Přesně podle plánu dnes oficiálně vychází nový WordPress 4.3 “Billie”, který přináší několik nových funkcí pro uživatele a opraveno bylo také mnoho různých chyb a problémů.
Opět si také připomeneme slavnou hudební legendu, podle které je nová verze obvykle pojmenována, tentokrát to je americká jazzová zpěvačka Billie Holiday. WordPress 4.3 obsahuje některé zajímavé novinky, které mohou být pro mnoho uživatelů docela užitečné. Nová verze se obecně zaměřuje hlavně na zjednodušení práce s textem (a jeho formátování) a rozšíření možností pro přizpůsobení vzhledu.
WordPress 4.3 “Billie” is now available, making it even easier to format your content and customize your… https://t.co/sZ7AHDxDor
— WordPress (@WordPress) August 18, 2015
Rozhodně bych doporučil shlédnout úvodní prezentační video, které by mělo obsahovat i české titulky.
A jak to nakonec dopadlo s plánovanými novinkami, o kterých jste se mohli dočíst v nedávném článku? Kromě několika drobných úprav nedošlo k žádným zásadním změnám, takže si nové funkce pouze stručně připomeneme (detailní přehled).
Pro uživatele bude nejviditelnější novou funkcí integrovaná tvorba a správa vlastních menu v rámci nástroje pro aktuální možnosti nastavení (Customizer). Práce s položkami menu sice není zcela ideální (ani tak přehledná jako na samostatné administrační stránce), ale brzy si určitě zvyknete na výhody aktuálního náhledu, aniž byste museli provedené změny nejdříve uložit. Původně měla být stará administrační stránka skryta a postupně opuštěna, ale po negativních ohlasech nakonec zůstane na svém místě. Objevily se sice názory, že nástroj pro aktuální možnosti nastavení už začíná být nepřehledný (nelze ho ani jednoduše vypnout), ale to asi ještě neviděli nějakou prémiovou šablonu s pořádným nastavením :-) Customizer v rámci standardizace také povinně vyžadován pro všechny šablony, aby mohly být zařazeny v oficiálním adresáři. Do budoucna nás tedy určitě čekají další vylepšení, možná se dočkáme i možnosti upravovat přímo text.
Asi k nejdůležitějším změnám ale dochází v oblasti bezpečnosti hesel. Jednoduchá hesla, která mohla být snadným cílem pro různé roboty, se snad postupně stanou minulostí. Nemusíte už vymýšlet pro nově vytvářeného uživatele heslo a posílat mu ho emailem. Schválně, kdo v podobném případě heslo pro nového uživatele vygeneroval pomocí nějakého nástroje (alespoň 15 náhodných znaků) nebo jen použil nějakou jednoduchou náhražku “projekt123” :-) Nově bude heslo generováno (volitelně) v bezpečné podobě přímo v administraci při vytváření uživatele a s touto funkcí se setkáte i během samotné instalace WordPressu.
Pokud jste někdy potřebovali obnovit zapomenuté heslo, tak obvykle dorazil email s unikátním odkazem, kde bylo možné změnu provést. Problém byl ale v tom, že pokud nebyla změna hesla provedena, tak odkaz zůstával stále funkční a mohl tak do budoucna představovat bezpečnostní riziko. Nově by měl ale po určité době přestat fungovat. A hlavně už hesla vlastně nebudou vůbec zasílána emailem (což není zcela bezpečná cesta).
Další nové funkce získal vizuální editor TinyMCE, zajímavé jsou zejména klávesové zkratky pro formátování textu. Pokud napíšete hvězdičku a uděláte za ní mezeru, tak editor automaticky předpokládá, že má vytvořit položku HTML seznamu (a dokonce si pohlídá, zda se po hvězdičce nevyskytuje číslo a nemáte v plánu nějaký matematický zápis). Špičatá závorka vpravo zase funguje jako citace a snadno vytvoříte i nadpisy. A pokud jste automaticky navrhované formátování použít nechtěli, tak stačí použít klávesu Backspace (nebo ikonku šipky pro krok zpět) a rázem se zobrazí původní znak. Nejlépe si to ale asi představíte na základě názorného videa.
Do budoucna se asi dočkáme i dalších předem definovaných možností (aktuální přehled můžete nalézt po kliknutí na ikonu nápovědy ve vizuálním editoru).
U odkazů se bude v editoru po kliknutí nově zobrazovat speciální malá ikonka (miniaturní editor), s jejíž pomocí můžete snadno provést změny, aniž byste museli nahoře hledat příslušné tlačítko. Aneb další jednoduchá cesta, jak trochu ušetřit myš.
Funkce pro zobrazení aktuálního počtu slov byla modernizována, takže by se hodnota měla průběžně aktualizovat a vynechány budou z celkového počtu i některé znaky (a zkrácené zápisy), které by neměly být považovány za slova. Aktuální počet slov naleznete ve spodní liště vizuálního editoru, ale nikdy jsem tuto funkci k ničemu nepoužíval, takže nevím, zda s ní byly spojené nějaké problémy.
Další novinka je sice trochu kontroverzní, protože není zcela zřejmé, proč se stala přímo součástí WordPressu (existuje mnoho funkčních pluginů), ale pro mnoho uživatelů bude možnost nastavení vlastní ikony pro web (aneb favicon) určitě užitečná. Logika odebírání různých funkcí, které mohou být samostatnými pluginy, zatímco další jsou doplňovány (emodži, favicon), mi ale trochu uniká. Každopádně můžete zvolit libovolný obrázek, snadno ho nahrát, oříznout a použit bude automaticky i v podobě ikony pro případné záložky v mobilním zařízení. Původně byla tato funkce dostupná v menu Nastavení – Obecné, ale nakonec byla odebrána a přesunuta do aktuálních možností nastavení (Customizer).
Komentáře u nových stránek budou ve výchozím nastavení zakázané, takže už je nemusíte pokaždé ručně vypínat u jednoduchých stránek “Kontakt”, kde se většinou vůbec nehodí.
Administrační stránky s různými seznamy položek (např. příspěvky, stránky, uživatelé) získaly povedený responzivní vzhled.
V navigační liště se při prohlížení webu bude zobrazovat nový odkaz “Přizpůsobit”, který směřuje přímo na aktuální možnosti nastavení (Customizer). A další odkazy (Widgety, Šablony) budou směřovat zase na původní administrační stránky.
A co přináší WordPress 4.3 pro vývojáře?
- Zastaralé konstruktory pro PHP4 už nebudou nadále podporovány. Pokud jste někdy vytvářeli plugin obsahující widget, a to podle nějakého staršího návodu, tak byste ho asi měli aktualizovat. Důvodem těchto změn je příprava na novou verzi PHP7, která by se měla objevit do konce roku 2015 a tyto konstruktory už nebude podporovat.
- V novém responzivním vzhledu pro výpis položek bude možné definovat primární sloupec a využívat nové API.
- Mnoha drobných změn se tentokrát dočkala také síť webů (Multisite).
- Vývojáři mají poslední možnost pro kontrolu správného použití položek taxonomií ve svých pluginech.
- Po několika letech budou šablony podporovat nový soubor, a to
singular.php
(jako nadřazený prosingle.php
apage.php
). - Customizer API obsahuje nové možnosti pro práci s mediálními soubory (např. ořezávání obrázků) a došlo i k dalšímu zlepšení z hlediska rychlosti načítání.
- Aktualizovány byly také některé externí knihovny, např. jQuery 1.11.3 (původně 1.11.2), MediaElement 2.17 (původně 2.16.4) a TinyMCE 4.2.3 (původně 4.1.9). Nešlo o žádné zásadní změny, ale spíše drobné opravné verze.
Čeština pro WordPress 4.3 byla sice také původně plánována na dnešní den, ale prázdniny a nadměrné množství pracovních povinností tento úmysl bohužel zcela zmařily. Někteří uživatelé navrhli poslední dobou mnoho různých překladů, takže je budu postupně procházet a kontrolovat (či přímo schvalovat). Cílem je vydat českou verzi pro WordPress 4.3 v horizontu dvou týdnů. Nemusíte se ale obávat aktualizovat rovnou na nejnovější anglickou verzi, čeština zůstane zachována. Případný pokrok a podrobnější informace můžete sledovat v místním fóru, případně se zapojit přímo do překladu (pokuste se prosím dodržovat základní pravidla).
A co se chystá pro WordPress 4.4? Zatím není nic rozhodnuto, ale nápadů je mnoho. Opět budeme doufat, že dojde k integraci nového WP API, ale uvidíme, zatím není známo moc podrobností. Podle nastaveného čtyřměsíčního intervalu se další verze dočkáme patrně už koncem roku (prosinec 2015).
Pokud se po aktualizaci na WordPress 4.3 objevil nějaký problém, tak ho neváhejte nahlásit v místním fóru. A co si o nové verzi myslíte?
Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA
Mám v aktualizacich zobrazeno aktualizaci na WordPress
4.3–en_US
když aktualizuji zůstane mi česka verze? Podleen_US
bych tipoval že ne! :)Borec: Pokud používáte českou verzi, tak čeština zůstane :-) Pouze pár nových řetězců bude v angličtině, narazit na ně můžete zejména při nastavení ikony webu či tvorby menu v rámci aktuálních možností nastavení. Jinak to skoro ani nepoznáte…
Po aktualizaci na jednom webu
http://dobryweb-test.skauting.cz/
mi to píše tohle:Notice: The called constructor method for WP_Widget is deprecated since version 4.3.0! Use __construct() instead. in /var/www/virtual/dobryweb-test/web/www/wp-includes/functions.php on line 3457
Notice: The called constructor method for WP_Widget is deprecated since version 4.3.0! Use __construct() instead. in /var/www/virtual/dobryweb-test/web/www/wp-includes/functions.php on line 3457
Nevíš co by to mohlo být?
Michal Janata: Ano, je to právě kvůli výše zmiňovaným konstruktorům. Způsobuje to nějaký plugin, který má špatně definované funkce pro widgety (nebo přímo šablona, pokud obsahuje nějaké vlastní widgety).
Při aktualizaci na WP 4.3 mi instalace “spadla”. Zasekl se celý prohlížeč. Při přihlašování do úpravy stránky
http://biledivadlo.cz/wordpress/wp-login.php
mi vyskakuje hláška:Fatal error: Cannot redeclare preview_theme() (previously declared in /DISK2/WWW/biledivadlo.cz/www/wordpress/wp-includes/theme.php:650) in /DISK2/WWW/biledivadlo.cz/www/wordpress/wp-includes/deprecated.php on line 3506
Zálohu WP jsem provedl, ale nevím, jak mám soubor “wordpress_biledivadlo_cz_wp_20150819_353.sql.gz”, příp. jak se dostat na svou stránku.
Admin: šablona je takhle https://github.com/skaut/dsw-oddil děláme to jako dobrovolníci. Pokud by někdo pomohl a našel tam chyby, tak by to bylo super.
Chtěl bych přidat video o WP4.3 i na jiný web. Ale i s českými tytulky, můžeš mi poradit jak na to.
Rostislav Holman: Řešíme nově zde, díky za vytvoření nového tématu na fóru!
Michal Janata: Pokud chceš video s automaticky spuštěnými českými titulky, tak je potřeba ho vložit s parametrem
defaultLangCode=cs
. Celý kód pak vypadá takto (můžeš si změnit další parametry, např. šířku):Nahrané video používá službu VideoPress, kterou podporuje třeba JetPack, ale nepodařilo se mi video nějak snadno embedovat jen pomocí URL nebo shortcode (jako to funguje u YouTube), takže jsem sáhl k celému kódu, což asi není zcela ideální. Ale třeba někdo najde nějakou jednodušší cestu…
Admin: super děkuji. Jdu se kouknout na překlad, abych se pokusil nějak pomoct ;-)
Jak se změnil styl zadávání odkazů, zmizl atribut title, který se zadával pod URL adresy, teď se tam zadává text odkazu .. To je docela zmatečný, byl jsem zvyklý přidávat title a teď si měním text příspěvku…
LuCaCZ: To se změnilo už ve WordPressu 4.2. Pokud se chcete vrátit k původní funkčnosti, tak můžete použít plugin Restore Link Title Field.
Michal Janata: V odkazované šabloně žádné widgety nevidím, ale načítáte tam pluginy Image Widget (nedávno zrovna tento problém opravoval) a Tiled Galleries Carousel Without Jetpack. Zkus je aktualizovat, případně deaktivovat…
Jako oba jsou aktualizované na poslední verze, a prostě to ten MailPoet nechce pustit. Asi by to chtělo ten plugin Image Widget úplně vyhodit a byl by pokoj. Je za něj nějaká náhrada?