Čeština pro WordPress 4.0.1

Čeština pro WordPress 4.0.1 vychází necelý týden po originální anglické verzi (závažná bezpečnostní aktualizace), která sice neobsahovala žádné změny související s překladem, ale čeština byla zase trochu doplněna.

Práci nám sice zpočátku znepříjemnili přímo vývojáři, kterým se do GlotPressu (online nástroj pro správu překladů) dostala podivná chyba, čímž docházelo k různým duplicitám a dokonce se některé překlady ztrácely. Nově byste už ale neměli vidět žádné anglické řetězce během instalace a na dalších místech administrace, přeloženo bylo cca 40 řetězců a částečně se podařilo přepsat a doplnit také některé dlouhé části s nápovědou (např. pro komentáře).

WordPress 4.0.1: Nápověda pro komentáře (překlad)

Pokud používáte nejnovější WordPress 4.0.1, tak na aktuální českou verzi už nebudete v administraci upozorněni a pokud ji chcete vyzkoušet, musíte použít menu Nástěnka – Aktualizace a kliknout na tlačítko “Přeinstalovat aktuální verzi”. Česká verze pro WordPress 4.0.1 vychází zejména pro nové uživatele, aby byl dostupný kompletní instalační balíček v aktuální verzi. A také pro uživatele, kteří potřebují aktualizovat ze starších verzí a mohli by si už chybějících českých překladů všimnout. Bez aktuální české verze by se totiž objevila pouze možnost aktualizace na nejnovější anglickou verzi (např. při aktualizaci z WordPressu 3.5).

Češtinu pro WordPress 4.0.1 můžete stáhnout přímo na oficiálním webu.

A nakonec budeme ještě hledat trochu inspirace :-) S každou novou verzí WordPressu se postupně zlepšuje nástroj pro aktuální nastavení webu (aneb náhled). V angličtině se nejdříve používal výraz “Customize”, nyní už to bude asi přímo nástroj s názvem “Customizer” a potřebujeme pro něj nějaký vhodný český překlad. Původně sice stačil jednoduchý výraz “Přizpůsobit”, ale bohužel nám už trochu zastaral (navíc je to pouze sloveso) a moc se k dnešní podobě nehodí (v navigační liště možná ještě ano, ale v levém menu už moc ne). Chtělo by to nějaký pěkný výraz, který lze používat jako krátké podstatné jméno (aby se vešlo do levého menu), případně ho opsat nějakou delší podobou i jako sloveso. Nemusíte se ani doslova držet originálu, jen by měl překlad vystihnout jeho současnou funkčnost. Pokud máte nějaký zajímavý nápad, tak dejte prosím vědět, díky!

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

3 thoughts on “Čeština pro WordPress 4.0.1”

  1. Dobrý den,

    potřebuji do administrace dostat češtinu. V současné verzi používám WP 4.0.1 a admin je v angličtině, jak tam prosím dostanu češtinu?
    Děkuji Karásek

  2. Vladislav Karásek: Stačí stáhnout český lokalizační balíček (odkaz vpravo nahoře) a nakopírovat ho na FTP. Teoreticky by mělo stačit nahrát pouze lokalizační soubory z adresáře wp-content/languages, ale prakticky se často nechají přepsat i všechny ostatní soubory. Následně by se v menu Nastavení – Obecné – Jazykové nastavení měl objevit nový jazyk “cs_CZ”. Stále také platí možnost použití konstanty WPLANG.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *