nějaký problém u hostingu (ale je divné, proč to nejde jen na jednom místě). Naposledy to šlo na verzi 3.7.1 nebo na nějaké starší verzi?

 15. Zdravím, když bych se chtěl připojit k překladatelům WordPressu, co bych pro to měl udělat? Rád bych něčím příspěl… Kdyžtak kontakt na mě mailem :)

  Zdravím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *