WordPress 3.6 “Oscar”

Po několikaměsíčním zpoždění se první srpnový den konečně objevil očekávaný WordPress 3.6. Přináší několik zajímavých změn pro uživatele i spoustu užitečných úprav pro vývojáře. Mnoha novinek si možná nevšimnete hned na první pohled, zejména pokud máte web, kde jste jediným autorem, takže si je alespoň stručně probereme v následujícím článku.

WordPress 3.6 je pojmenovaný tentokrát podle jazzového pianisty a skladatele Oscara Petersona. Ukázku jeho tvorby si můžete poslechnout i na, propagačním videu s názorným přehledem nejdůležitějších novinek.

Součástí WordPressu 3.6 je nová výchozí šablona Twenty Thirteen (aneb 2013), která je zaměřena zejména na klasické blogování. Obsahuje pouze jeden hlavní sloupec a do značné míry využívá formáty příspěvků. Právě nové grafické rozhraní pro správu formátů příspěvků bylo hlavní příčinou dlouhého zpoždění WordPressu 3.6, kdy se k nové šabloně postupně přidávaly různé zajímavé funkce, následně se přesunovaly přímo do jádra WordPressu až se najednou zjistilo, že to není ideální řešení, takže se muselo zase všechno vrátit do původního stavu, což bohužel nebylo příliš jednoduché (a rychlé). Samozřejmě šabloně nesmí v dnešní době chybět ani flexibilní (responsivní) design a pro čtenáře jsou použity kontrastní prvky a barvy. Šablona Twenty Thirteen obsahuje Genericons (speciální font s různými ikonkami) a umožňuje různá standardní nastavení (vlastní záhlaví, widgety). Asi nesedne na první pohled každému, ale určitě ji alespoň vyzkoušejte. Speciální fonty zůstanou pro českou verzi patrně vypnuté, protože mají různé problémy s českými znaky.

WordPress 3.6 - Nová výchozí šablona Twenty Thirteen

Pokud na nějakém textu dříve spolupracovalo více autorů, tak mohlo docházet k různým problémům a konfliktům. Konkrétní příspěvek mohlo např. upravovat více uživatelů najednou a vzájemně si tak přepisovat provedené změny (objevovalo se pouze textové upozornění o probíhajících úpravách). Nově to již nebude možné, protože dojde k uzamknutí příspěvku, pokud ho někdo upravuje. Pokud ale třeba zapomenete upravovaný příspěvek v otevřeném okně prohlížeče, tak si ho může jiný uživatel převzít. Nebude ale možné, aby stejný příspěvek upravovalo více uživatelů najednou.

Nikdy byste už také neměli přijít o nějaký rozepsaný text, protože nově dochází k průběžnému automatickému ukládání (využita je i cache prohlížeče, kdyby došlo k odpojení internetu či databáze). Uvidíme, jak provedené změny (nazývané WP Heartbeat API), zabojují s důvěrou uživatelů, z nichž si mnozí zatím raději připravují texty např. pomocí Wordu.

Přepracované rozhraní pro správu a porovnávání starších verzí příspěvků přichází s rychlým Javascriptem a hlavně přehledným srovnáním. Pro každý vlastní typ obsahu je také možné použít jiný počet uchovávaných starších verzí. Bohužel nás s touto změnou opustilo jedno z mála velikonočních vajíček ve WordPressu.

WordPress 3.6 - Starší verze

Integrován byl nový HTML5 přehrávač audio a video souborů, takže stačí nahrát příslušný mediální soubor a nechat ho zobrazit přímo na webu (podrobnosti). Použita je knihovna MediaElements.js a nemusíte už tedy využívat různých externích služeb (např. Youtube) nebo složitě manipulovat s původním Flashovým přehrávačem (SWFUpload) či různými pluginy. Další výhodou je přístup k různým metadatům nahraných mediálních souborů (např. ID3 tagy).

Přehlednější rozhraní pro tvorbu vlastních menu, kdy jsou nově oddělena samotná menu a jejich konkrétní umístění v šabloně.

Vývojáři a autoři šablon určitě uvítají volitelné použití HTML5 pro formuláře v šabloně (např. pro vyhledávání či komentáře).

Nové zkrácené zápisy (shortcode) audio a video pro zobrazování mediálních souborů přímo na webu. Dále byly přidány funkce, které vývojářům usnadní práci, např. shortcode_exists() či has_shortcode(). Přidán byl také nový filtr shortcode_atts_$shortcode.

Mezi používané externí knihovny byla přidána MediaElement.js 2.11.1 (přehrávání audio a video souborů přímo na webu) a doplněny nové verze dalších knihoven, např. Backbone 1.0.0 (aktualizace z 0.9.2), jQuery 1.10.2 (aktualizace z 1.8.3), jQuery UI 1.10.3 (aktualizace z 1.9.2).

Podrobný přehled novinek ve WordPressu 3.6 můžete nalézt přímo v manuálu.

Čeština pro WordPress 3.6 by mohla vzhledem k prázdninovému provozu vyjít v horizontu týdne, nových řetězců naštěstí nepřibylo moc. Nebojte se ale ani aktualizovat rovnou na anglickou verzi, o stávající češtinu nepřijdete a možná si toho ani nevšimnete.

V posledních dnech byl už zahájen vývoj WordPressu 3.7, který vyjde asi poměrně brzy a bude obsahovat funkce, které se nestihly v aktuální verzi realizovat (spíše drobnější opravy). Průběžně ale také začínají práce na WordPressu 3.8, který by měl obsahovat novou šablonu Twenty Fourteen (aneb 2014, tentokrát půjde o vzhled magazínu) a patrně i nový vzhled administrace (aneb podoba aktuálně vyvíjeného pluginu MP6).

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

29 thoughts on “WordPress 3.6 “Oscar””

  1. Zdravím,
    je možné vypnout přehrávač audio/video souborů? Každý odkaz, který končí *.mp4, *wmv, … se mi automaticky převedl na přehrávač, který nelze spustit, protože se jedná o odkaz na jiný server.

    Díky za info

  2. Tak konečně jsem se dočkali :-) už se těším až bude i čeština, většinou jsem právě dělal aktualizace až když bylo přeloženo. A nové funkce se mi líbí, a to co je podporováno ještě víc. Budeme vyvíjet šablonu, tak jsem rád, že od začátku přímo pro 3.6 :-)

  3. Pro ty, kteří nechtějí přijít o fonty v TwentyThirteen – upravil jsem font Bitter pro podporu češtiny (Source Sans z Google Fonts česky umí) včetně kerningů akcentovaných znaků – součástí .zip souboru je i upravený ukázkový html + css soubor z FontSquirrel, který pomůže s korektním vložením fontu do šablony :)

    http://uloz.to/xh6JbRYt/dotorgbitter-cs-cz-zip

  4. Možná mám divný vkus, ale mně se vzhled TwentyThirteen jako první od WP skutečně líbí. Nooo, možná bych ho z tónů žluté a oranžové pro sebe “mírně” či více přebarvila do mé oblíbené modré… :-D Ale jinak zatím je první, u kterého si dokážu představit, že bych ho používala někde dlouhodoběji. A mám po zatím prvním malém ozkoušení jednu připomínku k widgetům, protože není tak úplně pravda, že by vzhled měl jen jeden sloupec, stačí si v nastavení přesunout jakýkoli widget do “Secondary Widget Area” a hned se vzhled změní ve dvojsloupcový s widgety vpravo, což je právě pro mě ukázka běžné využitelnosti vzhledu i bez zásadních úprav. :-)

  5. Tedy po odeslání mi došlo, že záleží na úhlu pohledu, jak se ty “sloupce” berou, takže ono je to vlastně tak i tak… :-)

  6. Jaroslav: Přehrávač by se měl aktivovat pouze pro textové (neklikací) odkazy. Pokud máte v nějakém příspěvku klasické odkazy na soubory, tak by se výchozí přehrávač neměl automaticky použít. Každopádně můžete některé typy souborů zcela zakázat, použít můžete např. filtr wp_video_extensions.

    M: Díky, to vypadá dobře. Zatím jsem upravený font nezkoušel, ale pokud to bude bez problémů fungovat, tak bychom ho mohli přidat do našeho pluginu (brzy se objeví nová verze).

    bea3x: Díky, na widgety jsem zapomněl. Obecně je ale ten druhý sloupec autory trochu opomíjen, takže hlavní myšlenka šablony byl jeden hlavní sloupec. Jinak se mi šablona také líbí a trochu zvažuji její nasazení přímo na webu. Samozřejmě také v preferované modré variantě :-)

  7. Jéé, díky za odkaz, tak vida, podobný názor nás má vícero a nemusím to přebarvovat sama, modrá je prostě nej… :-D

  8. Možná se to tady již řešilo, ale když se mi do příspěvku vloží přehrávač, tak bych potřeboval upravit jeho proporce tak, aby se vešel do šablony. Nikde jsem ale tuto možnost nenašel. Poradí mi někdo, prosím?

    S pozdravem a přáním hezkého dne Valada06.

  9. Valada06: Řešeno ve fóru.

    Petr: Škoda, že jsme nevěděli o překladu dříve, čeština už vyšla zde. Pokud se chcete účastnit překladu, používejte prosím oficiální aplikaci GlotPress, abychom se o tom dozvěděli.

  10. jak to vypadá s WP 3.6 v češtině? na GlotPress chybí přeložit už jen 74 výrazů a výrazů, které čekají je 75…

  11. Dneska bylo na překladu 74 na přeložení a 87 čeká na schválení, jak to vydíte s vydáním?

  12. Zase tak černě bych to neviděl :-) Něco je hotové mimo GlotPress, zítra začneme schvalovat navržené překlady. Bohužel ne vše se dá použít, namátkou nemůžeme používat “F” pro datumy kvůli skloňování a některé výrazy jsou dost podivné, např. “Zapnout ztlumení”, atd. Každopádně cílem není zdržovat a vše zkompletovat, ale vypustit češtinu alespoň v nějakém stavu, protože za čas vyjde 3.6.1 a už koncem září by se měla objevit další verze 3.7, což jsou další příležitosti pro dokončení.

  13. V tak krátkém čase už 3.7 tak to bude teda vydatný podzim :-) už se těším

  14. WordPress 3.7 by měl obsahovat docela zajímavou novinku, a to automaticky vynucené aktualizace (bez zásahu uživatele). Prostě až vyjde nová verze, tak se WordPress sám aktualizuje. Bude to samozřejmě platit pouze pro malé verze, tedy WordPress 3.6 by se sám aktualizoval na 3.6.1, ale už ne na 3.7 (to zůstane na uživateli). A další důležité změny by měly proběhnout v oblasti správy lokalizace. Podrobnosti vyjdou brzy v nějakém článku…

  15. Na automatické aktualizace pluginů, jádra a vzhledů mám už teď plugin a je to super :-) nemůžu si to vynachvílit :-)

  16. Separatista: něco jsem tam taky překládal, ale pustilo mě to jen k těm zatím nepřeloženým výrazům, takže ty podivné opravit nemůžu… jo a jinak asi je to divnej nápad, ale něco by se dalo použít od slováků :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *