WordPress 3.6 “Oscar”

Po několikaměsíčním zpoždění se první srpnový den konečně objevil očekávaný WordPress 3.6. Přináší několik zajímavých změn pro uživatele i spoustu užitečných úprav pro vývojáře. Mnoha novinek si možná nevšimnete hned na první pohled, zejména pokud máte web, kde jste jediným autorem, takže si je alespoň stručně probereme v následujícím článku.

WordPress 3.6 je pojmenovaný tentokrát podle jazzového pianisty a skladatele Oscara Petersona. Ukázku jeho tvorby si můžete poslechnout i na, propagačním videu s názorným přehledem nejdůležitějších novinek.

Součástí WordPressu 3.6 je nová výchozí šablona Twenty Thirteen (aneb 2013), která je zaměřena zejména na klasické blogování. Obsahuje pouze jeden hlavní sloupec a do značné míry využívá formáty příspěvků. Právě nové grafické rozhraní pro správu formátů příspěvků bylo hlavní příčinou dlouhého zpoždění WordPressu 3.6, kdy se k nové šabloně postupně přidávaly různé zajímavé funkce, následně se přesunovaly přímo do jádra WordPressu až se najednou zjistilo, že to není ideální řešení, takže se muselo zase všechno vrátit do původního stavu, což bohužel nebylo příliš jednoduché (a rychlé). Samozřejmě šabloně nesmí v dnešní době chybět ani flexibilní (responsivní) design a pro čtenáře jsou použity kontrastní prvky a barvy. Šablona Twenty Thirteen obsahuje Genericons (speciální font s různými ikonkami) a umožňuje různá standardní nastavení (vlastní záhlaví, widgety). Asi nesedne na první pohled každému, ale určitě ji alespoň vyzkoušejte. Speciální fonty zůstanou pro českou verzi patrně vypnuté, protože mají různé problémy s českými znaky.

WordPress 3.6 - Nová výchozí šablona Twenty Thirteen

Pokud na nějakém textu dříve spolupracovalo více autorů, tak mohlo docházet k různým problémům a konfliktům. Konkrétní příspěvek mohlo např. upravovat více uživatelů najednou a vzájemně si tak přepisovat provedené změny (objevovalo se pouze textové upozornění o probíhajících úpravách). Nově to již nebude možné, protože dojde k uzamknutí příspěvku, pokud ho někdo upravuje. Pokud ale třeba zapomenete upravovaný příspěvek v otevřeném okně prohlížeče, tak si ho může jiný uživatel převzít. Nebude ale možné, aby stejný příspěvek upravovalo více uživatelů najednou.

Nikdy byste už také neměli přijít o nějaký rozepsaný text, protože nově dochází k průběžnému automatickému ukládání (využita je i cache prohlížeče, kdyby došlo k odpojení internetu či databáze). Uvidíme, jak provedené změny (nazývané WP Heartbeat API), zabojují s důvěrou uživatelů, z nichž si mnozí zatím raději připravují texty např. pomocí Wordu.

Přepracované rozhraní pro správu a porovnávání starších verzí příspěvků přichází s rychlým Javascriptem a hlavně přehledným srovnáním. Pro každý vlastní typ obsahu je také možné použít jiný počet uchovávaných starších verzí. Bohužel nás s touto změnou opustilo jedno z mála velikonočních vajíček ve WordPressu.

WordPress 3.6 - Starší verze

Integrován byl nový HTML5 přehrávač audio a video souborů, takže stačí nahrát příslušný mediální soubor a nechat ho zobrazit přímo na webu (podrobnosti). Použita je knihovna MediaElements.js a nemusíte už tedy využívat různých externích služeb (např. Youtube) nebo složitě manipulovat s původním Flashovým přehrávačem (SWFUpload) či různými pluginy. Další výhodou je přístup k různým metadatům nahraných mediálních souborů (např. ID3 tagy).

Přehlednější rozhraní pro tvorbu vlastních menu, kdy jsou nově oddělena samotná menu a jejich konkrétní umístění v šabloně.

Vývojáři a autoři šablon určitě uvítají volitelné použití HTML5 pro formuláře v šabloně (např. pro vyhledávání či komentáře).

Nové zkrácené zápisy (shortcode) audio a video pro zobrazování mediálních souborů přímo na webu. Dále byly přidány funkce, které vývojářům usnadní práci, např. shortcode_exists() či has_shortcode(). Přidán byl také nový filtr shortcode_atts_$shortcode.

Mezi používané externí knihovny byla přidána MediaElement.js 2.11.1 (přehrávání audio a video souborů přímo na webu) a doplněny nové verze dalších knihoven, např. Backbone 1.0.0 (aktualizace z 0.9.2), jQuery 1.10.2 (aktualizace z 1.8.3), jQuery UI 1.10.3 (aktualizace z 1.9.2).

Podrobný přehled novinek ve WordPressu 3.6 můžete nalézt přímo v manuálu.

Čeština pro WordPress 3.6 by mohla vzhledem k prázdninovému provozu vyjít v horizontu týdne, nových řetězců naštěstí nepřibylo moc. Nebojte se ale ani aktualizovat rovnou na anglickou verzi, o stávající češtinu nepřijdete a možná si toho ani nevšimnete.

V posledních dnech byl už zahájen vývoj WordPressu 3.7, který vyjde asi poměrně brzy a bude obsahovat funkce, které se nestihly v aktuální verzi realizovat (spíše drobnější opravy). Průběžně ale také začínají práce na WordPressu 3.8, který by měl obsahovat novou šablonu Twenty Fourteen (aneb 2014, tentokrát půjde o vzhled magazínu) a patrně i nový vzhled administrace (aneb podoba aktuálně vyvíjeného pluginu MP6).

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

29 thoughts on “WordPress 3.6 “Oscar””

  1. Michal: Bohužel to nečeká jenom na schválení. Některé věty jsou špatně postavené a u některých to vůbec nedává smysl. Ale myslím, že TROCHU zapomínáte na překlad administrace (záložka Administration), kde je třeba ještě přeložit několik stovek řetězců…

    Ale stejně to nevidím černě :-) Doděláme pouze nejdůležitější věci (aneb co je pro uživatele vidět a nové funkce), nápovědu a další texty zatím překládat nebudeme (stejně to nikdo nečte). Pokud se tedy neobjeví někdo, kdo to tam všechno bezchybně přeloží (a bude to dávat smysl), abychom to mohli jenom schválit :-)

  2. začínám to vidět ještě černěji než jsem to viděl :D nešlo by fakt něco pro urychlení použít od slováků? o.O jinak v administraci je nepřeložených 455 a navržených 295, tak by se na to někdo mohl mrknout jestli je to použitelný a schvalovat to….

  3. Když bude čas během příštího týdne, tak s administrací vypomůžu.

    S použitím stringů ze slovenské lokalizace nesouhlasím. Raději se budu orientovat v anglické verzi.

  4. taky se tam pokusím s něčím poct, ale angličtině teda moc nefandím, takže mě osobně by vyhovovala vít ta slovenština…

  5. Nerozumím tomu že se kvůli pár drobným zlepšením vytváří nový program? Mělo by se dát do zákona že nový program zde může být jenom jednou za rok, mohou zde být přeci beta verze pro ty co chtějí testovat.
    Prostě by oficiálně vycházel jenom
    WordPress 1
    WordPress 2
    WordPress 3
    WordPress 4

  6. Jen tak pro informaci… Nemyslím, že by se WordPressu dalo říkat program, je to redakční systém. A s tím zákonem mě opravdu pobavilo :D :D :D Sakra, proč by měly zákony kecat programátorům do toho, kolik nových verzí můžou oficiálně vydat? Proč by měli vydávat jen beta verze? Pohybuji se taky v oboru programátorů a na rovinu, mě by takovej zákon dost sr*l. Je to čistě věc vývojářů a nikoho jinýho. A kdyby se něco takového mělo udělat, tak by tomu nepomohli nějaký zákony malého sátu jako je ČR, ale muselo by se to zavést v zemi, kde jsou vývojáři.

  7. Tak myslím, že hlavní část překladu je hotová. Přes víkend jsme dokončili novou administraci pro správu menu a další drobnosti, ještě zbývá několik řetězců, které asi není vhodné nechávat v angličtině. Ale jinak už by se angličtina neměla v administraci vyskytovat (samozřejmě kromě nápovědy a novinek). Čeština pro WordPress 3.6 je tedy na spadnutí, neváhejte ale pokračovat v překládání, protože nás čekají ještě další menší verze, kdy můžeme češtinu postupně dokompletovat.

    Slovenská verze se určitě používat nebude. Můžete ji sice brát jako “inspiraci” pro český překlad, ale není to moc vhodné, protože mají jiné názvosloví, slovosled, atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *