WordPress 2.9.1 opravuje několik nepříjemných chyb

Hned na začátku tohoto příspěvku bych chtěl uklidnit všechny čtenáře, že se tyto chyby většiny “běžných” uživatelů zase tolik nedotkly, protože se objevovaly spíše při využití pokročilejších funkcí WordPressu a pouze na některých (většinou nestandardních) konfiguracích hostingu. A opravná verze v podobě WordPressu 2.9.1 nám právě přináší veškeré opravy těchto nahlášených problémů. Obvykle je totiž každá první opravná verze nejdůležitější, protože jsou odhaleny mnohé problémy, které nebyly při testování zaznamenány. Nový WordPress je totiž instalován na mnoho webů (WordPress 2.9 si stáhlo již více než milion lidí) a prochází tak hlavní zatěžkávací zkouškou na mnoha různých serverech. Další opravné verze pak již obvykle opravují jen drobnosti a zejména bezpečnostní opravy. Pro uživatele je nejdůležitějším opraveným problémem asi fungování interního cronu WordPressu, s jehož pomocí může být jednotlivými pluginy spouštěna pravidelně nějaká akce (stahování či přepočítávání dat), ale ve verzi 2.9 způsoboval některé problémy, takže někomu nefungovaly ani naplánované příspěvky a pingbacky.

WordPress 2.9.1 opravuje celkem 24 chyb, které si můžete podrobně nastudovat, v tomto příspěvku se zmíníme pouze o těch nejdůležitějších.

Všechny RSS widgety (na webu i na Nástěnce v administraci) byly rozbité, pokud nemá váš webhosting nainstalované a povolené PHP rozšíření iconv a mbstring. Jen pro zajímavost byl celý tento problém způsoben jedním písmenkem (bylo tam velké “W” místo malého “w”) v nové verzi používané knihovny SimplePie. Tato chyba se u vás objevila v případě, že se místo obsahu widgetu objevila chybová hláška: “Chyba RSS zdroje: The data could not be converted to UTF-8”. Jiným (ještě lepším) řešením pak bylo působit na provozovatele webhostingu k instalaci rozšíření iconv a mbstring. S RSS widgety pak souvisel i další problém, který se u vás mohl objevit, pokud jste zahlédli chybovou hlášku: “Fatal error: Call to undefined method WP_Error::destruct()…”. Pokud jsem to dobře pochopil, tak byl objeven tak, že se data RSS widgetů na nějakou dobu ukládají (=cachují, aby se nenačítaly stále znovu) a pokud jste provedli upgrade na nový WordPress 2.9 a zůstaly vám uložené verze RSS zdrojů z předchozí verze WordPressu, tak se tato hláška mohla objevit. Při další aktualizaci sice zmizela a vše fungovalo správně, ale poukázalo to na některé hlubší problémy. Tato chyba však byla pro WordPress 2.9.1 alespoň částečně zalátána.

Další velký problém se objevil v interním cronu WordPressu. Zjednodušeně řečeno se jednou za čas dají spouštět automatické skripty (spouští je skrytě příchozí návštěvník na webu pokud uběhlo nastavené časové období) v rámci WordPressu. Ale najednou se ve WordPressu 2.9 spouštět přestaly, což způsobilo problémy zejména mnoha autorům pluginů, kteří tuto funkci využívají. Vše bylo způsobeno použitím PHP rozšíření cURL ve starší (neaktualizované) verzi pro tento cron. A jak se tento problém projevil u běžných uživatelů? Nejčastěji tak, že jejich naplánované příspěvky, které měly být automaticky vydány v určitou dobu vůbec publikovány nebyly. A když si toho všimli, tak to museli udělat ručně. Pokud vás tyto problémy zajímají podrobněji, pročtěte si tento příspěvek (anglicky).

Poté, co byl koš pro soubory nakonec kvůli problémům z hlavní verze 2.9 odstraněn a zůstal pouze pro příspěvky, stránky a komentáře, tak se bohužel na jednu věc pozapomnělo. Ve verzi WordPressu 2.9 totiž stačilo jen nechtěně kliknout na tlačítko “Smazat” a soubor mohl být nenávratně smazán. Takže ve verzi 2.9.1 přibylo upozornění před smazáním (které bylo vlastně odstraněno kvůli koši).

Další problémy: opraveno náhodné resetování nastavené časové zóny, doladění některých drobností ohledně testování používaných verzí PHP a MySQL před samotnou aktualizací WordPressu (a přidáno upozornění o nedostačujících starších verzích PHP či MySQL nejen před samotnou aktualizací, ale i instalací), přidáno upozornění o nemožnosti otáčet obrázky (pokud hosting nepodporuje funkci imagerotate() z PHP knihovny GD), pár překlepů a další drobné chyby. Všechny tyto opravy budou samozřejmě zahrnuty i v chystaném WordPressu 3.0. Opravy byly testovány a postupně vydávány během jedné betaverze a Release Candidate 1 (RC). Objevily se i stížnosti, že byl WordPress 2.9 vydán zbytečně brzo a bez pořádného testování. Ale pokud si pozorně prohlédnete opravené chyby ve verzi 2.9.1, tak jde většinou o problémy spojené s nastavením hostingu. Ano, některé problémy se možná daly předvídat, ale většinou se hned po nahlášení chyby objevily patche, které jste mohli ihned aplikovat než bude vydána opravná verze 2.9.1.

Stahovat WordPress 2.9.1 můžete přímo zde (soubor .zip), nebo lze použít pohodlnou automatickou aktualizaci. Čeština pro WordPress 2.9.1 vyjde během dneška či zítřka, protože bylo přidáno a upraveno několik dalších řetězců a je třeba ještě zapracovat některé drobné nahlášené chybky.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

1 komentář u „WordPress 2.9.1 opravuje několik nepříjemných chyb“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *