WordPress 3.9.1 – spousta opravených chyb

WordPress 3.9 vyšel už před třemi týdny a dnes se konečně objevila první opravná verze. WordPress 3.9.1 byl totiž původně plánován už během několika prvních dnů po vydání WordPressu 3.9, ale stále se objevovalo mnoho dalších problémů, takže se čekalo a postupně opravovalo. Některé (nepříliš závažné) chyby budou dokonce opraveny asi až v další opravné verzi 3.9.2.

Ve WordPressu 3.9.1 (podrobnosti) bylo opraveno celkem 34 různých chyb (z toho jsem jich během překládání do češtiny osobně nahlásil 6). Nebudu popisovat konkrétní detaily (někde je to opravdu pouze drobnost), ale upozorním pouze na nejdůležitější problémy, se kterými jste se pravděpodobně mohli setkat.

Pokud jste si pracně nastavili mnoho různých widgetů a následně začali zkoumat další šablony a prohlížet jejich aktuální náhledy, tak nastavené widgety prostě zmizely (chyba). Sice ne zcela beze stopy, ale přesunuly se mezi neaktivní widgety (jejich nastavení tedy zůstalo zachováno) a celá oblast určená pro widgety tak byla na webu najednou prázdná. Takže asi nic moc příjemného, protože jste museli všechno znovu ručně naklikat.

Síť webů (Multisite) se ve WordPressu 3.9 dočkala některých důležitých úprav, takže ani není moc překvapivé, že se objevily i nějaké chyby. Pokud používáte subdomény, tak byla předpona “www” v URL adrese považována za další nový (samostatný) web, místo aby došlo pouze k automatickému přesměrování na variantu bez “www” (chyba). A pokud jste chtěli použít při instalaci sítě webů jednoduchou verzi (s využitím podadresářů) a v příslušné URL adrese se objevila velká písmena, tak se nepodařilo síť webů vůbec zprovoznit (chyba).

Pokud máte na webu už dost obsahu (a tedy i velkou databázi), tak se objevil jeden nepovedený databázový dotaz (slow query), který mohl dost zpomalovat administraci WordPressu (chyba), konkrétně na stránkách pro vytváření a úpravy příspěvků.

WordPress 3.9 přinesl zajímavé nové funkce zejména pro práci s mediálními soubory, např. přidávání titulků k video souborům. Bohužel tato funkce vůbec nefungovala (chyba) a titulky nešly za žádnou cenu vložit :-) Stane se.

Dalším problematickým místem se stal vizuální editor (aneb dozvuky aktualizace TinyMCE). Vložené a zarovnané obrázky v editoru záhadně odskakovaly o odstavec níže, jakmile jste k nim doplnili nějaký titulek (chyba). Pokud jste si pole editoru trochu roztáhli (pomocí jeho pravého dolního rohu), tak jste při dalších úpravách příspěvků asi nevěřili svým očím, protože editor nabyl opravdu obrovských rozměrů (chyba). A když jste byli zvyklí vkládat do editoru text přetahováním pomocí myši (nikoli pomocí standardních klávesových zkratek), tak tato funkce zcela přestala fungovat, a to kvůli související novince – přetahování obrázků přímo do pole editoru (chyba).

Opraveny byly i další různé chyby se zobrazováním některých prvků (např. problematické načítání náhledů u video souborů). Podrobným auditem také prošla možnost nastavení vlastního záhlaví v rámci aktuálního náhledu, protože se občas objevovala tlačítka, která by se na příslušných místech nabízet neměla (a naopak). Trochu se také podařilo doladit některé lokalizační problémy.

Osobně mám trochu výhrady k některým novým funkcím ve WordPressu 3.9, zejména k logice jejich fungování (např. chaotické přiřazování náhledových obrázků k video souborům či jejich seznamům), ale rozhodně nevidím žádný důvod, proč se bránit automatické aktualizaci.

Čeština pro WordPress 3.9.1 už je připravená a bude oficiálně vypuštěna do světa během zítřka (pátek).

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

2 komentáře u „WordPress 3.9.1 – spousta opravených chyb“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *