Googlebot nemá přístup k souborům CSS a JS

Během několika posledních dní dorazil mnoha uživatelům informační email od Google, který upozorňuje, že mají v souboru robots.txt povolit přístup k CSS a JS souborům, aby předešli případným problémům s indexací webu. Co s tím? A je vůbec potřeba něco dělat?

Poměrně nedávno (konkrétně ve verzi 4.0) byl podobný problém opraven přímo na straně WordPressu, takže co se to vlastně nyní děje a proč zase chodí emaily?

Možné příčiny mohou být v případě WordPressu následující:

1) Používáte starou verzi WordPressu, která neobsahuje opravu tohoto problému a soubor robots.txt blokuje načítané skripty z adresáře wp-includes. Jednoduchým doporučením je v tomto případě samozřejmě aktualizace :-)

2) Používáte nějaký bezpečnostní plugin, který se rozhodl blokovat něco, co vyhledávače chtějí vidět. Budete muset najít příslušné nastavení pluginu, případně ho zcela deaktivovat.

3) Vypadá to, že se objevil další problém (zatím nepotvrzeno), kdy se zapomnělo na soubor wp-admin/admin-ajax.php, pomocí kterého je ve WordPressu používán Ajax. Takže stačí, když na něj na webu nějaká používaná šablona či plugin odkazuje a Google to hned vyhodnotí jako problém, protože je jinak blokován celý adresář wp-admin. Sice je to vlastně PHP soubor, ale to asi nevadí, protože může být pomocí skriptu načítáno (a zobrazováno) něco dalšího.

A co s tím? Vývojáři o problému vědí a chystá se i oprava, ale těžko říci, zda se to stihne už do chystané verze 4.3. Pokud se však obáváte případného postihu, tak můžete použít např. plugin WP Robots Txt a smazat následující řádek:

Disallow: /wp-admin/

Samotný soubor robots.txt vlastně fyzicky vůbec neexistuje, na FTP ho tedy nenajdete a ani ho nedoporučuji ručně vytvářet, protože pak na jeho nastavení časem určitě zapomenete. Osobně si také myslím, že než bude docházet k nějaké penalizaci ze strany Google, tak to bude opraveno přímo na straně WordPressu (a vlastně ani nejde o žádný závažný problém). Ale nechám podobné hodnocení spíše pro SEO odborníky. Berte tedy prosím článek spíše jako vysvětlení, proč si zrovna některé weby vysloužily nové emailové upozornění.

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *