WordPress 3.7 “Basie”

Po necelých třech měsících (což je patrně rekord) dnes vychází nový WordPress 3.7 a přináší velmi důležitou (a příjemnou) změnu pro uživatele i spoustu dalších oprav. Novinek si zatím asi moc nevšimnete, ale jakmile vyjde první opravná verze 3.7.1, tak dojde k automatické aktualizaci, aniž byste se museli nějak účastnit.

WordPress 3.7 je pojmenovaný podle amerického jazzového pianisty, varhanisty, kapelníka a skladatele (Count Basie). Bohužel tentokrát chybí propagační video s názorným přehledem nejdůležitějších novinek, protože nové funkce nejsou pro uživatele moc viditelné, i když šlo o velmi důležité změny celé architektury.

WordPress 3.7 obsahuje zejména pravidelné automatické aktualizace bez zásahu uživatele. Celý systém se těžko popisuje (podrobnosti), ale stručně by to mělo fungovat tak, že až vyjde opravná verze 3.7.1, tak se aktualizace provede automaticky sama, a to bez zásahu uživatele. To samé pak platí i v případě verze 3.7.2, atd. Ale až vyjde (možná ještě letos v prosinci) WordPress 3.8, tak už bude muset aktualizaci ručně potvrdit zase uživatel, aby mohl odhalit případné problémy u nových funkcí. Malé aktualizace budou tedy opravovat pouze drobné problémy a hlavně bezpečnostní chyby. Nemusíte se tak nadále starat o pravidelné aktualizace, které budou probíhat automaticky a ještě by měl administrátorovi pokaždé dorazit informační email, že je vše v pořádku (nebo se naopak celý web po aktualizaci rozbil). Dobrodruzi si mohou dokonce povolit aktualizace velkých verzí a pluginů, ale pozor, v tomto případě jde zatím pouze o testovací provoz (každopádně nás to asi čeká do budoucna).

Změnou prošel také proces kontroly při vytváření hesla, kdy bude zase trochu obtížnější získat zelenou barvu u indikátoru síly hesla. Mezi externí knihovny tak nově přibyla zxcvbn od Dropboxu, která je pro tyto účely využita. Zlepšeny byly také výsledky vyhledávání, které se nově řadí i podle relevance. Vývojáři dostali nové parametry pro WP_Query, které se hodí zejména pokud chcete získat příspěvky podle konkrétního data. Z nových funkcí pak stojí za zmínku např. wp_get_sites(), ale můžete si samozřejmě projít kompletní přehled změn.

Samotný vývoj WordPressu 3.7 trval poměrně krátce a kromě automatických aktualizací neobsahuje pro uživatele žádné zásadní změny, které nás tak čekají až ve WordPressu 3.8. Zde se patrně objeví nové administrační rozhraní a možná i další novinky (přepracovaná Nástěnka, rozhraní pro widgety, atd). Také nás čeká nová (tentokrát magazínová) šablona Twenty Fourteen.

Důležitou změnou by měla projít také lokalizace, ale zatím ještě není zcela jasné, jak to bude celé vlastně fungovat (první náznaky pro vývojáře). Každopádně by se měla česká verze do budoucna také sama aktualizovat. Bohužel zatím není zřejmé, co se stane, když proběhne nejdříve automatická aktualizace WordPressu (anglická verze) a teprve za několik dní bude dostupná upravená čeština. Uvidíme :-)

Čeština pro WordPress 3.7 vyjde snad počátkem listopadu, ale nebojte se aktualizovat, k žádným velkým změnám nedošlo. Nové řetězce se týkají zejména informačních emailů a automatických aktualizací (takže budou potřeba až po aktualizaci na WordPress 3.7.1) a informační stránky o novinkách WordPressu 3.7.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

45 thoughts on “WordPress 3.7 “Basie””

  1. Zajímalo by mě, jestli se dá někde jako u starší verze pomoci s překladem. Na stránkách wordpress.org jsem nic ale nenašel. Je to od téhle nové verze jinak…?

  2. Dá se ta automatická aktualizace vypnout nebo to bude povinné vylepšení á la Microsoft? Bude to aktualizovat i pluginy? Občas je nutné nějaký ten plugin upravit, nebo stačí i přidaná lokalizace a nerad bych, aby tahle “fičura” znamenala víc práce než užitku.

  3. Michal: Podílet na překladu se můžete zde, díky!

    Pavel Říha: Ano, automatické aktualizace lze vypnout, odkaz na manuál je přímo v článku. Zatím se ale není čeho obávat, jde pouze o aktualizace bezpečnostních malých verzí. Do budoucna se uvažuje i o pluginech, ale zatím není nic jisté. Existují už i pluginy na správu aktualizací, např. Update Control. Pokud upravujete plugin, tak je lepší přejmenovat jeho adresář, čímž ho vyloučíte zcela z aktualizací. A přidané lokalizace je vhodnější umisťovat do adresáře wp-content’/languages a nikoli do adresáře pluginu.

  4. Tak nevim jak u Vas. Ale po aktualizaci jiz nemohu upravovat galerie. V HTML kodu se mi kod galerie zobrazi, na webu take. Ale v editoru jako to bylo drive tak ne. Nechapu, jak ji mam nyni upravovat. Prisel na to nekdo a nebo je to chyba u wordpress?

  5. jsem koukal že se překlad moc neposunul. Sice jsem něco napřekládal ale je to pořád jen žlutý a nic není ani po týdnu schválené….pohne se to nějak…

  6. Michal, Adam: Omlouvám se, ale bohužel se objevilo nečekané pracovní vytížení, které téměř zamezilo dalšímu překladu do češtiny. Také hned během několika dní vyšel WordPress 3.7.1, který jsme chtěli stihnout kvůli automatickým aktualizacím, takže motivace na urychlení překladu se trochu snížila. Koncem týdne ale začneme konečně schvalovat nahromaděné překlady, díky! Jinak stávající čeština pro WordPress 3.6.x stále bez problémů funguje i na nejnovější verzi.

  7. Nevím jak jste na tom s vytížením, ale docela by se hodilo dát práva na schvalování překladů ještě někomu. Nevím kolik vás to dělá, ale bylo by dobré to dodělat, nebo s tím pohnout. Motivace něco třeba i přeložit není, když to neubývá.

  8. Michal: Souhlas :-) Bylo nás více, nakonec jsme zůstali dva a nestíháme to (a asi ani v blízkém horizontu nebudeme). Takže budoucnost české lokalizace (+ případné schválení dalších validátorů navrhovaných překladů) chceme řešit v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy patrně proběhne první český WordCamp. Není lepší cesty, než to vyřešit přímo s komunitou a vyslechnout si názory a nápady uživatelů…

  9. Navrhuji, aby se pár lidí věnovalo jen schvalování návrhů (třeba jednou týdně). Po nějakém čase by bylo vidět, kdo aktivně a kvalitně přispívá a má opravdu zájem se na překladech podílet.

    Já pomáhám s překlady Mozilly – taky je nás málo, ale zatím stíháme.

  10. Mimochodem pozvánku na WordCamp určitě uvítám, i když nejsem žádný jeho guru. :-)

  11. Já bych se WordCampu určitě zůčastnil, a i jsem teď něco napřekládal a nějak bych tomu chtěl pomoct.

  12. Michal, Michal Stanke: WordCamp bude v Praze patrně v prvním čtvrtletí 2014 (datum a prostory jsou stále v jednání). Lístky budou v předprodeji, účastnit se může každý (začátečník, uživatel i programátor). V rámci WordCampu bychom mohli udělat pro zájemce nějakou skupinu, kde bychom to všechno prodiskutovali. Bude třeba definovat, jakým způsobem přidělovat administrátorská práva (aby neprošly nesmyslné a chybné překlady, napadá mě např. systém dvojí kontroly), atd. O WordCampu se tady ještě určitě časem dočtete, jakmile to bude jen trochu aktuální. Díky všem!

  13. Michal, Michal Stanke: A ještě během prosince se možná uskuteční WordPress Meetup v Jičíně (či další v Praze). Pokud by byl zájem, tak by jedním z témat mohla být právě lokalizace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *