WordPress 3.7 “Basie”

Po necelých třech měsících (což je patrně rekord) dnes vychází nový WordPress 3.7 a přináší velmi důležitou (a příjemnou) změnu pro uživatele i spoustu dalších oprav. Novinek si zatím asi moc nevšimnete, ale jakmile vyjde první opravná verze 3.7.1, tak dojde k automatické aktualizaci, aniž byste se museli nějak účastnit.

WordPress 3.7 je pojmenovaný podle amerického jazzového pianisty, varhanisty, kapelníka a skladatele (Count Basie). Bohužel tentokrát chybí propagační video s názorným přehledem nejdůležitějších novinek, protože nové funkce nejsou pro uživatele moc viditelné, i když šlo o velmi důležité změny celé architektury.

WordPress 3.7 obsahuje zejména pravidelné automatické aktualizace bez zásahu uživatele. Celý systém se těžko popisuje (podrobnosti), ale stručně by to mělo fungovat tak, že až vyjde opravná verze 3.7.1, tak se aktualizace provede automaticky sama, a to bez zásahu uživatele. To samé pak platí i v případě verze 3.7.2, atd. Ale až vyjde (možná ještě letos v prosinci) WordPress 3.8, tak už bude muset aktualizaci ručně potvrdit zase uživatel, aby mohl odhalit případné problémy u nových funkcí. Malé aktualizace budou tedy opravovat pouze drobné problémy a hlavně bezpečnostní chyby. Nemusíte se tak nadále starat o pravidelné aktualizace, které budou probíhat automaticky a ještě by měl administrátorovi pokaždé dorazit informační email, že je vše v pořádku (nebo se naopak celý web po aktualizaci rozbil). Dobrodruzi si mohou dokonce povolit aktualizace velkých verzí a pluginů, ale pozor, v tomto případě jde zatím pouze o testovací provoz (každopádně nás to asi čeká do budoucna).

Změnou prošel také proces kontroly při vytváření hesla, kdy bude zase trochu obtížnější získat zelenou barvu u indikátoru síly hesla. Mezi externí knihovny tak nově přibyla zxcvbn od Dropboxu, která je pro tyto účely využita. Zlepšeny byly také výsledky vyhledávání, které se nově řadí i podle relevance. Vývojáři dostali nové parametry pro WP_Query, které se hodí zejména pokud chcete získat příspěvky podle konkrétního data. Z nových funkcí pak stojí za zmínku např. wp_get_sites(), ale můžete si samozřejmě projít kompletní přehled změn.

Samotný vývoj WordPressu 3.7 trval poměrně krátce a kromě automatických aktualizací neobsahuje pro uživatele žádné zásadní změny, které nás tak čekají až ve WordPressu 3.8. Zde se patrně objeví nové administrační rozhraní a možná i další novinky (přepracovaná Nástěnka, rozhraní pro widgety, atd). Také nás čeká nová (tentokrát magazínová) šablona Twenty Fourteen.

Důležitou změnou by měla projít také lokalizace, ale zatím ještě není zcela jasné, jak to bude celé vlastně fungovat (první náznaky pro vývojáře). Každopádně by se měla česká verze do budoucna také sama aktualizovat. Bohužel zatím není zřejmé, co se stane, když proběhne nejdříve automatická aktualizace WordPressu (anglická verze) a teprve za několik dní bude dostupná upravená čeština. Uvidíme :-)

Čeština pro WordPress 3.7 vyjde snad počátkem listopadu, ale nebojte se aktualizovat, k žádným velkým změnám nedošlo. Nové řetězce se týkají zejména informačních emailů a automatických aktualizací (takže budou potřeba až po aktualizaci na WordPress 3.7.1) a informační stránky o novinkách WordPressu 3.7.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

45 thoughts on “WordPress 3.7 “Basie””

  1. Budete vydávat českou lokalizaci verze WO 3.7.1.? Nebo bude přeložena až nějaká následující verze?

    Díky

  2. Čeština pro WordPress 3.7.x už nevyjde, veškerou snahu se pokusíme vložit do překladu WordPressu 3.8, který by měl vyjít cca za 1 – 2 týdny. Budoucnost české lokalizace budeme také řešit na plánovaném WP Meetupu v Jičíně 20. prosince 2013 (termín a místo ještě potvrdíme a vydáme samostatnou zprávu), zájemci jsou zváni!

  3. Michal: Určitě, další WP Meetup bude v Praze (asi leden), ale zatím bohužel nevím, jestli se budu účastnit. Aktuální informace o chystaných setkáních najdete zde. A pak můžeme lokalizaci probrat samozřejmě přímo na WordCampu (datum už se pomalu rýsuje, bude to v 1. čtvrtletí příštího roku).

  4. Dobrý den. Sám jsem se podílel na dobrovolné lokalizaci několika linuxových distribucí a aplikací. Vím, že je tato práce velmi náročná, zejména pak časově.

    Rád bych hodil do pléna jeden návrh – na Word Pressu běží už i v ČR ohromné množství komerčních webů. Myslím, že nejen já bych byl ochoten za českou lokalizaci zaplatit, např. formou ročního předplatného. Překladatelé by tak měli za svou práci přiměřenou odměnu a uživatelé by se mohli těšit na pravidelné překlady, u nichž by byla prioritou vysoká kvalita a jejich rychlé dokončení brzy po uvedení originální verze. Zkuste o tom v Jičíně popřemýšlet. :-)

    Držím palce ve skvělé práci, kterou děláte.

  5. Martin: Díky. Je to vcelku přesné pojmenování problému. Aby byla kvalitně přeložena nová verze, tak to trvá desítky hodin mravenčí práce. A tolik času není bohužel vždy k dispozici. Můžeme dát sice práva ke schvalování navržených překladů i dalším uživatelům (kdo o to požádá), ale pak se do překladu dostanou mnohé nesmysly a postupně začne kvalita upadat. A to je škoda právě proto, že ho používají i velké profesionální weby a mnoho uživatelů. A právě o tom budeme chtít mluvit. Projdeme navrhované řetězce a zkusíme vytipovat uživatele, kteří by je mohli do budoucna schvalovat. Ale určitě je třeba zachovávat kontext a samozřejmě základní pravidla (gramatika, slovosled). Nevím, jak to ideálně vyřešit…

    Ad peníze: Máme tu tlačítko na dobrovolné příspěvky, ale moc se to neujalo (čest výjimkám). Kdyby byla z každého webu s českou lokalizací jen 1 Kč ročně, tak je to bez problémů a dva lidé se tomu mohou klidně měsíc věnovat na plný úvazek + třeba připravit lokalizace dalších pluginů. Ale jak to zařídit? :-)

  6. Myslím si, že bude-li finanční příspěvek dále na bázi dobrovolnosti, neřeší se tím nic. V okamžiku, kdy by česká lokalizace přestala být dostupná zdarma a byl by tak vyžadován nákup doplňujících po/mo souborů (klidně za symbolickou cenu např. 20 Kč / rok), situace by se razantně změnila. Otázkou na druhou stranu je, jestli by takové jednání nebylo proti “filosofii vývoje Word Pressu”, ale to už nedokážu ze své pozice posoudit.

  7. Martin: Něco podobného není možné, lokalizace i WordPress jsou dostupné zdarma. Jedinou možností by bylo vytvořit “prémiovou” verzi lokalizace, která by byla dostupná za drobný poplatek. A standardní lokalizaci schvalovat s chybami podle toho, jak to kdo navrhne… Ale to se mi také moc nezdá, zájem o “prémiovou” lokalizaci by asi nebyl zase tak moc velký, nehledě na to, že by v tom vznikl trochu chaos… Jak jsem psal, žádné řešení není zcela ideální…

  8. Jako takový poplatek je směšný, ale tomu vývoji pomoci určitě může. Ale taky nevím, jestli je jde. Ale placené pluginy normálně jsou, tak nevím jestli by byl problém mít i placenou lokalizaci. Ale za kvalitu a rychlost si klidně zaplatím.

  9. Michal: Jasné, nikomu by asi nevadilo zaplatit 1 Kč ročně (x 100.000 webů = kvalitní a rychlý překlad + další bonusy), ale problém je bohužel v realizaci :-)

  10. Škoda. Pokud se nicméně pro prémiovou verzi rozhodnete, máte tady prvního předplatitele. ;-)

    A když už tak brainstormuji – co třeba tu free lokalizaci uvolňovat s určitou časovou prodlevou? Nebo lokalizovat pouze nejnutnější minimum? :-) Jasně, to už je asi mimo realitu, ale třeba se některý nápad chytne, člověk nikdy neví. ;-)

    Držím v každém případě palce a těším se na výstup ze setkání v Jičíně.

  11. Tady je druhý předplatitel ;-) ale moc nevím jak by se pak instalovala ta prémiová aktualizace, to by mohl být nějaký placený plugin pro českou lokalizaci, jinak moc nevím jak by se to tam dostalo.

  12. Martin: Nebylo by fér nějak omezovat standardní lokalizaci. Jediným omezením by bylo, že bychom schvalovali překlady, které uživatelé sami navrhnou (samozřejmě ne zcela nesmyslné) a tím postupně snížili kvalitu. Ale také by to byl střet zájmů, takže bych v tomto případě ze standardní lokalizace spíše zcela “vycouval”. A třeba až potom by se našel někdo, kdo by to dělal kvalitně zadarmo :-)

    Michal: Technické řešení není problém, mohlo by to být v podobě placeného pluginu, něco jako Čeština pro WordPress. Nové verze by se už také třeba mohly umět aktualizovat automaticky.

  13. Hezký den,
    možná by problémy s nedostatkem kvalitních překladatelů mohlo vyřešit, pokud byste oslovili někoho, kdo se překladům věnuje. Z českých internetových luhů a hájů bych doporučil kontaktovat portál videacesky.cz – zdejší překladatelé jsou kvalitní a co jsem slyšel, tak někteří spolupracují i s dabingovými studii. Pokud je oslovíte a domluvíte se na spolupráci, mohli byste získat poměrně velkou skupinu lidí, od kterých by byla zajištěná kvalita přeložených materiálů.

  14. Dugi: Překlad aplikace je trochu jiná práce, ale ideální by byl tým ve složení programátor + uživatel + korektor/překladatel.

    Hynek: Velmi pravděpodobně to bude 20. prosince v 18 hodin, potvrdíme ještě tento týden. Těšíme se na účast :-)

  15. Zdravím,
    jen bych chtěl dopředu napsat, že v nejbližších dnech se budu snažit přeložit chybějící části v novém wordpressu 3.8, který by měl ve finální verzi vyjít zítra.
    Klidně jej mohou autoři použít dále

  16. Tak WordPress 3.8 je venku, která přesně část překladů se týká WP 3.8? Že bych něco chtěl přeložit. Můžete to sem někdo dát :-) Děkuju

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *