Čeština pro WordPress 4.2.2

Čeština pro WordPress 4.2.2 se zpozdila o necelé tři týdny od vydání původní anglické verze WordPressu 4.2. Během této doby se objevily dvě nečekané bezpečnostní aktualizace, které určitě doporučujeme nepodceňovat.

Poprvé bylo překladatelům umožněno doplnit titulky k úvodnímu propagačnímu videu o nové verzi, ale způsob realizace bohužel nebyl moc ideální (mírně řečeno), takže se o celé akci musím alespoň zmínit. Nejdříve jsme dostali texty k videu pouze v podobě textového souboru (Google Docs), který mohli všichni překladatelé najednou upravovat. Natočené video jsme samozřejmě neviděli a tedy neměli ani představu o časování jednotlivých částí textu. Když se to však podařilo “nějak” přeložit, tak byla oznámena změna (video bylo mimochodem ještě trochu sestříháno) a pomocí podivného online nástroje (kde nešlo ani jednoduše ukládat dosavadní práci) už mohl být překlad alespoň přibližně rozdělen podle konkrétních časových údajů. Samotné video bylo sice stále tajné, ale došlo alespoň k nechtěnému zveřejnění jména “Powell” (aneb název nové verze). Na veřejnost se však nedostalo :-)

A aby toho nebylo málo, tak si mohli české titulky zobrazit pouze uživatelé, kteří si přepnou video na režim celé obrazovky a všimnou si nabídky dostupných jazykových verzí. Takže každý, kdo dočetl až sem, si může video ještě jednou pustit, tentokrát i s českými titulky :-) Omluvte případné chybky, ale bez předchozí znalosti videa lze překládat jen velmi obtížně.

Čeština pro WordPress 4.2.2: Speciální znaky

Samotný překlad WordPressu ještě stále není kompletně dokončen (chybí zejména texty určené pro síť webů), ale během několika dní zkusím požádat vývojáře, aby nám přesto vygenerovali automatický jazykový balíček s češtinou (tzv. language pack), takže bude možné instalovat českou verzi třeba i s anglickým instalačním balíčkem.

Čeština pro WordPress 4.2.2: Uživatelské novinky

Počet přeložených řetězců s každou novou verzí stále pomalu roste (nově jich bylo doplněno téměř 100), ale během práce na lokalizaci se ukázalo, že některé starších překlady už nejsou zcela ideální a tak došlo k úpravám mnoha dalších řetězců. Doplněny byly také překlady všech výchozích šablon, které by se už měly aktualizovat automaticky v rámci jazykových balíčků.

A jak tedy češtinu pro WordPress 4.2.2 získat?

  • Pokud se chystáte nově instalovat WordPress 4.2.2 v češtině, tak si můžete stáhnout kompletní instalační balíček.
  • Češtinu pro WordPress 4.2.2 získáte také snadno prostřednictvím automatické aktualizace (z libovolné starší verze).
  • Nabídka aktuální české verze se zatím nebude automaticky zobrazovat uživatelům, kteří už dříve aktualizovali na anglickou verzi WordPressu 4.2.x. Snadno to ale mohou provést sami v menu Nástěnka – Aktualizace, kde je pro tyto účely určeno tlačíko “Přeinstalovat aktuální verzi”.

Další aktualizace češtiny se objeví patrně s další opravnou verzí v podobě WordPressu 4.2.3 (anglická verze by se měla nainstalovat automaticky).

Čeština pro WordPress 4.2.2: Novinky pro pokročilé uživatele

Český překlad WordPressu 4.2 finančně podpořili celkem čtyři uživatelé, za což si zaslouží poděkování. Michal Janata, Vojtěch Havlíček (každý 279,80 Kč), Adam Koutný (183,20 Kč) a Libor Matějka (134,90) poskytli prostřednictvím PayPalu dohromady celkovou částku 887,70 Kč. Pokud budete mít zájem o odkaz na svůj web z tohoto příspěvku nebo naopak nechcete, aby zde bylo jméno uvedeno, tak se prosím ozvěte. Překlad dále podpořil Slávek Picmaus prostřednictvím firmy 4 Motion Design a zejména díky jeho pomoci se našel čas na dořešení některých lokalizačních problémů přímo s vývojáři. Poděkování patří také všem uživatelům, kteří se do překladu zapojili a pokud byl nějaký jejich návrh schválen, tak budou uvedeni na informační stránce přímo v administraci WordPressu.

Čeština pro WordPress 4.2.2: Kliknout a publikovat

Pokud naleznete v překladu nějakou chybu nebo jiný související problém, tak se určitě neváhejte ozvat přímo do komentářů nebo můžete použít místní fórum. Díky!

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

One thought on “Čeština pro WordPress 4.2.2”

  1. Super, dneska jsem nainstaloval en verzi a divím se pak, že v adminu čeština v nastavení jazyků není, tak už vím aspoň proč. Tak snad se poštěstí a language pack brzo bude :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *