První beta verze pro WordPress 4.1

Dnes v noci se objevila první beta verze chystaného WordPressu 4.1, takže už začíná být pomalu zřejmé, co se nakonec opravdu stihne (na rozdíl od původního plánu).

Asi hlavní novinkou bude nová výchozí šablona Twenty Fifteen, která se mi osobně velmi líbí (jednoduchá a čistá). Z plánovaného přehledu aktuálních přihlašovacích relací nakonec zůstalo na stránce s profilem pouze jedno tlačítko pro okamžité odhlášení všech dalších relací (a bez přehledu), ale i tak je to vcelku šikovná funkce (můžete se zpětně odhlásit ze všech veřejných míst, kde jste na to zapomněli) a další grafické rozhraní by mělo být doplněno někdy příště. Grafická změna pro instalace a aktualizace pluginů a šablon (s indikátorem aktuálního průběhu) se ale bohužel nestihla vůbec, což je docela škoda.

Dalšími úpravami prošel vizuální editor, který se při psaní nejen automaticky roztáhne, ale nově také zvýrazní, zatímco ostatní prvky na stránce zůstanou v pozadí (došlo tak vlastně k částečnému sloučení s režimem nevyrušovaného psaní, který byl představen ve WordPressu 3.2). Na první pohled to vypadá zajímavě, ale uvidíme, jak rychle si uživatelé zvyknou a zda bude tato funkce nakonec vůbec automaticky zapnutá pro všechny uživatele (někomu to může připadat dost rušivé). Jazykové verze bude možné instalovat přímo z administrace, zatímco nyní šlo pouze přepínat mezi těmi instalovanými.

Díky novým vývojářům, kteří získali právo provádět změny zdrojového kódu ale došlo i k mnoha důležitým úpravám, které potěší hlavně programátory. Osobně už dlouho tolik různých změn v jedné verzi nepamatuji.

  • WP_Query bude nově podporovat mnohé komplexní (i vnořené) dotazy.
  • Opraven byl také dlouhodobý problém u položek taxonomií, kdy jste mohli mít např. rubriku a štítek se stejným názvem a následně docházelo k mnoha souvisejícím problémům. Do budoucna by měly probíhat ještě další změny, které patrně skončí sloučením tabulek wp_terms a wp_term_taxonomy.
  • Představeny byly nové funkce pro autory šablon, takže mohou snadno řešit titulek stránky a stránkování.
  • Customizer (aneb nástroj pro aktuální možnosti nastavení šablony) získal vylepšené API a opraveno bylo i mnoho dalších chyb.

První beta verzi pro WordPress 4.1 můžete vyzkoušet asi nejlépe pomocí pluginu WordPress Beta Tester, i když doporučuji dodržovat předběžnou opatrnost (a zálohovat), protože došlo opravdu k mnoha změnám, na které nemusí být některé pluginy a šablony zcela připraveny. Oficiální vydání WordPressu 4.1 bylo původně plánováno na týden kolem 8. prosince, ale uvidíme, zatím je evidováno aktuální zpoždění cca dva týdny.

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

One thought on “První beta verze pro WordPress 4.1”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *