WordPress 4.1: Automatický režim nevyrušovaného psaní

V chystaném WordPressu 4.1 se uživatelé patrně dočkají vcelku příjemné novinky, a to automatického režimu nevyrušovaného psaní. Vizuální editor se nejdříve začal roztahovat ve WordPressu 4.0 a nyní bude při psaní ještě okolí editoru automaticky skryto do pozadí.

Režim nevyrušovaného psaní byl původně představen ve WordPressu 3.2 a jeho nosnou myšlenkou bylo, aby se uživatelé mohli soustředit zejména na samotný text a nebyli zbytečně rozptylováni pohledem na spoustu dalších ovládacích prvků na stránce. Žádné nastavení totiž není moc důležité, když potřebujete hlavně přemýšlet nad obsahem vytvářeného textu (obvykle pak stačí pouze základní tlačítka pro formátování textu).

Myšlenka to byla určitě dobrá, ale bohužel nepadla zrovna na úrodnou půdu. Tlačítko pro přepnutí do režimu nevyrušovaného psaní se totiž postupně přesunulo do pravé části vizuálního editoru, kde už si ho nevšiml skoro nikdo. Docela by mě zajímalo, zda tuto funkci někdo opravdu pravidelně používal :-) Ale ve WordPressu 4.1 bude režim nevyrušovaného psaní patrně zapnut automaticky, čímž dojde k jeho nečekanému vzkříšení. Ptáte se proč? A k čemu je to vlastně dobré?

Základní předpoklad vychází z toho, že šlo o povedenou funkci, která se však bohužel moc nerozšířila, protože nebyla správně implementována. Uživatelé se museli buď naučit přesnou klávesovou zkratku nebo kliknout na příslušné tlačítko. A když pak chtěli ještě něco dodatečně nastavit, tak zase museli ručně přepnout zpět na klasickou administrační stránku. A také samotné přepínání působilo trochu rušivě (docházelo např. ke změně velikosti a umístění editoru).

WordPress 4.1: Automatický režim nevyrušovaného psaní (před)

Na základě výsledků uživatelského testování se nově bude režim nevyrušovaného psaní zapínat automaticky. Na první pohled to sice může vypadat, že se vývojáři snaží uživatelům vnucovat nějakou zbytečnou změnu, ale když si to pořádně vyzkoušíte, tak třeba přestanete protestovat. Vývojáři WordPressu mají s optimalizacemi funkcí pro běžné uživatele mnoho zkušeností, takže by se rozhodně neměl nikdo cítit ztracen či zmaten.

WordPress 4.1: Automatický režim nevyrušovaného psaní (po)

Původní návrh spočíval v tom, že se režim nevyrušovaného psaní aktivuje pokaždé, když jen kliknete do pole s editorem. Z uživatelského testování však vyplynulo, že by ke změně docházelo zbytečně často a nakonec tedy nestačí pouze kliknout, ale musíte začít opravdu něco dělat (psát). Naopak, když potřebujete na stránce provést ještě něco mimo samotný editor, tak stačí jen posunout kurzor myši mimo něj a nemusíte už nikde klikat, aby se zobrazila celá nabídka administrační stránky. Pokud se však myší zase rychle vrátíte do editoru (a tedy jste vlastně pouze nechtěně pohnuli myší), tak ani nemusíte začít psát, aby došlo k opětovnému přepnutí. Myslelo se tedy snad na všechno.

Chystanou funkci si můžete sami vyzkoušet v aktuální beta verzi WordPressu 4.1 a osobně mohu říci, že to funguje perfektně a uživatele by to nemělo nijak omezovat či rušit. Jak to vlastně celé funguje se můžete podívat třeba v následujícím videu.

A nakonec ještě jedna drobnost. Stávající tlačítko pro rozšířené možnosti vizuálního editoru (umožňuje zobrazit druhou řádu ikonek) získalo ještě jednu dodatečnou funkci. Pokud ho zapnete, tak bude spodní informační řádek vizuálního editoru stále zobrazován, a to bez ohledu na roztažené pole editoru.

WordPress 4.1: Tlačítko pro režim nevyrušovaného psaní

Automatický režim nevyrušovaného psaní si může každý uživatel sám vypnout, a to snadno pomocí příslušného tlačítka v pravé horní části vizuálního editoru (po instalaci bude však pro všechny zapnutý).

Aktualizace 18.12.2014: Režim nevyrušovaného psaní bude sice fungovat automaticky, ale každý si ho bude muset sám zapnout (a nebude tak po aktualizaci aktivován pro všechny). Vývojáři ho tedy nakonec nebudou nikomu “vnucovat”, ale doplněn byl ještě nepřehlédnutelný informační ukazatel, aby se o této novince každý uživatel alespoň dozvěděl a mohl případně vyzkoušet.

Tlačítko pro režim nevyrušovaného psaní (informační ukazatel)

A poslední poznámka, pokud v administraci toto tlačítko nevidíte, tak máte vypnuté automatické roztahování vizuálního editoru podle aktuální délky textu (viz jedna z novinek WordPressu 4.0) a v tomto případě nemůže režim nevyrušovaného psaní fungovat. Změnit to můžete snadno, a to pomocí horní záložky “Nastavení zobrazených informací”.

Nastavení zobrazených informací (WordPress 4.1)

 

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

3 thoughts on “WordPress 4.1: Automatický režim nevyrušovaného psaní”

  1. To, že bude automaticky zapnuté pro všechny není myslím ještě tak jisté. Zahraniční servery se v podstatě shodují na tom, že nebude, podle tracu to ještě není rozhodnuto. Defaultně to je zapnuté pro všechny zatím jen v betě.

  2. Jakub Klapka: Pravda, díky! Předpokládal jsem, že to budou chtít vývojáři dostat mezi uživatele, aby to zase někde nezapadlo :-) Takže pokud se neobjeví v průběhu testování nějaké negativní reakce (či související problémy), tak si myslím, že by to mohlo být pro všechny spíše automaticky zapnuté. Ale uvidíme, možné je všechno, už jsem zažil i odebírání nových funkcí v průběhu RC :-)

  3. Článek byl aktualizován a doplnil jsem nejnovější informace i s obrázkem informačního ukazatele, který se bude zobrazovat všem uživatelům místo defaultně zapnutého režimu nevyrušovaného psaní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *