Následuj bílého králíka aneb Matrix ve WordPressu

Články, které přináší jen nějakou drobnou zajímavost, o které se nemusí moc dlouze přemýšlet, jsou (nejen) na našem webu velmi oblíbené. Takže pro víkendové odlehčení přinášíme další (vzpomeňte si na skrytou stránku s nastavením v administraci) velikonoční vajíčko (“Easter Egg”), které se skrývá ve WordPressu. Tentokrát jde spíše o vtípek, kterým však můžete některé uživatele i trochu vyděsit.

Vzpomínáte na Matrix, který se stal kultovním filmem? Tak právě upomínka na něj (a vlastně původně na Alenku v říši divů) je ve WordPressu velmi dobře skryta. A jak se k tomuto vtípku dostanete? Základní podmínkou je povolené ukládání starších verzí příspěvků. Pokud ho máte z nějakého důvodu zakázané, tak ho buď na chvíli povolte nebo to budete muset vyzkoušet na jiném webu. Zakázané to můžete mít pomocí nějakého pluginu, či následujícím kódem v souboru wp-config.php (dočasně odstraňte či zakomentujte):

define('WP_POST_REVISIONS', false);

Dále musí pro nějaký příspěvek (stránku) existovat několik (nejméně dvě) různých verzí. Ale bohatě stačí, když ho několikrát po sobě (i beze změny) uložíte (tlačítko “Aktualizovat”). Nezapomeňte si také v záložce “Nastavení zobrazených informací” starší verze příspěvku zobrazit. Objeví se pak zcela dole ve formuláři pro úpravy příspěvku (stránky).

A teď už jen stačí udělat nějakou hloupost. Jakou? Jednotlivé starší verze můžete vzájemně porovnávat, abyste přehledně viděli, co se v nich konkrétně změnilo. Stačí si je klinutím myši vybrat a následně kliknout na tlačítko “Porovnejte vybrané verze”. Ale zkuste si porovnat stejné verze jednoho příspěvku (stránky) a odměnou vám bude hrozba samozničení a návrat Matrixu :-)

Na přiložených obrázcích je vidět pouze část celého textu a rozhodně doporučuji, abyste si vše vyzkoušeli na vlastní kůži. Text není bohužel přeložen do češtiny (není to možné), ale myslím, že to v tomto případě snad příliš nevadí.

A kde se podobný vtípek ve WordPressu vůbec vzal? Nenápadně ho tam přidal už před více než dvěma lety (během třetí beta verze WordPressu 2.6) sám zakladatel WordPressu Matt Mullenweg (jde o kódovaný JavaScriptový soubor, který naleznete zde: wp-admin/js/revisions-js.php. Objevila se už i snaha tento vtípek z WordPressu odstranit (či alespoň upravit a nekódovat), ale zatím stále odolává, takže si ho užijte (ideálně před někým neznalým)…

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

6 thoughts on “Následuj bílého králíka aneb Matrix ve WordPressu”

  1. Joo, tak tohle je fakt dobrá parádička:-D nikdy by mě nenapadlo porovnávat dvě stejné verze:-) Ale kdož to okusí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *