WordPress 4.6: Komentáře konečně správně česky

Dotazy na správné skloňování komentářů se pravidelně objevovaly v místním fóru a často (nesprávně) zobrazovaný překlad “5 komentáře” rozčiloval mnohé uživatele, protože se příslušné funkce používaly téměř v každé šabloně.

Po více než šesti (!) letech od doby, kdy jsem tento problém oficiálně nahlásil přímo vývojářům WordPressu, byl nedávno konečně opraven a fungovat to začne už ve WordPressu 4.6, který by se měl objevit během příštího týdne.

Stále jsem musel vysvětlovat, že nešlo o chybu českého překladu, ale problém spočíval v použití funkcí comments_popup_link(), comments_number()get_comments_number_text(), které pracují s parametry umožňujícími zadat hodnotu pro “žádný komentář”, “jeden komentář” či “více komentářů”. Bohužel už však neřeší, že čeština má dvě různé podoby plurálu, tedy 2 – 4 komentáře, ale 5 (a více) komentářů. A i když to šlo třeba pro funkci comments_number() poměrně snadno obejít, tak toto složitější řešení nebylo mnoha autory šablon moc využíváno. Pro funkci comments_popup_link() pak dokonce sami vývojáři zkoušeli hack v rámci šablony Twenty Ten :-)

Důsledek funkce comments_popup_link() v šabloně Twenty Fourten.
Důsledek funkce comments_popup_link() v šabloně Twenty Fourten.

A protože byla funkce comments_popup_link() použita (snadno zobrazí odkaz s aktuálním počtem komentářů u konkrétního příspěvku) téměř v každé šabloně (např. i Twenty Ten), tak nebylo moc jednoduché to opravit, aby mohla být dodržena zpětná kompatibilita a nedošlo k rozbití mnoha šablon.

Existovaly sice různé možnosti, jak tento problém vcelku jednoduše opravit, ale uživatelé si museli sami dohledat řešení a umět ho použít (doplnit funkci či instalovat plugin). Nově by už ale mělo ve WordPressu 4.6 všechno fungovat automaticky a nemusíte nic řešit nebo používat speciální plugin, komentáře budou správně skloňovány. A pokud kvůli tomu už nějaký plugin používáte (např. České komentáře či Čeština pro WordPress), tak bude ideální chvíle se ho zbavit, protože se stane zbytečným.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

7 thoughts on “WordPress 4.6: Komentáře konečně správně česky”

 1. Neřekl bych, že se plugin České komentáře se stane zbytečným.
  Je možné jej využít třeba na vlastní textové řetězce.
  tedy místo počtu komentářů, napsat, že jsou jen dvě “reakce”, či třeba “názory”.
  Prostě umožňuje odlišit web. Upravit každou šablonu, bez zásahu do kódu.

 2. @Petr: Myslel jsem zbytečnost hlavně v kontextu opraveného problému, což je patrně nejčastější případ využití zmiňovaných pluginů.

  Bohužel, právě pro účely využití vlastních textových řetězců se stává nejen zbytečným, ale i dost problematickým. Jaký má význam měnit výraz “komentáře” pouze v případě odkazu s jejich počtem? Když na odkaz někdo klikne, tak zůstanou na všech dalších místech dosavadní překlady “Odeslat komentář”, “Napsat komentář”, “2 komentáře pro”, atd. Pokud někdo chce změnit výraz komentáře, tak bude muset zasáhnout na mnohem více místech nebo bude mást uživatele tím, že půjde někde o “reakce” či “názory”, ale všude jinde bude na webu zmiňovat “komentáře”.

 3. @admin: Pravda, není to zrovna vhodné.
  Lze ale plugin pozměnit, aby byl zrovna vhodný pro tuto funkci, když již nebude potřeba na tu dosavadní.
  Díky za tip :)

 4. @Petr: Ano, to by asi šlo :-) Ale obávám se, že tam je mnoho různých řetězců k dořešení odlišného překladu, takže se to moc nevyplatí, případně stačí použít plugin Say what? na úpravu lokalizace. Ale nevím, možná by si i něco takového své uživatele našlo a někomu by se to mohlo hodit…

 5. Dobrý den, mohu se zeptat s wordpress začínám. Mám web, kde nabízím služby a chtěla bych mít stránku Recenze, kde by zákazníci dávali hodnocení – komentáře jak jsou spokojeni se službami, ale nemohu to nikde najít. Poradí mi někdo? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *