Čeština pro WordPress 3.9.1

Čeština pro WordPress 3.9.1 vychází tři týdny po vydání původní anglické verze 3.9 (pro kterou čeština nikdy nevyšla). Některé nedůležité části sice zůstaly opět nedokončeny (zejména nápověda a chybové hlášky), ale tentokrát se podařilo kompletně počeštit stránku s novinkami, takže jsme zase o kousek dále. Díky patří všem uživatelům, kteří se do překladu zapojili a pokud byl nějaký jejich návrh schválen, tak budou uvedeni na informační stránce přímo v administraci WordPressu.

Bohužel se opět nedostalo na některé důležitější změny (má to i další důvody než jen nedostatek času), ale pořád jsou evidovány (např. “email” x “e-mail” či formát data) a snad s nimi brzy pohneme. Samotný překlad pořád pomalu pokračuje, takže třeba už s další verzí 3.9.2 zase trochu pokročíme.

Z oficiálních lokalizačních souborů WordPressu byl konečně odebrán plugin Akismet, takže už nemusíme všichni povinně načítat související řetězce, i když tento plugin třeba vůbec nepoužíváme. Drobný pozitivní vliv by to mělo mít zejména na použitou PHP paměť (memory_limit). Akismet získal svůj nový lokalizační soubor, který bude aktualizován nezávisle na WordPressu (překlad ještě doplním, aby byl aktuální s novou verzí pluginu 3.0.x).

Na některé navržené řetězce se zatím bohužel nedostalo a jiné zase třeba nebyly použity v přesné podobě, ale často pomohly nasměrovat nebo přinesly nový nápad. Některé překlady jsem konzultoval i s korektorkou (Kateřina Palátová), zejména když jsme hledali vhodné české alternativy.

Během roku 2014 se objevilo několik uživatelů (patrně v souvislosti s uspořádaným WordCampem), kteří český překlad finančně podpořili, za což si zaslouží poděkování a doufám, že nebudou z výsledku zklamaní :-) Celkem jsem obdržel 10 příspěvků od 9 osob (ano, někdo přispěl dokonce dvakrát). Nejvyšší částka byla 473 Kč (Martin Bugner) a nejnižší zase 9,32 Kč (očištěno o poplatky Paypalu). Celková částka dosáhla hodnoty 1608,82 Kč, z čehož téměř 80 % poskytli 4 dárci, konkrétně Martin Bugner, Tomáš Poner, Vojtěch Havlíček a Richard Meszaros. Pokud budete mít zájem o odkaz na svůj web z tohoto příspěvku nebo naopak nechcete, aby zde bylo jméno uvedeno, tak se prosím ozvěte. Díky za podporu!

Češtinu pro WordPress 3.9.1 získáte snadno prostřednictvím automatické aktualizace, případně si můžete stáhnout kompletní instalační balíček. Nabídka aktuální české verze by se měla také automaticky zobrazit všem, kteří už dříve aktualizovali na anglickou verzi WordPressu 3.9. V následujících měsících nás podle vývojářů čekají změny v distribuci překladů, takže uvidíme, zda budou vyřešeny různé drobné problémy.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

17 thoughts on “Čeština pro WordPress 3.9.1”

 1. Jsem rád, za další pokrok v češtině.
  Jen jsem se chtěl zeptat, zdali by nešlo nějak lépe počeštit počet komentářů

  Při jednom komentáři se to zobrazuje správně (komentář) při 2,3,4 také (komentáře) ale výše je tam stále uvedeno třeba 5 komentáře, ale lepší by bylo 5 komentářů.

  Díky moc za případnou změnu

 2. Petr: Tak to je bohužel stále nepřekonatelný problém, který patrně jen tak nezmizí, a překladatelé s ním nemohou bohužel skoro nic dělat :-(

  Většinou je to na straně šablony a lze to snadno upravit pomocí vlastní funkce. Podpora správného skloňování u výchozích šablon je součástí pluginu Čeština pro WordPress, další podrobnosti o problému naleznete např. zde (aneb 6 let starý problém).

 3. Divný mi přijde, že na hlavní stránce se to zobrazuje špatně, ale při zobrazení příspěvku se to zobrazuje tak jak má.
  Tedy třeba 5 komentářů,2 komentáře, 1 komentář. No ale tvůrcům wordpressu je to asi jedno.

 4. Petr: Autorům to není jedno, ale je tam dost velký problém se zpětnou kompatibilitou, stručně řečeno nechtějí “rozbít” všechny dosavadní šablony :-)

  Divné to rozhodně není, musíte rozlišovat, kdy jde o klikací odkaz s počtem komentářů (obvykle na úvodní stránce nebo na výpisu rubrik) a kdy zase naopak pouze o text s počtem komentářů. V prvním problematickém případě je používána funkce comments_popup_link(), která má právě problémy s lokalizací, zatímco v druhém případě jde o klasickou kombinaci funkcí printf() a _n(), které nemají s lokalizací problém. Výše zmiňovaný filtr (a plugin) to ale bez problémů řeší, takže to můžete vcelku snadno změnit.

 5. Děkuji za češtinu, zrovna budeme překopávat z původního webu na WordPress.

  Museli jsme vyhodit programátora z práce, který všechno, jak se říká, posral :-)

 6. Tak jsem aktualizoval na 3.9.1 a přestala mi fungovat šablona NewsPublish, respektive slideshow v šadloně na úvodní stránce. Tak rychle opravuji zpět ze zálohy :-(

 7. Dobrý den,
  zrovna zakládám nový blog, nakonec jsme vybrali šablonu Radiate. Čeština byla první věc, kterou jsem stáhla a děkuji za ni. Poradíte mi prosím s jedním problémkem? Na úvodní straně se mi zobrazují velmi neesteticky písmena jako “ř” anebo “ů” nebo třeba “ě”. Lámu si s tím hlavu, jak to spravit, ale zatím lamu neosvítilo. Děkuji za radu, co s tím.

  Nika

 8. Dobrý den,
  aut. instalace v. 3.9.1 skončila chybovou hláškou “Předčasný konec záhlaví skriptu index.php”, a pak mi nešla načíst stránka. Překopíroval jsem tedy do www starý soubor index.php, stránka jde spustit, ale při odhlášení opět chyba ve wp-login.php, podobně profile.php. Dál už jsem nezkoušel.
  Prosím Vás o radu.
  S pozdravem Petr Hlávka http://www.rlisty.eu

 9. hlavkap: Probíhala instalace zcela automaticky? Tedy i soubor wp-config.php byl vytvořen automaticky a nevytvářel/upravoval jste ho ručně? Možná nebyly správně nahrány všechny soubory na FTP nebo se nějaký při přenosu poškodil, těžko říci, zkuste vše nahrát ještě jednou, smažte soubor wp-config.php a vše provádějte automaticky prostřednictvím instalačního skriptu.

 10. Dobrý den,začal jsem s používáním WordPress 3.9.1 a šablonou Shiro. Potřebuji poradit jaké pluginy (nejlépe české) nainstalovat aby mi šlo měnit v menu: barvy písmen,mezery mezi řádky,velikost písmen a pod.,dále velikost názvu stránky. Potom na stránkách barvu podkladu. Děkuji moc Josef

 11. JosefJosef: K výše uvedeným změnám nepotřebujete žádný plugin, ale pouze základní znalosti kaskádových stylů, které se upravují v souboru style.css (menu Vzhled – Editor). Šablona Shiro neobsahuje žádné speciální možnosti nastavení vzhledu pro uživatele, takže to budete muset upravovat přímo. S konkrétními úpravami se můžete obrátit přímo do našeho fóra

 12. WordPress jsem instaloval ze stazenych souboru v “wordpress-3.9.1-cs_CZ.zip”, ale vše je anglicky, kde je prosím chyba?

 13. Dobrý den,
  děkuji moc admine. Trápím se už delší dobu se šablonou Shiro, potřebuji ubrat třetí sloupec (chci tam mít pouze 2 sloupce), vše se mi zatím podařilo jen ne ubrat 3 sloupec tak aby text ve druhém sloupci byl uprostřed – je to vidět na mém webu. Prosím o radu co mám přidat nebo ubrat v CSS. Myslím že to je v GENERAL STRUCTURE (viz níže, děkuji moc za radu a pomoc):

  /** — GENERAL STRUCTURE — **/

  body {
  font-family: “Trebuchet MS”, Arial, Helvetica, sans-serif;
  color: #333;
  font-size: 0.8em;
  height:100%;
  background-size:cover;-moz-background-size:cover;-webkit-background-size:cover;
  }

  #page {
  position:absolute;
  top:5em;
  z-index: 0;
  padding: 0;
  width:100%;
  }
  #main {
  min-width:96%;
  width:96%;
  margin-left: 1%;
  margin-right: 2%;
  margin-bottom: 8em;
  float: left;
  overflow: hidden;
  }
  #primary {
  width:20%;
  float:left;
  }
  #wrapper {
  overflow: hidden;
  float:left;
  width:79%;
  }
  #container {
  background-color:#c4f1f0;
  width:100%;
  height:100%;
  float:left;
  }
  #content {
  width:80%;
  float:left;
  padding-top: 0.7em;
  }
  #wrapper {
  overflow: hidden;
  float:left;
  width:79%;
  }

 14. Petr: Jakým způsobem jste českou verzi instaloval? Byla to původní čistá instalace nebo jste pouze “počešťoval” anglický web? Nezapomněl jste doplnit hodnotu cs_CZ pro WPLANG v souboru wp-config.php? Podařilo se problém nakonec odstranit?

  JosefJosef: Pro podobné dotazy prosím použijte přímo naše fórum, sem se to opravdu nehodí. Pokud ale nemáte pokročilejší znalosti kaskádových stylů, tak bych možná spíše zvolil jinou šablonu nebo se smířil s jejím vzhledem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *