Nepravidelné postřehy ze světa WordPressu (3)

Od posledního přehledu se nahromadilo mnoho českých článků, akcí a projektů, takže zatím upozorním pouze na některé a ostatní (zejména nové pluginy) si nechám na příště.

Nejdříve asi začnu s tím, že jsem si dovolil uspořádat interní školení pro zkušené programátory a byla to rozhodně zajímavá zkušenost. Nad některými funkcemi a způsoby sice trochu nevěřícně kroutili hlavou, ale kvůli snadné a rychlé implementaci asi budou WordPress nakonec stejně používat.

Zveřejněn byl poměrně originální průzkum o českých webech, které používají WordPress. Další související diskuzi pak naleznete v místním fóru a asi není potřeba to nějak dál komentovat. Osobně pouze doufám, že bude autor statistiky alespoň jednou ročně aktualizovat, abychom mohli sledovat i postupný vývoj.

Už delší dobu také narážím na různé články o WordPressu, které se začaly pravidelně objevovat na několika samostatných webech: Rady nejen pro webmástry (má účet i na Twitteru), Jak na webové stránky a Blog WordPress webmástra. Většinou jde o překlady anglických článků, občas je tam nějaká nepřesnost nebo chyba, ale populární a čtivý styl psaní mi přišel povědomý a na všech webech podobný. Pořád jsem ale moc nechápal, co je to vlastně za weby s doménami (a názvy) vhodnými spíše pro hostingové firmy. A teprve nedávno mě konečně napadlo podívat se na majitele domén :-) Samozřejmě patří všechny jedné osobě, která o WordPressu také občas něco napíše. Netuším, co tím přesně zamýšlí, ale pokud chcete sledovat aktuální dění ohledně WordPressu (a neumíte anglicky), tak se tam můžete občas podívat a zrovna třeba narazíte na něco zajímavého. Patrně půjde o nějaký dlouhodobější SEO experiment, tak ho snad uvedenými odkazy nějak nenaruším :-)

Zatím si projdeme pouze reakce na uskutečněné akce a k chystaným se dostaneme v samostatném článku. Kromě dubnových akcí se ještě v březnu sešli frontendisté a přečíst si můžete podrobný report. A samozřejmě nesmí chybět upozornění na videa (a reporty) z letošního WordCampu, která si můžete pustit třeba v rámci prokrastinace :-) WordCamp měl letos i oficiální propagační video, o jehož vzniku (a autorech) si můžete přečíst zde.

Nové české pluginy a projekty si projdeme až příště, zatím bych chtěl ale zmínit alespoň geniální nástroj VersionPress, který byl konečně povýšen na verzi 1.0 (doporučuji také článek o jeho financování). Dostal jsem příležitost k jeho vyzkoušení a zatím jsem velmi mile překvapen a dovolím si tvrdit, že jde asi o nejambicióznější český projekt pro WordPress.

Nakonec ještě upozorním na dvě minuty nenávisti, které může způsobit nepříliš povedený kód v šabloně (nehledě na následnou rozsáhlou diskuzi, která se už ale ubírala trochu jiným směrem). A pokud hledáte ještě nějaké další zdroje českých článků o WordPressu, tak jsem nedávno objevil např. Závorky, WordPressRonin či Webmistrovinky. Některé sice nejsou přímo zaměřené na WordPress, ale občas tam na nějaký zajímavý postřeh narazíte.

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

3 thoughts on “Nepravidelné postřehy ze světa WordPressu (3)”

  1. Zdravím,
    díky za přehled zajímavých webů o WordPressu. Většinu z nich jsem již znal, ale především ty na konci ne. Nikdy jsem se však nepídil po autorovi :) a opravdu to asi bude zase nějaký experiment.

    Budu rád, když přidáš i můj web, kde se snažím také často psát o wordpressu.

  2. Možná by stálo za to, udělat zde nějaký rozcestník s odkazy na web/blogy, které píší zajímavé články o WP :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *