Co se chystá pro WordPress 4.3?

Během několika posledních týdnů se pomalu a nenápadně pracovalo na chystaném WordPressu 4.3 a dnes v noci oficiálně vyšla první beta verze, kterou můžete už vcelku bez obav vyzkoušet. Stručně si představíme nejzajímavější novinky, i když se konečná podoba může ještě trochu změnit.

Nejdůležitější novou funkcí je asi integrace tvorby a správy vlastních menu v rámci nástroje pro aktuální možnosti nastavení (Customizer), který tak umí už téměř všechno. Vývojáři ho ale budou pravidelně vylepšovat i do budoucna a není bez zajímavosti, že jeho použití je nyní povinně vyžadováno pro šablony, aby mohly být zařazeny v oficiálním adresáři.

WordPress 4.3: Menu Customizer

Vytváření menu mi sice nepřijde tak přehledné jako dříve (na samostatné stránce), ale na druhou stranu je tam nezanedbatelná výhoda okamžitého náhledu. Objevily se sice různé názory, že je nástroj pro aktuální možnosti nastavení už dost nepřehledný a nelze ho ani jednoduše vypnout, ale myslím, že hlavní záměr je dobrý a nyní už bude třeba jen doladit mnoho souvisejících drobností.

Vizuální editor TinyMCE získal další nové funkce, např. automatické formátování na základě definovaných vzorů. Co si pod tím konkrétně představit? Jednoduše napíšete např. hvězdičku, uděláte za ní mezeru a editor z toho automaticky udělá položku seznamu li (a dokonce ohlídá, zda se tam nevyskytuje číslo a nechcete psát třeba nějaký matematický zápis). Špičatá závorka vpravo funguje zase jako citace blockquote. A pokud jste chtěli opravdu použít konkrétní znak (a nezamýšleli automatické formátování), tak stačí použít klávesu Backspace (nebo ikonku šipky pro krok zpět) a automatické formátování bude rázem zrušeno. Rozhodně povedená drobná funkce.

WordPress 4.3: TinyMCE automatické formátování

Ve WordPressu 4.1 se u obrázků vložených do vizuálního editoru objevily speciální ikonky (vlastně takový malý editor), které byly určené pro jejich rychlé zarovnávání. Nyní se bude podobná možnost zobrazovat u odkazů (zdroj). Nejlépe to asi uvidíte na přiloženém obrázku. Společně se snadným vytvářením odkazů jejich přímým kopírováním do editoru uživatelé zase trochu ušetří svou myš.

WordPress 4.3: Odkazy

Další zajímavou novinkou je pro uživatele asi možnost nastavení vlastní ikony pro web (aneb favicon). Sice moc nechápu, proč se tato funkce stala přímo součástí WordPressu, když existuje mnoho podobných pluginů, ale budiž. Není mi jasná logika odebírání různých funkcí, které mohou být samostatnými pluginy, zatímco jsou zase doplňovány jiné, které jako pluginy existují. Ale nebudeme si stěžovat, zase takový problém to není, funguje to bez problémů a mnoha uživatelům to pomůže. Obrázek můžete snadno nahrát, oříznout a použit bude automaticky i jako ikona v mobilním zařízení.

WordPress 4.3: Favicon

K důležitým změnám dochází také u hesel. Pokud zažádáte o obnovu zapomenutého hesla, tak obvykle dorazí email s unikátním odkazem, kde je možné změnu provést. Problém byl ale v tom, že pokud nebyla změna hesla provedena, tak odkaz zůstával stále funkční a představoval určité bezpečnostní riziko. Nově tedy přestane po určité době platit. A hlavně už hesla nebudou vlastně vůbec zasílána emailem (což není zcela bezpečná cesta), ale opět dorazí pouze příslušný odkaz. A osobně vítám hlavně další novou funkci, kdy nemusíte vymýšlet novým uživatelům heslo a posílat ho emailem, ale můžete jim ho nechat v bezpečné podobě vygenerovat.

WordPress 4.3: Automatické generování hesel

A co tam máme dále? Nástroj “Kliknout a publikovat” dostal kromě vizuálního editoru také možnost práce s HTML. Administrační stránky s výpisy položek (např. příspěvky, stránky, uživatelé) získaly responzivní vzhled a vývojáři uvítají, že bude možné definovat primární sloupec. Mnoha drobných změn se dočkala také síť webů (Multisite). Vývojáři mají poslední možnost pro kontrolu správného použití položek taxonomií ve svých pluginech. Po několika letech budou šablony podporovat nový soubor, a to singular.php (jako nadřazený pro single.php a page.php). A jako vždy bylo doplněno mnoho dalších vylepšení a opravena spousta chyb.

WordPress 4.3 by měl podle předběžného plánu vyjít 18. srpna 2015. A co říkáte novinkám?

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

6 thoughts on “Co se chystá pro WordPress 4.3?”

  1. Michal: Nemyslím si, že by tam mělo dojít k nějakým problémům. WordPress dodržuje zpětnou kompatibilitu a pokud v šabloně nemáte nějaké nové funkce, tak se jen nebudou používat. Ale můžete vyzkoušet novou beta verzi a uvidíte…

  2. TinyMCE mi strašne začalo blnuť po poslednej aktualizácií ale zistil som že to robil nejaký bug v SEO by Yoast dúfam že to čo najskôr opravia. Pretože sa nedajú dobre editovať žiadne články.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *