WordPress 3.9 “Smith”

Po přibližně 4 měsících dnes vychází nový WordPress 3.9 a přináší mnoho drobných (ale příjemných) změn pro uživatele. Nečeká nás tedy žádná radikální změna jako u minulého WordPressu 3.8, pouze si na některých místech možná všimnete, že něco funguje trochu lépe a snadněji (a je to vlastně docela šikovně navrženo). Podobné aktualizace mají uživatelé obvykle nejraději :-)

WordPress 3.9 “Smith” je pojmenovaný podle jazzového muzikanta, amerického hráče na varhany (Jimmy Smith). Nejdůležitější novinky si můžete prohlédnout v následujícím povedeném videoklipu.

Stručně si ale projdeme alespoň některé novinky. Vizuální editor TinyMCE byl aktualizován na novou verzi 4.0.x, takže je tu vcelku vysoká pravděpodobnost, že některé pluginy (či šablony), které využívaly vlastních ikonek nebo jinak upravovaly vzhled a nastavení vizuálního editoru, nemusí správně fungovat. Nechci vyvolávat už předem paniku, ale před samotnou aktualizací bych rozhodně doporučil raději prověřit a zkontrolovat kompatibilitu pluginů (či šablon) s novou verzí WordPressu 3.9.

Pokrok už asi nikdo nezastaví, ale naštěstí má i mnoho výhod. Aktualizovaný vizuální editor je rychlejší a podporuje i mobilní zařízení a pravidla přístupnosti webu. Kopírovaný text z různých programů do něj můžete vkládat, aniž byste se museli složitě zabývat změnou formátování a zvládne dokonce i Microsoft Word, a to i bez speciální ikonky (v nové verzi ji už nenajdete).

Přímo v editoru se rovnou dostanete k pokročilejším nástrojům (např. ořezávání či otáčení), takže je možné upravovat obrázky přímo během práce v editoru. Můžete tak třeba změnit velikost obrázku (tažením kurzoru myši), abyste ho mohli vhodně přizpůsobit požadovanému vzhledu celé stránky.

Nahrávání obrázků bylo zase trochu zjednodušeno. Stačí už pouze najít soubory s obrázky na počítači a pomocí kurzoru myši je snadno přetáhnout přímo do editoru.

WordPress 3.9 - Nahrávání souborů

Nové náhledy galerií přímo v editoru. Galerie jsou v editoru názorně zobrazovány tak, jak budou opravdu vypadat až bude příspěvek publikován na webu. Vypadá to moc dobře a vše funguje bez sebemenších problémů.

WordPress 3.9 - Aktuální náhled galerie

Z obrázků můžete skládat vlastní galerie, ale pro audio a video soubory zatím nebyla žádná podobná funkce dostupná. Nyní už z nich ale můžete vytvářet různé seznamy, které budou na webu přehledně zobrazovány.

Widgety můžete nově snadno ovládat (přidávat, přesunovat) přímo prostřednictvím nástroje pro přizpůsobení šablony (menu Vzhled – Přizpůsobit). Takže si můžete s widgety pohrát nejen na příslušné administrační stránce, ale třeba i v rámci aktuálního náhledu, aniž by se změny ihned projevily přímo na webu. Nově také můžete na tomto místě nastavovat (a současně prohlížet) obrázky pro záhlaví.

Přehled instalovaných šablon byl přepracován ve WordPressu 3.8 a nyní se dostala na řadu i stránka s instalací šablon. Asi není potřeba k tomu něco dodávat, osobně jsem tam žádné nedostatky nepociťoval, ale vypadá to dobře, je to rychlé a funguje to, takže proč ne.

WordPress 3.9 - Instalace šablon

Pro vývojáře šablon a pluginů je důležitých zejména několik novinek (podrobnosti):

 • Zdrojové soubory pluginu mohou být umístěny i jinde než v adresáři wp-content/plugins (tzv. symlink).
 • Podpora HTML5 pro galerie a titulky obrázků (captions).
 • Aktualizace mnoha externích knihoven.
 • Doplněna byla poměrně rozsáhlá dokumentace přímo do zdrojového kódu WordPressu.
 • PHP 5.4.x přestává nadále rozvíjet standardní mysql_* funkce pro přístup k MySQL databázím, takže do WordPressu přibyla nová databázová vrstva, která podporuje PHP knihovnu mysqli.
 • Objevily se některé nové funkce, např. doing_action() a doing_filter() nebo has_image_size() a remove_image_size(). Význam je víceméně zřejmý už z jejich názvu, další podrobnosti lze snadno dohledat.
 • Pluginy a šablony mohou nově ořezávat obrázky nejen z určitého okraje, ale i podle konkrétního místa na obrázku. Nemělo by tak už docházet k problémům, kdy je na oříznuté fotce vidět v horní části modrá obloha, ale důležité osoby už jsou nepěkně oříznuty.

A ještě oficiální oznámení zveřejněné na sociálních sítích, můžete ho poslat dál.

Na češtině pro WordPress 3.9 už se průběžně pracuje, ale opět se nemusíte zatím bát aktualizovat na anglickou verzi. Jakmile bude čeština dostupná, tak se automaticky přihlásí o pozornost. Konečně se nám také podařilo odstranit Akismet z hlavních lokalizačních souborů, takže pokud ho nepoužíváte, tak by měl být celý web zase o trochu rychlejší (a spotřebovat o něco méně paměti). Zatím alespoň malá ukázka v podobě obrázku z rozpracované české verze.

WordPress 3.9 - Ukázka české verze

A co nás čeká ve WordPressu 4.0? Zatím to vypadá, že vyjde bez velkých fanfár už někdy během srpna a nepřinese nic moc převratného (jako tomu bylo např. u WordPressu 3.0). Mezi hlavní novinky by měla patřit přepracovaná nápověda a zejména možnost úprav přímo z webu (frontend), tedy už nikoli pouze z administrace. Ale uvidíme…

A jak se vám nový WordPress 3.9 líbí? Jaká funkce se nejvíce povedla? Zatím tam nevidím žádnou kontroverzní změnu, která by mohla někomu vadit, ale to uvidíme asi až v komentářích :-)

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

12 komentářů u „WordPress 3.9 “Smith”“

 1. V posledních pár dnech proběhla opravdu aktualizační smšrť > 3.8.2. > 3.8.3 a najednou 3.9 … z jakého důvodu ta 9? Snad to číslování nebude jako u Chromu…
  Každopádně díky za ně, je vidět, že se vývojáři snaží.

 2. @LuCaCZ: vývoj hlavní nové verze 3.9 si žije svým vlastním životem. 3.8.x jsou bezpečnostní aktualizace, prostě se to tak sešlo že se objevilo hodně bezpečnostních chyb, které se opravují rychleji a vychází nezávisle na hlavní verzi …

 3. LuCaCZ: Je to přesně tak, jak píše Michal Zobec. Ve WordPressu 3.8.2 byly opraveny zejména některé bezpečnostní chyby. Bohužel se zjistilo, že tyto opravy rozbily některé standardní funkce, takže vzápětí vyšel WordPress 3.8.3, který je opravoval. A nyní tu máme shodou okolností “velkou” verzi v podobě WordPressu 3.9, který také obsahuje všechny opravy starších verzí, ale hlavně přináší nové funkce a zásadnější úpravy.

 4. Díky za článek, zrovna jsem aktualizoval a slídil, co převratnýho přijde v 4.0… tak jsem teď trochu smutnej :( :D

 5. Radost mi verze 3.9 zatím neudělala. Stalo se to, na co jste upozorňoval. Nová verze textového editoru nepodporuje odkazy ‘onclick’, jimiž jsem otevíral nová, velikostí daná okna windows. Textový editor nejspíš ulehčí mnohým práci, mě ji přidělal…

 6. Mno… po přechodu na novou verzi neodchází z webu emaily, ani se nedá registrovat, neb nedorazí email s heslem … tudíž, taky práce navíc někoho sehnat kdo to rozchodí :(

 7. Dobrý den,
  jako přihlášenému uživateli mi nejde ani založit téma, ani komentovat zdejší příspěvky? … poradíte někdo ? :D

 8. halada: Takže jsou “onclick” odkazy při uložení automaticky odebrány? Nešlo by to řešit pomocí nějaké vlastní funkce (např. zkráceného zápisu)?

  Russl: Nakonec vyřešeno zde, s novým WordPressem 3.9 to ale nesouviselo :-)

  Cenek Havelka: Zmiňované téma spadlo do spamu (Akismet), odkud bylo dnes vytaženo. Pokud se to bude opakovat, projděte si toto téma. Po migraci fóra jste první, komu se to stalo :-)

  Čeština pro WordPress 3.9 vcelku dobře postupuje, dnes by měl být dokončen základ + aktualizace šablon. Další 4 dny bude ale kratší pauza, protože budu zcela offline, dokončena by však měla být už počátkem příštího týdne. Osobně z toho mám docela dobrý pocit, něco jsem ještě konzultoval i s korektorkou a myslím, že bude výsledek vcelku povedený.

  Mimochodem, možná již dnes nás čeká WordPress 3.9.1, který bude opravovat některé důležité chyby (nešlo např. přidávat titulky k video souborům).

 9. Tak WordPress 3.9.1 se nám dost zpozdil, protože se objevilo mnoho dalších drobných chyb, z nichž některé budou muset dokonce počkat na 3.9.2. Nešlo např. vůbec přidávat titulky k video souborům (aneb novinka verze 3.9), atd. Čeština už se ale také konečně blíží, chtěl bych ji vydat už zítra, ale možná se pár drobností nestihne, takže bude odsunuta na pátek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *